Doblo Hararet ibresi ani 90 üzerine çıkıp tekrar 90’a gelmesi

Zeyneddin

Yeni Üye
Doblo
Adı
Zeyneddin
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Arkadaşlar başlıktan da anlayacağınız üzere seyir halindeyken hararet ibresi 90’ın üzerine anlık olarak çıkıp çıkıp tekrar düşüyor. İbre hiçbir zaman sonra dayanmıyor fakat hararet ışığı 90 ı geçtiğinde yanıyor inince sönüyor. Lambalarda durduğum zaman kaloriferi sıcakta açtığımda kademe ne kadar yüksekse aynı orantıda hararet 90 nın üzerine çıkıp bir kaç saniye duruo geri düşüyor. Durup antifriz eklemesi yaptım biraz ve ibre yükselmeyi bıraktı. Ertesi gün biraz aracı kulandıktan sonra uzun yolda tekrar başıma geldi. Depoyu açtığımda su kaynatma vs yok. Ekstra olarak 1 ay önce havalar soğukken. Araçta antifiriz var sanarak su olduğunu öğrendim. Bir sabah aracım çalışmadı donmuştu. Boruları ısıtarak ve aküyü şarjla aracı çalıştırdım. Direkt antifriz koydurdum. Daha da öncesinde yolda seyir halindeyken bir kaç kez hararet ibresinin bir anda 90 dan sıfıra inip kontak aç kapa yapınca eski haline geldiğini gördüm. İbre düşünce de motor lambası yanıp bir süre sonra sönüyordu. İlk bahsettiğim sorunu neden yapar yardımlarınıza ihtiyacım var. Aracım 1.3 2012 doblo yeni kasa uzun şasi.

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Öncesinde araçta su olması termostatı da halletmiş hararetin bir anda dibe vurması termostattan olur bir anda tam açık kalıyor ve radyatördeki soğuksu motora hucum ediyor.90 üzerine çıkması da kapalı kaldığına işaret ama tam kapalı kalmıyor onun için ibre sona vurmuyor tam kapalı kalsa sıcak su motordan çıkamayacak radyatörden de motora soğuk su gitmediği için bu durumda conta yakarsınız tavsiyem en kısa sürede termostatı değişmeniz bütün anlattığınız sorunlar ona işaret

Son düzenleme:

Zeyneddin

Yeni Üye
Doblo
Adı
Zeyneddin
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Öncesinde araçta su olması termostatı da halletmiş hararetin bir anda dibe vurması termostattan olur bir anda tam açık kalıyor ve radyatördeki soğuksu motora hucum ediyor.90 üzerine çıkması da kapalı kaldığına işaret ama tam kapalı kalmıyor onun için ibre sona vurmuyor tam kapalı kalsa sıcak su motordan çıkamayacak radyatörden de motora soğuk su gitmediği için bu durumda conta yakarsınız tavsiyem en kısa sürede termostatı değişmeniz bütün anlattığınız sorunlar ona işaret
İbrenin dibe vurduğu zamanlarda 90 derecede olduğu vakit kaloriferden sıcak hava da gelmiyordu. Antifiriz koyunca 90 ı göstermesine rağmen sıcak hava gelmeme durumu düzelmişti. Araç donduğu zamanda termostatın olduğu yerde bi hortumum dibinden su kaçırmış ve donmuştu.

Dosyalar

• IMG_6470.jpeg
    IMG_6470.jpeg
    1,7 MB · Okunma: 11

Zeyneddin

Yeni Üye
Doblo
Adı
Zeyneddin
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Umarım sadece termostatla çözmüş olurum

Zeyneddin

Yeni Üye
Doblo
Adı
Zeyneddin
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Hocam bu gün ustama götürdüm aracı. Devirdaymı söktüler baktılar önce sorun çıkmadı. Sonra termostatı değiştirdik. Değişmeden önce arabayı çalıştırırken marş esnasında hararet ibresi hafif yükselip alçalırdı. Termostat değişiminden sonra öyle olmadı. Otobana çıktım denedim biraz da zorladım aracı bir sorun göremedim. En azından kaloriferi aç kapa yaptığımda da kesin ibre yükselir 90 ı geçerdi. Şu an onu denediğimde yine bi sorun göremedim. Sanırım sorunu çözmüş bulunmaktayız. İleri ki günlerde uzun yola çıktığımda tekrar deneyecem sorun görürsem veya görmezsem tekrar yazarım buraya.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Hocam bu gün ustama götürdüm aracı. Devirdaymı söktüler baktılar önce sorun çıkmadı. Sonra termostatı değiştirdik. Değişmeden önce arabayı çalıştırırken marş esnasında hararet ibresi hafif yükselip alçalırdı. Termostat değişiminden sonra öyle olmadı. Otobana çıktım denedim biraz da zorladım aracı bir sorun göremedim. En azından kaloriferi aç kapa yaptığımda da kesin ibre yükselir 90 ı geçerdi. Şu an onu denediğimde yine bi sorun göremedim. Sanırım sorunu çözmüş bulunmaktayız. İleri ki günlerde uzun yola çıktığımda tekrar deneyecem sorun görürsem veya görmezsem tekrar yazarım buraya.
Geçmiş olsun inşaallah

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Yaşadıklarınızın bir kısmını bende yaşadım İstanbul dönüşünde öezellikle o hararetin dibe vurması olayı sonra aynı şekilde stop edip çalıştırdığımda hiçbirşey olmuyor gibi davranması 120 km yele giderken bile motoru ısıtamıyordum arıza ışığı yaktığı için fan çalıştırıyordu ama bende yükselme sorunu yoktu yükselirse büyük sıkıntı sizde iksinide yapmış tecrübeyle sabit daha sorun olmaz Allah'ın izniyle ondan direkt termostat dedim zaten devirdaimi fuzuli sökmüşler geçmiş olsun

Son düzenleme:

Zeyneddin

Yeni Üye
Doblo
Adı
Zeyneddin
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Yaşadıklarınızın bir kısmını bende yaşadım İstanbul dönüşünde öezellikle o hararetin dibe vurması olayı sonra aynı şekilde stop edip çalıştırdığımda hiçbirşey olmuyor gibi davranması 120 km yele giderken bile motoru ısıtamıyordum arıza ışığı yaktığı için fan çalıştırıyordu ama bende yükselme sorunu yoktu yükselirse büyük sıkıntı sizde iksinide yapmış tecrübeyle sabit daha sorun olmaz Allah'ın izniyle ondan direkt termostat dedim zaten devirdaimi fuzuli sökmüşler geçmiş olsun
Usta tanıdık hocam ya uğraştılar o kadar 250 para aldı dert değil o. Şu an için bir sorun yok kullanıyorum aktif bir sıkıntı yaşamadım sanırım düzeldi.