İşte çevreci bir sürücü olmanın yedi yolu!

cAn 3436

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
1-Aracınızda gereksiz olarak bulunan her şeyi atın ve çok fazla yük yüklemeyin. Yük, motorunuzun daha çok çalışmasına ve daha çok yakıt tüketmesine neden olacaktır.

2-Aracınızın haftalık, aylık ve yıllık bakımlarını yaptırmaya özen gösterin. Lastiklerinizi düzenli olarak gözden geçirin. Havası inmiş lastikler sürüş performansınızı azaltacak ve yakıt tüketiminizi arttıracaktır.

22577315371.jpg

3-Aracınız trafikte kaldıysa ve trafik ilerlemiyorsa aracınızı kapatın. Aracınızın ilerlemeyen bir trafikte çalışması aracınızın boşuna enerji harcamasına neden olur.

4-Yola bakarak da daha çevreci bir sürüş sağlayabilirsiniz. Aracınızın durmamasına özen gösterin, frenleri kullanmak yerine motorun yavaşlamasını beklemek daha doğru olacaktır. Aniden fren yapmaktan kaçının.

22577315270.jpg

5-Aracınızı çok hızlı sürmeniz yakıt tüketimini arttırır. Bu yüzden trafiğe uygun sürmenizde fayda vardır. En yüksek vitesi motorunuza zarar vermeyecek şekilde kullanın. Vitesi ikiden dörde veya üçten beşe almanız size para ve zaman kazandıracaktır. Soğuk havalarda motor çok sağlıklı çalışmayabilir. Ayrıca kısa bir mesafe için de araba kullanmamanız önerilir. Kısa mesafeli yolculuklar için toplu taşıma kullanımına özen gösterin.

6-Günün en yoğun saatlerinde araç kullanmak istemiyorsanız bir plan yapın. İnternet erişimi veya GPS yardımıyla trafiğin yoğun olan bölgeleri tarayın. Ayrıca araba paylaşım sistemi de her zaman aklınızın bir köşesinde dursun.

7-Gaz pedalına hafif bir şekilde basmaya özen gösterin. Devir sayısını yolculuk boyunda 3000 d/d ve altında tutun.

22577314210.jpg

alıntıdır....

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
tLqA tarafından yazılan metin:
2 den 4 e demiş. devir kurtarırmıki bunu.
biz mesela uzun yolda 1den 3.vitese kadar 4000 devirden aşşağı vites değiştirmiyoruz sonra 3.vites de 4000-4500 de felan 3 den 5.vitese atıyoruz kurtarıyo...

Dark Knight

Fenomen Üye

Uygun devirde olduktan sonra kurtarır. Opel'de çalışırken şirket sahibinin Vectra GT de 3.vites sorunlu iti, 3. vitese atmaya çalıştığında vites boşa geri düşüyordu. Birgün aracı bana verdi bi iş için; yolda gidiyorum 1-2-3 lan bi bakıyorum vites geçmiyo. Aha dedim s..tık yol boyu mecburen 2-4 4-2 yapmak zorunda kaldım. Yeter ki uygun devirde ol. Patrona dedim böyle böyle biliyorum Murat ilgileniyo konu ile dedi de rahatladıydım *yes*

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Güzel paylaşım teşekkürler...............

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
bakiergul tarafından yazılan metin:
Güzel paylaşım teşekkürler...............
*tup*

tLqA

Daimi Üye
istanbuldakizmirli tarafından yazılan metin:

Uygun devirde olduktan sonra kurtarır. Opel'de çalışırken şirket sahibinin Vectra GT de 3.vites sorunlu iti, 3. vitese atmaya çalıştığında vites boşa geri düşüyordu. Birgün aracı bana verdi bi iş için; yolda gidiyorum 1-2-3 lan bi bakıyorum vites geçmiyo. Aha dedim s..tık yol boyu mecburen 2-4 4-2 yapmak zorunda kaldım. Yeter ki uygun devirde ol. Patrona dedim böyle böyle biliyorum Murat ilgileniyo konu ile dedi de rahatladıydım *yes*

yok 3000 devirin altında tutun demişte aracı. 3000 kurtarmaz yani