ilk günde moralim bozuldu.göstergeler çıldırdı

mali1957

Aktif Üye
Tepki
22
Adı
mehmet ali
Meslek
Emekli
Modeli
Renk
Beyaz
Dün aldığım 2005 doblo 1.2 actual ile eve gittim sorun yok.ancak akşam trafiğe girince sıkışık trafikte rampada öne hareret göstergesi birden aşağı yani dibe indi,sonra yağ lambası yandı gaz verince söndü,bir kaç kez tekrarladı,daha sonrada EOBD göstergesi yandı ve 3-5 dakika bu şekilde yol aldım,tekrar dik bir rampa çıkıp düze ersince her şey normale döndü,park ettim bu defa uzaktan kumanda sağ ön kapıyı kapatmadı.tekrarlar netice vermeyince anahtarla şöför kapısinın kilidini az cevirip geri duzelttim ve o da düzeldi.Arabanın acemisiyim.Gerçi 15 yıl Tempra binmişliğim var ama bu durum gercekten beni strese soktu.Ne önerirsiniz.?yağ filan değişeceğim..Araç lpg li..servise mi gideyim yoksa dudullu cıvarında gidebileceğim becerikli ve insaflı usta varmıdır?Teşekkür ederim

wilyimc

Daimi Üye
Tepki
180
Adı
Tayfun Aktürk
Modeli
Renk
Metalik Siyah
Merhaba geçmiş olsun.

Ümraniye Deniz Sanayi sitesinde Erdoğan Usta var. Biz iki nesil doblomuzu hep oraya götürüyoruz. Çok da memnunuz. Bir gidip gösterin isterseniz.

mali1957

Aktif Üye
Tepki
22
Adı
mehmet ali
Meslek
Emekli
Modeli
Renk
Beyaz
@wilyimc
Teşekkür ederim.bir araştırayım yerini.istanbulu çok iyi bilmiyorum.elektronik sistemleri okuma cihazı vardır değil mi

wilyimc

Daimi Üye
Tepki
180
Adı
Tayfun Aktürk
Modeli
Renk
Metalik Siyah
Onu pek bilmiyorum. Biz bakımlarımızı falan oraya yaptırıyoruz. Öyle çözülemeyen bir sorunumuz da olmadı gerçi o yüzden bilmiyorum ne yapar.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
geçmiş olsun sizin aracınızda elektiriksel bi sorun var akünüzü ölçtürün voltaj düşüklüğüde olabilir

mali1957

Aktif Üye
Tepki
22
Adı
mehmet ali
Meslek
Emekli
Modeli
Renk
Beyaz
@doblo vip premio
İlginiz için teşekkür ederim.inşallah derdimi anlatacak iyi bir usta bulurum.yoksa da en yakın servise kadar gideceğim.LPG de iken rölanti düşüyor sanırım LPG ayarlarına da baktırmam gerekecek.

mali1957

Aktif Üye
Tepki
22
Adı
mehmet ali
Meslek
Emekli
Modeli
Renk
Beyaz
@wilyimc
Burayı bulabileceğimi aklım kesti. Yabancı olmak kötü. Haritadan baktım ve gitmenin zor olmayacağına kanaat getirdim.Erdoğan ustanın işyerinin bir adı var mı yoksa orada sorarak mı bulacağım. İsmi varsa haritadan tam yerini öğrenip GPS ile direkt gidebilirim. Yardımlarınız için teşekkür ederim

satelcom

Aktif Üye
Tepki
90
Adı
Mehmet
Meslek
Em.Asb./Elektronik teknisyeni/Siyasetci
Modeli
Renk
Beyaz
Forumda üst kısımda reklamı olan Fıat Gürses OTO /Esenler sana yakınsa oraya da gidebilirsin.Üstelik TeamDoblo forumdan geldiğini söylersen belki daha çok ilgi görürsün.

mali1957

Aktif Üye
Tepki
22
Adı
mehmet ali
Meslek
Emekli
Modeli
Renk
Beyaz
@satelcom
Maalesef ben Çekmeköydeyim.orası Avrupa yakası. Demin dudullu meydanın oradaki bir grup tamirhaneden,daha ziyade minibüs ve Doblo vs.gibi ticari araclara bakan biriyle konuştum. Rutin bakım ve tamirleri yaptıklarını lakin aracı yeni aldığım için ve kapsamlı elektronik teşhis cihazları ile arıza kodlarının sadece FIAT servislerinde olması nedeniyle ilk bakım ve kontrollerin serviste yapılmasının araç hakkında kapsamlı durum değerlendirmesi açısından daha uygun olacağını söyledi. Benimde aklımdan geçen bu olduğundan teşekkür ederek ayrıldım. Yarın bana en yakın FIAT servisine gitmeye karar verdim.önemli bir durum olursa sizleri de bilgilendiririm..

satelcom

Aktif Üye
Tepki
90
Adı
Mehmet
Meslek
Em.Asb./Elektronik teknisyeni/Siyasetci
Modeli
Renk
Beyaz
Aracın kitabını okuyup araç hakkında bilgi sahibi olman ve serviste araç yapılırken devamlı yapılan işleri izleyip bilgi alman yerinde olur.

mali1957

Aktif Üye
Tepki
22
Adı
mehmet ali
Meslek
Emekli
Modeli
Renk
Beyaz
@satelcom
Daha aracı almaya karar verdigimde FIAT sitesinden 2005 Doblo el kitabını indirdim ve dersime biraz çalıştım. Ancak kitap dizellerle ve muhtelif versiyonlar için ortak olduğundan çok tatmin edici bilgilendirme yapmıyor. Gösterge paneli bile düz dizel ve sx JTD lerinki...garibim actualle ilgili sadece motor ve sıvılarla ilgili az bir bilgi var..inanın forumdaki arkadaşlar daha detaylı bilgilendirme yapıyor.yapılanları tabiki servis pürüzlük yapmazsa yakından izlemek en büyük zevkim. Hatta buna rıza göstermiyorlar diye servislerden uzak duruyordum.Her meraklı araç sahibi gibi bende aracima yapılan işlem ve muameleyi yakından görmek arzusundayım.hatalı işlem ve kaba muamelelerle ekstra masraf çıkarmalarına temprada kaç defa şahit olmuştum

Son düzenleme:

wilyimc

Daimi Üye
Tepki
180
Adı
Tayfun Aktürk
Modeli
Renk
Metalik Siyah
Deniz sanayi sitesine giderseniz, Motorcu Erdoğan Usta diye sorduğunuzda söylerler. Ama Ümraniye sanayi sitesi çok büyük. Deniz sanayi sitesi bölgesine gitmeniz gerekli. Dediğim gibi elektronik olarak arıza tespiti yaptığını sanmıyorum. Ama rutin işlemleriniz vs. için yardımcı olur. Benim çok muhabbetim yok da babamın arası iyi.

mali1957

Aktif Üye
Tepki
22
Adı
mehmet ali
Meslek
Emekli
Modeli
Renk
Beyaz
Salı günü dudulludaki os- ka FIAT servisine gittim pek bakmak istemediler.hayli yoğun idi. En azından bir motoru ve beni dinlenmeleri ısrarım üzerine şöyle bir baktılar dışarıda ..LPG lı araçmış siz bir LPG ciye gidin dediler.oysa benzinde de rölanti düzensizliği var demiştim. Bu gün de imeste ki mimgas yetkili bayii ve servisi güven otogaz,a gittim.sağolsun ilgilendiler. Filtre bakımı, LPG tank katkısı ve hayli azalmış yağı değişip gaz sisteminin elektronik kalibrasyonunu yaptılar ancak rölanti düzensizliğinin benzinde de olması nedeniyle gaz sisteminde bir sorun olmadığını ,gerekli ayarları yenildiklerini ve esas sorunun avans ya da sibop ayarlarından olma ihtimalinin kuvvetle muhtemel olduğunu söylediler. İçeriden duyulan hafif ekzost gazı kokusunu gösterdim ve monifold contasından olabilir mı dedigimde olabileceğini söylediler. Yani bir motorcu ya gitmek farz.Benzinli doblonun acemisiyim ama hava emiş, sente kaçması,sibop ve avans ayarsızlığı gibi sorunların bu belirtilere yol açabileceğini düşünecek kadar 1986 dan bir murat 124 ile başlayan benzinli ve LPG li bir araç sahipliği geçmişim var. Bakalım zaten 2000 km sonra 160 000 bakımı olmalı ve bu esnada trigger seti değişeceğinden sente ayarının ve diğer hususların nasıl olsa kontrol edileceğini düşünüyorum. O zamana kadar idare edeceğim.nasıl olsa LPG sistemi sorunsuz raporunu aldım.Hayırlısı bakalım. Hele bir burhaniye, edremit yapıp geleyim inşaallah sonucu gene paylaşırım,.konu ile ilgili görüş ve önerilerinize daima açığım. Teşekkür ederim.

mali1957

Aktif Üye
Tepki
22
Adı
mehmet ali
Meslek
Emekli
Modeli
Renk
Beyaz
@wilyimc
Eğer ikamet ettiğim darıca gebze de iyi bir usta tavsiyesi alamazsam gene Çekmeköy ve ümraniye tavukcuyoluna nasılsa devamlı geliyorum.o zaman Erdoğan ustaya başvuracağım.umarım onda benzinli,dizel ayırımı yoktur.

melrock

Saygın Üye
Doblo
Tepki
136
Adı
Enis
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Grisi

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.368
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
geçmiş olsun.

mali1957

Aktif Üye
Tepki
22
Adı
mehmet ali
Meslek
Emekli
Modeli
Renk
Beyaz
Yarın burhaniye de sanayi ziyareti.. Bu araba beni sinir etti. Hararet göstergesi bazan aniden dibe düşüyor bir müddet sonra geri ortaya geliyor ama sürekli oynuyor. Özellikle de gaza basınca aşağıya iniyor. Dün park ettim bir pat sesi geldi ve aniden arabadan 1 litre kadar antifirizli su aktı. Kaputu açtım yedek su deposunun kapağını fırlatmış. Belki su fazladır dedim 7 km mesafede eve geldiğimde kaputu açtım ve yedek depo kapağını açıp rölantide bıraktım ve fanın çalışıp çalışmadığını kontrol için devreye girmesini bekledim. Devreye girdi ama bu ara yavaş yavaş depodaki su kabardı ve dışarı vermeye başladı. Önce hava var galiba onu veriyor derken su Fokurdamaya başlayınca hemen stop ettim. Hava kabarcığı değil resmen hararet yapıyor ama ibre ortada duruyor.fan devreye giriyor. Anlamadım gitti. Ustalar devridaim gitmiş olabilir mi? Başka bir şey aklıma gelmiyor. Yarın sorusturup bir usta bulup gideceğim sanayiye. Edremitte ki servise kadar gitmeye cesaret edemiyorum. Bir de yatak sararız diye.Resmen arabadan sogudum.oysa balikesire kadar ne güzel sorunsuz gelmişti..