Isitma bujisi ile ilgili

Cengaverr

Aktif Üye
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2015
Renk
Beyaz
Selamün aleyküm arkadaşlar
2015 doblo easy 1.3 aracım var. 35000 km de.iki gündür çalıştırdıktan sonra uyarı lambası yanıyor ve ekranda isıtma bujisini kontrol ettiriniz yazıyor. Çalıştıktan sonra yaklaşık 20 veya 30 saniye sonrası ısıtma bujisi uyarı lambası sönüyor ve ekranda da yazı yazmıyor. Yani bu durum son 3 çalıştırmada oldu. Araç ilk marş ile çalışıyor.
Bu konuda önerileriniz nedir? Bu şekilde kullanmaya devam etmelimiyim? Aracı titiz kullanıyorum bakımları hep fiat servisinde oldu.
Yardımlarınız ve ılginiz için şimdiden teşekkür ediyorum. Saygılar

hsyn_mnts

Azimli Üye
Adı
Hüseyin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
ELEKTRONİK TEKNİSYEN
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
GRİ
Aleykümselam
Soğuk havalarda bujilerin bozulması sık karşılaşılan bir durumdur.
Aracında buji bozulmuş çok önemli bir arıza değil, aracın çalışmasına tek bir buji etki etmez ancak en kısa süre de değiştirmen faydalı olacaktır.
Soğuk havalarda dikkat edilmesi gereken bir durum da kontak çevrildiğinde buji ışığı söndükten sonra aracını çalıştırman bujilerin ömürlerini uzatır.
Kafaya takılacak bir konu değil.
İyi akşamlar.

fikretalgul92

Azimli Üye
Doblo
Adı
Fikret
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 Multijet
Araç Yılı
2008
Aracın her parçasının ortalama bir ömrü olduğu gibi kızdırma bujilerinin de bir ömrü var. Hiç değiştirilmemiş ise o ömrü doldurmaya başlıyor. Endişelenecek bir durum yok. Nerede olduğunuzu bilmeniz için değiştirirken takım olarak değistirmenizi öneririm. Çalışmadığı zaman zorlamayın ve mümkün olduğunca anahtarı 1. kademeye alınca ışıkların sönmesini bekleyin.

Cengaverr

Aktif Üye
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2015
Renk
Beyaz
Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Bu olay olmadan önce sabah -8, -9derece soğuklarda kolay çalışsın diye kontak anahtarını 1. Kademe çevirip ışık söndükten sonra çalıştırmadan kontağı kapattım ve tekrar kontağı çevirip bekleyip ışık sönunce aracı çalıştırdım. Bu yaptığından dolayı bozulmuş olabilir mi

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
@Cengaverr
Yok onunla ilgili değil, ömrünü tamamlamış biri bozulmuş. Isıtma bujisi su kettle'ı gibi , kaynayınca nasıl otomatik duruyorsa ısıtma bujisi de belirli sıcaklığa gelince devreden çıkıyor. Yazın kısacık yanıp kışın eksi 20 de örneğin onbeş yirmi saniye yanması gibi

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Tek bozulmuş büyük ihtimalle digeride bozulunca araç çalışmada zorlanır en kısa sürede değiştirmede fayda var. Geçmiş olsun.

Cengaverr

Aktif Üye
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2015
Renk
Beyaz
Teşekkürler arkadaşlar.

htakil

Yunusemre Temsilcisi
Yetkili Kişi
İlçe Temsilcisi
Başka Araç
Adı
Hüseyin Takıl
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Elektrik teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.2
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
Kızdırma bujisini serviste değiştirmeyecekseniz şayet işini bilen bir ustaya gitmeniz de en önemli tavsiyeler arasında. Kırılabilme riskine karşı.
Şayet sökerken kırarsa ustanız (ki bu olay çok sık yaşanıyor) ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. ;)

Cengaverr

Aktif Üye
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2015
Renk
Beyaz
Ben de servisle görüştüm. Hafta sonu bir batırmayı düşünüyorum. Sonucunu bildiririm.
Verdiğiniz bilgiler için hepinize teşekkür ederim
[automerge]1546709919[/automerge]
Merhaba arkadaşlar
Bugün ANKARA kartaş servisinde araç kontrol edildi. 1 ısıtma bujisi bozulmuş. Değiştirildi. 144 tl indirimli hali ile ücret ödendi.
Öğrendiğim bir bilgiyi paylaşayım. 4 adet ısıtma bujisi 'nden 1ve 4 nolu olanlar kenarda olduğu için hemen değişebiliyormuş. Ama 2ve3 numaralar turbo arkasında kaldığı için daha uzun sürede değişiyormuş. Sanırım turbolu yerinden sökmek gerekiyormuş o nedenle 2 veya 3 saati alıyormuş. Bizimki ilk buji olduğu için hızlı oldu.
Bana da fiyat biraz fazla geldi ama servis işte böyle oluyor. Normalde boch marka buji fiyatı 60 tl gibi.
İlginiz ve yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim
Hayırlı akşamlar

Son düzenleme: