gösterge paneli

prisonerman

Aktif Üye
aracımın modelini söylememe gerek yok sanırım...çünkü dobloların hepsi için standart bir soru sormuş olacam...

anahtarı kontağa takıp 2 tur çevirdiğimizde araç çalışıyor...bunun ilk turunda gösterge panelinde oldukça fazla ışık yanıp sönüyor...

peki bu ışıklardan hangisi son turu çevirene kadar sabit bir şekilde yanıp motor çalışmasıyla beraber sönüyor?

ciddi şekilde bu sorunun cevabına ihtiyacım var..şimdiden tşkkrler.

geremy

Onursal Kurucu
kontağı takıp yarım tur çeviri tutuyorum bu sırada kapılar falan kapalı ise test ediliyor yazıyor belli süre sonra test ok yazıyor ve kalan yarım turu çevirip marş yapıyorum.
motor çalışınca tüm uyarı ışıklarının sönmesi lazım.
eğer yanan ışık varsa(uyarı ışıklarından)
arıza vardır.

prisonerman

Aktif Üye
geç saat olmasına karşın verdiğiniz cevaplar için tşkkr ederim ama sormak istediğim değil sizler tamamen araba çalıştırılacağı an a kadarki süreci yazmışsınız...benim sorum ise; 2 turda çalışıyor motor evet bütün ışıkların söndüğü göstergede ilk turda kontak çevrildiğinde yanmaya devam eden ve 2.turda motor çalışmasına kadar ki süreçte hangileri yanık kalıyor?...

ilk turda zaten bir kısmı yanıp sönüyor...sorum 2.tura kadar ki yanan ışıklar...

bu arada motor çalıştığında yanan ışık kalmıyor evet orda bir sıkıntıda yok.

geremy

Onursal Kurucu
sabah senin için tek marş yapıp bakayım dedim
motor çalışmadan önce yanan ve çalışınca hemen sönen ışıklar

yağ
akü
motor arıza
kesin hatırlıyorumda
imbolizer ve airbag yanıyormuydu unuttum*hmm*

ısıtma buji ve abs bende yok.

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
yolcu airbag açık ise marşdan bağımsız uyarip tekrar kapanıyor

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
marşa bastımı bütün lanbalar sönüyo sorun yok

çalışması ise birkerede de çalışır iki marşda da çalışır. sorun yok bence

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Sarı lambalar sönecek marş öncesi.

Kural bu.

Black Hawk

Saygın Üye
Marşa basmadan önce bende sadece yağ ve akü yanık kalıyor. tabi el freni çekili ise bi de o yanar..

prisonerman

Aktif Üye
geremy tarafından yazılan metin:
sabah senin için tek marş yapıp bakayım dedim
motor çalışmadan önce yanan ve çalışınca hemen sönen ışıklar

yağ
akü
motor arıza
kesin hatırlıyorumda
imbolizer ve airbag yanıyormuydu unuttum*hmm*

ısıtma buji ve abs bende yok.

öncelikle cevaplayan herkese tşkkr ederim...

aynen abi...ilk turu çevirip motor çalışmadan önce

yağ ışığı
akü ve motor arıza...bu üçü ikinci turu çevirmeden yani ilk tur çevrildiğinde hala açık kalan ve motor aktif olunca sönen ışıklar...

bunda sorun yok dimi?

geremy

Onursal Kurucu
herhangi bir ışığın yanması arıza belirtisidir.(araba çalıştıkdan sonra)
bazı ışıklar müşür ile çalıştıklarından örneğin yağ veya hararet ışıkları bunların bozulması ilede yanabilir.

prisonerman

Aktif Üye
geremy tarafından yazılan metin:
herhangi bir ışığın yanması arıza belirtisidir.(araba çalıştıkdan sonra)
bazı ışıklar müşür ile çalıştıklarından örneğin yağ veya hararet ışıkları bunların bozulması ilede yanabilir.

abi sadece senin bahsettiğin akü, arıza ve yağ lambaları ilk turdan sonra yanmaya devam ediyor..motor çalışınca yanan yok...bunda bir sorun var mı?

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
kontağı ilk çevirmenizde el freni çekikse el freni kaz lambası,yağ gibi lambalar yanar. Aracı 2. turda çevirdiğinizde yani çalıştır, abs dığınızda el freni indirmedi iseniz o yanar hala ama diğerleri söner.

Yani aracı çalışınca yanmaya devam ediyorsa sorun var demektir.

prisonerman

Aktif Üye
kardelenkurt tarafından yazılan metin:
kontağı ilk çevirmenizde el freni çekikse el freni kaz lambası,yağ gibi lambalar yanar. Aracı 2. turda çevirdiğinizde yani çalıştır, abs dığınızda el freni indirmedi iseniz o yanar hala ama diğerleri söner.

Yani aracı çalışınca yanmaya devam ediyorsa sorun var demektir.

peki ilk çevirmede arıza lambası yanmaya devam eder mi?

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
mesela şöyle diyelim..benim abs de sorun var.Kontağı ilk çevirdiğimde abs ile biraber diğer ışıklarda yanar. Sonra bir daha çevirip çalıştırdığınızda o lambalar söner. Bazıları bazen geç sönebilir birkaç saniye. Ama abs hiç sönmedi ise hala yanmaya devam ediyorsa eğer ABS de sorun var demktir.

Ama bazı gösterge lambalarında durum değişir. Mesela el freni örneği eğer çekikse fren ilk çevirdiğinzde de çalıştırdığınızda da yanar indirmedikçe.

Veya emniyet kemeri de böyledir. İnşallah istediğin cevabı verebilmişimdir.

prisonerman

Aktif Üye
mesela şöyle diyelim..benim abs de sorun var.Kontağı ilk çevirdiğimde abs ile biraber diğer ışıklarda yanar. Sonra bir daha çevirip çalıştırdığınızda o lambalar söner. Bazıları bazen geç sönebilir birkaç saniye. Ama abs hiç sönmedi ise hala yanmaya devam ediyorsa eğer ABS de sorun var demktir.

Ama bazı gösterge lambalarında durum değişir. Mesela el freni örneği eğer çekikse fren ilk çevirdiğinzde de çalıştırdığınızda da yanar indirmedikçe.

çok yaklaşmışsın ama net cevap olmamakla beraber içerisinde cevap barındıran bir cümle olmuş :)...dikkat ettiysen bir önceki mesajım tek bir ışığın yanıp yanmama durumu üzerine.

ank_erdogan

Aktif Üye

mesela ben çogu defa farkettim ani fren yaptıgım zman tam fren abs çalıştı yaklaşık 25 metre ve arba stop etti çünkü vites 5 teydi daha sonra adamlara daldım kaza yapmadık ama olsun sen ne yapıosun die :))) nese agız burun patladı adamların :))) araba ya bindim abs arızası dedi yani balatada bişi oluo beyne direkmen yolluo servise sordum o kışın hele çok çıkıo bişi olmaz uzun süre yanmadığı zaman dedielr saten ekranda dio bi ekre dio bitio