jant seçimi

trakyali

Azimli Üye
Arkadaşlar sitede 45 dk aradım fakat sorunuma yazılmış cevap göremedim, eski soruları soruyorsam kusura bakmayın ve acemiliğime verin.
Sorunum şu, 2005 model Doblomun orjininde 14 jant var ben 15 jant aldım ve takacağım, bu janlara yine yük serisi lastikmi takmak zorundamıyım ve jantlar ile lastiler orjinalin dışında olursa TÜVTÜRK muayenede sorun çıkarır ahır kusur olarakmı görür.

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
Arkadaşlar sitede 45 dk aradım fakat sorunuma yazılmış cevap göremedim, eski soruları soruyorsam kusura bakmayın ve acemiliğime verin.
Sorunum şu, 2005 model Doblomun orjininde 14 jant var ben 15 jant aldım ve takacağım, bu janlara yine yük serisi lastikmi takmak zorundamıyım ve jantlar ile lastiler orjinalin dışında olursa TÜVTÜRK muayenede sorun çıkarır ahır kusur olarakmı görür.

kardesim bu konunun uzmani raptor ustadir....en kisa surede cevabiniz verilecektir...merak etmeyiniz....

FireExit

Onursal Üye
Yeni kullanacağınız lastikler kesinlikle aracı ne için kullanıyorsanız o seride lastik takmalısınız.... Ebatları ve ne için kullanacağını söylerseniz size daha detaylı yardımcı olabilirim....
Diğer sorunuz içinse... ;

" ARAÇ MUAYENE ESNASINDA LASTİK VE JANT İLE İLGİLİ AĞIR KUSURLAR

Lastikler: profil derinlik sınırı asılmıs olması
Lastik profil derinliği: lastik tek taraflı aşınmış olması
Yanlış lastik ebadı: yük kapasitesi çok düşük/yüsek hız için uygun değil olması
Yanlış lastik: karma (Radial ve Cross-ply) lastik takılmış olması
Yanlış lastik: lastik-jant uyumu hatalı olması
Jant/jantlar: hasarlı olması
Hatalı jantlar
Jantlar: jant kapakları/direksiyon ve fren parçaları ile uyumlu değil
Araç Muayene ilgili Yönetmelikte yer aldığı şekliyle olması gereken : Araçlarda kullanılan lastiklerin diş yüzeyinin ana yivlerindeki (oluklar) diş derinlikleri, 4 den az lastikli araçlarda en az 1 mm , 4 ve daha fazla lastikli araçlarda en az 1,6 mm olacaktır. Ana yivler, lastik yüzeyinin yaklaşık 3/4 oranında genişliğini kapsayan, lastik yüzeyinin merkezi kısmındaki yivlerdir. " ...*** ALINTIDIR***...

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
Tüvtürk acısından hiç bir sıkıntın olmasın ben trafik müşavirinin yanında çalıştım ve bir çok model aracı muayneye sokmtum kendi aracımında 165-65-14 jant ölçüleri var dı ben bunu değiştirerek 205-55-16 ya çıkarttım ve hiç bir sıkıntı çıkmadı Tüvtürk konusunda sana garanti verebilirim hiç bir sıkıntın olmaz

Hafif kusurlu olarak bile görmüyorlar tabiki FireExit arkadaşın belittiği lastiğin diş derinliği aşınması vs. kusurları olmadığı müddetçe

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Yeni kullanacağınız lastikler kesinlikle aracı ne için kullanıyorsanız o seride lastik takmalısınız.... Ebatları ve ne için kullanacağını söylerseniz size daha detaylı yardımcı olabilirim....

Hatalı jantlar
Araç Muayene ilgili Yönetmelikte yer aldığı şekliyle olması gereken : Araçlarda kullanılan lastiklerin diş yüzeyinin ana yivlerindeki (oluklar) diş derinlikleri, 4 den az lastikli araçlarda en az 1 mm , 4 ve daha fazla lastikli araçlarda en az 1,6 mm olacaktır. Ana yivler, lastik yüzeyinin yaklaşık 3/4 oranında genişliğini kapsayan, lastik yüzeyinin merkezi kısmındaki yivlerdir. " ...*** ALINTIDIR***...

sen burdamiydin...okey bir konuya vakif kardesimizde baristir..".kolay gelsin..

FireExit

Onursal Üye
Kaç saattir buradayım abi... Az biraz araştırma ile lastik ebat ve jant ölçüsünün muayenede sorun çıkarmayacağını belirttim...
Ve arkadaşımıza isterse lastik seçimi konusunda yardımcı olabileceğimi de ilettim...

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Kaç saattir buradayım abi... Az biraz araştırma ile lastik ebat ve jant ölçüsünün muayenede sorun çıkarmayacağını belirttim...
Ve arkadaşımıza isterse lastik seçimi konusunda yardımcı olabileceğimi de ilettim...

eyvallah okudum mesajini supersin......teşekkur ederim.......

FireExit

Onursal Üye

eyvallah okudum mesajini supersin......teşekkur ederim.......
,

Rica ederim abi.... Ne demek...

trakyali

Azimli Üye

Hatalı jantlar
cevap yazan arkadaşlar herkeze teşekkürler, aracımı sadece binek kullanıyorum ve 185x65x15 michlen takmayı düşünüyorum

FireExit

Onursal Üye
İlk başta söyleyeyim.... Fransız markalarına karşı boykot durumundayız... Bu sebeple o markayı size öneremem... Ki... Normalde de önermem.... Sadece çok para bunu diyebilirim...

Aracınızı sadece binek olarak kullanıyorsanız.... 185/65/15 ebatlarında 4 mevsim diye tabir edilen ki.... 4 mevsim değildir o.... yazlık tipdir.... Öneririm...

Goodyear , Lassa , Continental öneririm.... Ya da japon firmaları...

FireExit

Onursal Üye
Ayrıntılı bilgi için....
http://www.lastikcim.com.tr/
Buradan istediğiniz lastik tipini seçebilip , fikir edinebilirsiniz...
Sormak istediğiniz bir konu olursa buradayız...

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
iste bu kardesim supersin......

trakyali

Azimli Üye
İlk başta söyleyeyim.... Fransız markalarına karşı boykot durumundayız... Bu sebeple o markayı size öneremem... Ki... Normalde de önermem.... Sadece çok para bunu diyebilirim...

Aracınızı sadece binek olarak kullanıyorsanız.... 185/65/15 ebatlarında 4 mevsim diye tabir edilen ki.... 4 mevsim değildir o.... yazlık tipdir.... Öneririm...

boykot durumu tamamen unutmuştum hatırlattığın için sağol, bizki ATAMIZIN izinde ve ulu önderimiz ATATÜRK'ün evlatlarıyız bu gibi densizliklere göz yummamalıyız, önerilerini dikkate alacağım hatırlattığın içinde tekrar çok teşekkürler,

FireExit

Onursal Üye

boykot durumu tamamen unutmuştum hatırlattığın için sağol, bizki ATAMIZIN izinde ve ulu önderimiz ATATÜRK'ün evlatlarıyız bu gibi densizliklere göz yummamalıyız, önerilerini dikkate alacağım hatırlattığın içinde tekrar çok teşekkürler,

Önemli değil ... Trakyalı kardeşim.... ediğim gibi sen markada karar kıl... Sonrasında biz lastik tipi konusunda yardımcı oluruz.... Unutma ki... Lastik aracın yerle olan bağlantısını sağlar.... Yani yere dokunan kısmıdır... Önemlidir....