Geri Vites

mfaydin

Daimi Üye
Arkadaşlar son 2 haftadır aracımda geri vitese geçiş sıkıntısı yaşamaktayım. Böyle bir sorun yoktu. Şimdi ise yarım yamalak 2-3 denemeden sonra hırt diye geçiyor. 3 sefer geri vites yapsam mutlaka birinde oluyor bu. Neyine nesine bakmak lazımdır?

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Bu geri vitesteki caaarrrtttt diye gelen sesten mi bahsediyorsunuz?

geri vitese gecmediginde bi kac defa debriyaja pompalama etkisi yapin basin birakin rahat gectigini goreceksiniz

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
Her zaman uygularim ve tavsiye ederim. Geri vitese takacaginiz zaman önce 1 e sonra geriye takin.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Evet 1 . Vitese takincada sorunsuz gecebilir bunun nedeni sekromenc aslinda geri viteste disliler tam yerine denk gelmiyor ondan bu ses cikiyor

duhan13

Onursal Adana Temsilcisi
Doblo
Adı
osman duhan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Elektrik Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
granit gri
2011 de bi hata vaardı ama 1.6 larda vardı. 1,3 lerde ilk defa bu sıkıntıyı duydum

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Benim bahsettigim ezelden beri fiatlarda sorun degil arada ses yapiyor

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
önce tam olarak dur.sonra debriyaja bas,2 sn bekle,vitesi geriye yavaşça tak!

beyler geri vitese caaarrtt diye geçirmeyin arabanızı.yazıktır 400 liranıza.ne gereği var durup dururken şanzıman indirip geri vites gurubunu değiştirmenin?

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
Tam durmadan geriye takarsanız caart diye ses gelir. Aslında olay arabanın durup durmaması değil !
Asıl olay şanzımandaki dişlinin durması. Sen durmuşsundur ama şanzımandaki dişli durmamıştır. Hızlı giderken durunca 2 sn beklemek gerek ama zaten yavaş gidiyorsundur durdun hemen geriye at hiç beklemene gerek bile yok, çünkü dişliler zaten yavaş dönüyordu ve hemen durabildi. Olay bundan ibaret.

mustafa200295

Misafir
Adı
Mustafa
Modeli
Renk
bordo
İleri vites dişlileri helisel geri vites dişlileri düz dişlidir. Geri vitese takarken problem olması, geri geri gelirken uğultu çıkması bundan kaynaklı. Bizde d1 varken onda bu sorun 0 km den beri vardı. Biz 50nc kamyondan alışık olduğumuz yöntemi uyguladığımız için bize normal geliyordu. Geri vitese takarken geçmeyince zorlamıyoruz ayağımızı hafif debriyajdan kaldırınca vites çok rahat geçiyordu ve 7yıl - 120.000 km. bu şekilde kullandık hiç sorun olmadı. Kamyonu zaten babam kaç sene öyle kullandı bilmiyorum.

Aynı sorun benim otomatik doblo da da var ileri giderken durup hemen geri vitese takınca arabayı bile sarsacak şekilde bir geçiş yapıyor (caaaart sesi olmuyor sadece sarsma) Bu nedenle üstatların dediği gibi durup biraz bekleyip geri vitese takmak ve hala geçmiyorsa hafif ayağını kaldırmak sorununu ortadan kaldıracaktır.

mfaydin

Daimi Üye
Arkadaşlar bendeki sorun tam durmadan vitesi geriye takma olayı değil. Aracı ilk çalıştırdığımda geriye çıkmam gerektiğinde de oluyor. Yerine geçiyor ama yarım kalıyor, gaz verince boşta olduğunu görüyorum. Sanki soğuklardan olmaya başladı gibi.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Sanziman yagini kontrol ettirin

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Arkadaşlar bendeki sorun tam durmadan vitesi geriye takma olayı değil. Aracı ilk çalıştırdığımda geriye çıkmam gerektiğinde de oluyor. Yerine geçiyor ama yarım kalıyor, gaz verince boşta olduğunu görüyorum. Sanki soğuklardan olmaya başladı gibi.

aracın kilometresi ne kadar oldu?

mustafa200295

Misafir
Adı
Mustafa
Modeli
Renk
bordo

Tamam işte tam benim dediğim konu vitesi tam geçiremediğin için oluyor hatta bazen güm diye ses çıkarıp vitesten düştüğüde oldu bende. Debriyajla dene sorun kalmayacaktır.

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
çok nadirde olsa bazen benimde geri vites geçmiş gibi oluyor ama debriyajı çok az kaldırınca tık oturuyor yerine. Ben alıştım geri vitese takınca elimi vites kolundan çekmiyorum, zaten üstünde elim olunca ağırlık sayesinde tık oturuyor hareket etmeye kalkınca.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
havalar soğudu.yağlar uyuşmaya başladı.yağları eski olanlarda da etkisi olabilir.debriyaja tam bazen 2 kere basmanında faydası olur.