Gaza Geçtiğinde Benzin Pompasını Durdurma

tokatnet

Azimli Üye
Adı
Mete
Kan Grubu
A RH -
Meslek
ELEKTRİK TEKNİSYENİ
Modeli
Araç Yılı
2006
Renk
ÇELİK GRİ
Selamın aleyküm. 2006 Doblo 1.4 Dynamic doblo araca sahibim. aracım da atiker 4 Nokta enjeksiyonlu Lpg takılı. Genelde şehir içi kullanımlarda araç gazdayken benzin ibresinin de gazla beraber düştüğünü gözlemledim. Sanki araç hem gaz hem benzini aynı anda yakıyor. Danıştığım birkaç yer araç yol bilgisayarı benzinle gidiyormuş gibi ibreyi düşürdüğünü söyledi. Birde çeyrek deponun altına düştüğü zaman pompada ciddi hasar meydana geldiği. Şimdi benim problem araç gaza geçtiğinde benzin pompasını durdurmak istiyorum bununla ilgili yaptığım araştırmalara göre şamandıra üzerinde ki valfe bi röle bağlanarak pompa durduruluyormuş veya hazır kitler var 20-25 tl gibi fiyatlara acaba yaptıran arkadaşlar varmı böyle bişeyler. Herhangi bir sıkıntı olurmu. Pompa durunca enjektörlere benzin gitmeyeceği için ısınma olurmu enjektörlerde veya araca bi sıkıntı olurmu yorumlarınıza göre böyle bir sistem yaptırma düşüncem var. şimdiden teşekkür ediyorum.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bence enjetörlere zarar verebilirler ama bence sizin lpg beynindede problem olabilir

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Selamın aleyküm. 2006 Doblo 1.4 Dynamic doblo araca sahibim. aracım da atiker 4 Nokta enjeksiyonlu Lpg takılı. Genelde şehir içi kullanımlarda araç gazdayken benzin ibresinin de gazla beraber düştüğünü gözlemledim. Sanki araç hem gaz hem benzini aynı anda yakıyor. Danıştığım birkaç yer araç yol bilgisayarı benzinle gidiyormuş gibi ibreyi düşürdüğünü söyledi. Birde çeyrek deponun altına düştüğü zaman pompada ciddi hasar meydana geldiği. Şimdi benim problem araç gaza geçtiğinde benzin pompasını durdurmak istiyorum bununla ilgili yaptığım araştırmalara göre şamandıra üzerinde ki valfe bi röle bağlanarak pompa durduruluyormuş veya hazır kitler var 20-25 tl gibi fiyatlara acaba yaptıran arkadaşlar varmı böyle bişeyler. Herhangi bir sıkıntı olurmu. Pompa durunca enjektörlere benzin gitmeyeceği için ısınma olurmu enjektörlerde veya araca bi sıkıntı olurmu yorumlarınıza göre böyle bir sistem yaptırma düşüncem var. şimdiden teşekkür ediyorum.

sıralı sistem LPG kitleri araç ilk çalıştığında aracı 60 C ye kadar benzinde çalıştırır.bu sıcaklıktan sonra otomatik olarak LPG ye geçirir.

araç lpg ye geçtiğinde mixer otomatik olarak benzin akışını keser.bu yüzden normal çalışan bir sıralı lpg sisteminde aracın benizini LPG ile aynı anda yakması söz konusu değildir.zaten böyle bir durum söz konusu olduğunda araç teklemeye başlayacak ve stop edecektir.

mazot ibresini depodaki şamandıra kumanda eder.bunu araç sallandığında ibrenin hareketinden rahatlıkla anlayabilirsiniz.

deponun çeyreğin altına düşmesi durumunda eğer deponuzada çok aşırı birikmiş bir pislik yoksa pompanıza herhangi bir zarar gelemeyecektir.bu konuda önemli olan aracınızın yakıt lambası yandığında benzin alarak deponun dibini araca çektirmemenizdir.

eğer aracınızda lpg ile aynı anda yakıt azalması görüyorsanız ve aracınızda herhangi bir sıkıntı yoksa aracınızın benzin elemanlarını kontrol ettirmenizi tavsiye ediyorum.yakıt elemanlarındaki bir kaçak aracınızın sürekli yakıt azaltmasına sebep olabilir.

eğer aracınızda tekleme ile birlikte yakıt azalması var ise bu durumda iyi bir lpg servisinde aracınızın mikserini kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.büyük ihtimalle benzinle lpg yi birbirine karıştırıyordur.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
ayrıca yeni lpg taktıracak arkadaşlara sıvı püskürtmeli lpg kitlerini tavsiye ederim.

tokatnet

Azimli Üye
Adı
Mete
Kan Grubu
A RH -
Meslek
ELEKTRİK TEKNİSYENİ
Modeli
Araç Yılı
2006
Renk
ÇELİK GRİ

sıralı sistem LPG kitleri araç ilk çalıştığında aracı 60 C ye kadar benzinde çalıştırır.bu sıcaklıktan sonra otomatik olarak LPG ye geçirir.

araç lpg ye geçtiğinde mixer otomatik olarak benzin akışını keser.bu yüzden normal çalışan bir sıralı lpg sisteminde aracın benizini LPG ile aynı anda yakması söz konusu değildir.zaten böyle bir durum söz konusu olduğunda araç teklemeye başlayacak ve stop edecektir.

mazot ibresini depodaki şamandıra kumanda eder.bunu araç sallandığında ibrenin hareketinden rahatlıkla anlayabilirsiniz.

deponun çeyreğin altına düşmesi durumunda eğer deponuzada çok aşırı birikmiş bir pislik yoksa pompanıza herhangi bir zarar gelemeyecektir.bu konuda önemli olan aracınızın yakıt lambası yandığında benzin alarak deponun dibini araca çektirmemenizdir.

eğer aracınızda lpg ile aynı anda yakıt azalması görüyorsanız ve aracınızda herhangi bir sıkıntı yoksa aracınızın benzin elemanlarını kontrol ettirmenizi tavsiye ediyorum.yakıt elemanlarındaki bir kaçak aracınızın sürekli yakıt azaltmasına sebep olabilir.

eğer aracınızda tekleme ile birlikte yakıt azalması var ise bu durumda iyi bir lpg servisinde aracınızın mikserini kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.büyük ihtimalle benzinle lpg yi birbirine karıştırıyordur.

Aracımda tekleme veya en ufak bir bir benzin kaçağı yok. Ayrıca araç sallandığında da en ufak bir oynama olmuyor ibrede LPG cinin bana söylediğine göre yol bilgisayarlı araçlarda ibre şamandıraya direk bağlıda değilmiş, yol bilgisayarı şamandırayı yakıt takviyesi yapıldığında 1 defa okuyup yapılan yola göre ibreyi düşürüyormuş, taki tekrar yakıt takviyesi yapılana kadar. Bizim doblo 2lerde öyle mi bilmiyorum. Gazda kullandığım halde bilgisayar depodaki yakıtla gidilecek km yi sürekli düşüyor ve aynı zamanda benzin göstergesi de düşüyor.

Birde benim araçta şöyle bir sıkıntı var bunu sadece 1. viteste yapıyor. Gazda kullanırken oluyor genelde. Kalkışlarda debriyajdan ayağımı nerdeyse tam çekiyorum gaza yükleniyorum araç hareket ediyor 2 ye çekmek için biraz daha bastığımda araç boğulur gibi oluyor yavaşlıyor 2 ye çektiğimde kendini topluyor ilk başlarda debriyajdan sanmıştım. Ama benzinde yapmıyor. Lpg atiker sıralı sistem acaba ayarlarındanmıdır.

mystan45

Daimi Üye
Adı
Mehmet
Modeli
Renk
Siyah
LPG servisi doğru söylemiş.Bazı markalarda yapılan yola göre benzin ibresi düşüyo bu benzinle gazı aynı anda yakıyo demek değildir.örneğin mercedes citroen **** peugeot gibi markalarda da benzin ibresi düşüyo.bu arıza değil.bunun çözümünü de bulmuşlar düğmeli bi sistem yapmışlar düğmeye basınca şamandra ölçüm yapıp benzin ibresini güncelliyomus bunu duydum bence sağlıklı değil.LPG servisleri bunun hakkında sadece bilgi verirler pompayı durduran röle yada söylediğim sistem gibi aracın benzin sistemi üzerinde herhangi bir değişiklik yapmazlar.Servise gelen LPG kitlerinda Aracın benzin sisteminde kesinlikle tadilat yapmayın diye uyarı vardır başka arızalara neden olabilir.

Aracı kullanma sıkılığına bağlı tabi örneğin ayda bir 20 tl benzin alabilirsin hem pompanı korursun hem ne kadar benzin olduğunu görebilirsin.

fthdjdoblo

Daimi Üye
Adı
fatih
Modeli
Renk
gümüş gri
bizimkinde de oluyo ama benzin çabuk bitmiyo ,,

lpgde araç vitesteyken ani fren yapınca yakıt kesiliyo eğer stop etmezse gaza basınca resetliyo eğer gaz pedalına basıp gaza geçiyorsanız tık diye bir ses geliyo bu az duyulursa benzinle beraber çalışıyordur yalnız araçta çekiş artışı oluyor gaza geçirirken düğmeye basarsanız tamamen gaza geçiyo....

mystan45

Daimi Üye
Adı
Mehmet
Modeli
Renk
Siyah
Ani frene basınca yakıt kesilmez.frene basınca stop ediyorsa yada stop edecek gibi oluyorsa regülatörün bağlanma şeklinde sorun olabilir yada gaz ayarı düzgün yapılmamıştır.

geremy

Onursal Kurucu
benzin pompası depo içinde ve depodaki benzin ile soğuyor.benzin dipde olunca pompa yanıyor.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz

Aracımda tekleme veya en ufak bir bir benzin kaçağı yok. Ayrıca araç sallandığında da en ufak bir oynama olmuyor ibrede LPG cinin bana söylediğine göre yol bilgisayarlı araçlarda ibre şamandıraya direk bağlıda değilmiş, yol bilgisayarı şamandırayı yakıt takviyesi yapıldığında 1 defa okuyup yapılan yola göre ibreyi düşürüyormuş, taki tekrar yakıt takviyesi yapılana kadar. Bizim doblo 2lerde öyle mi bilmiyorum. Gazda kullandığım halde bilgisayar depodaki yakıtla gidilecek km yi sürekli düşüyor ve aynı zamanda benzin göstergesi de düşüyor.

Birde benim araçta şöyle bir sıkıntı var bunu sadece 1. viteste yapıyor. Gazda kullanırken oluyor genelde. Kalkışlarda debriyajdan ayağımı nerdeyse tam çekiyorum gaza yükleniyorum araç hareket ediyor 2 ye çekmek için biraz daha bastığımda araç boğulur gibi oluyor yavaşlıyor 2 ye çektiğimde kendini topluyor ilk başlarda debriyajdan sanmıştım. Ama benzinde yapmıyor. Lpg atiker sıralı sistem acaba ayarlarındanmıdır.

Allahtan aracında tekleme falan yokmuş...bide olsa ne yapacaktık!aracı sallandığında derken sağa sola sallamayla ibrede bi değişiklik göremezsin.

arkadaşlar tekrar ve "kesin"olarak söylüyorum.doblolarda depo ölçümü anlık yapılır ve şamandıra kumandalıdır.bu bilgi kesindir.böyle "depo bi kere ölçülüp sonra gidilen yola göre bilgisayar düşürüyo" gibi safsatalar söz konusu değildir.bu konuyu bi kere bi kenara koyalım!ibreyi bilgisayarın kotrol ettiği doğrudur ancak şamandıradan aldığı bilgiye göre kontrol eder.bu konu kesindir ve tartışma götürmez.LPG ustanızı tanımıyorum ancak bu konuda yanılıyor.her türlü tartışırım!

DEPONUN ANLIK ÖLÇÜLDÜĞÜNÜN EN BASİT İSPATI:ARACIN DEPOSU LAMBA YANMAYA YAKINKEN, ARACINIZI DİK BİR RAMPADAN İNDİRİN.DİREKT OLARAK "SINIRLI MENZİL" UYARISI ALIRSINIZ VE LAMBA YANAR!

gelelim kalkış meselesine;arkadaşım aracınızın lpg ayarı ile ilgili bir sorun var.kalkışta ya manifold emmişini tam olarak algılayamıyor (yetersiz ayar) veya gaz ayarı bu emişi karşılayamıyor(yetersiz gaz akış miktarı).veya gaz/hava karışımı orantısız(fakir karışım).iyi bir lpg ayarı ile konuyu çözebilirsiniz.

tokatnet

Azimli Üye
Adı
Mete
Kan Grubu
A RH -
Meslek
ELEKTRİK TEKNİSYENİ
Modeli
Araç Yılı
2006
Renk
ÇELİK GRİ
Teşekkür ederim RAPTOR. En kısa zamanda gidip ayar yaptırmayı düşünüyorum. Aynı arızayı benzinde yapmıyor sadece lpg de 1. viteste yapıyor. 2den sonra böyle bişey yok. Birde aracı aldığımda benzin hottumuna ve hava giriş borusuna ekoyak diye bir cihaz bağlamışlar mıknatıslı bişey hava girişini buda engelliyo olabilirmi.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
mete bey bu ekoyak denen mıknatıslı aparat genelde yakıt/hava karışımını taşıyan boruyu dışarıdan saran bir cihazdır.eğer boruyu sıkmıyorsa bir sıkıntı oluşturmaz.

ancak dediğiniz gibi hava girişini engelleyen bir cihaz söz konusu ise derhal aracınızdan söktürmenizi tavsiye ederim.hava girişini kapatan hiçbir aygıt araca uzun ve orta vadeli fayda getirmez!

özellikle karbüratörlü araçların hava girişlerini tıkayarak ayar yapan ustalardan uzak durun.bu ustalar motorun normal girişler dışında hava aldığını fark edemeyip yada görmezden gelip hava girişini sınırlayarak aracı düzeltmeye çalışmaktadır.sonuç olarak araç benzine geçirildiğinde düzgün çalışmamakta yada hiç çalışmamaktadır.

fthdjdoblo

Daimi Üye
Adı
fatih
Modeli
Renk
gümüş gri
ben açık hava filtresi kullanıyorum kalkışta vites geçişlerinde bi sorun olmuyo

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
ben açık hava filtresi kullanıyorum kalkışta vites geçişlerinde bi sorun olmuyo

senin araban enjeksiyonlu değil mi?

benim bahsettiğim konu hava filtresi ile alakalı değil.aracın hava filtresi dışından bir yerden hava almasıyla ilgili.

geremy

Onursal Kurucu
yukarıda bir bilgide hata olmuş gaza geçme dercesi 30-40 derecedir bu sonradan ayarlanabilir.