Fren Vakum Pompası Bilgilendirme

onurergin

Aktif Üye
Arkadaşlar bir süredir aracın frenlerinde sorun vardı. Bazen ilk frenlemede pedal çok sert oluyordu ve frenler iyi tutmuyordu bazen arka arkaya 2. veya 3. basışta oluyordu. Bugün ustaya götürdüm fren vakum pompası arızalı dedi. Yeterli miktarda hava çekemiyormuş. Yeterli hava olmadığı içinde iş ayak gücüne kalıyor ve fren tutmuyor. 1.3 lerde tamirat yapılmıyor sıfırıda pahalı dediler. Orjinal çıkma bir parça buldular başka bir ustada 200 lira istedi adam.
Sıfır parça sordum 460 lira. Yan sanayiler 200 lira ve 300 lira ama her yerde yok bilginize. Daha sonra sizlere de danışmak için ordan ayrıldım fakat yolda bir fren ustası daha aklıma geldi ona sorduğumda o da aynı şekilde vakum pompasının arızalı olduğunu söyledi. Ayrıca motorcular bu işi hallediyormuş onu da öğrenmiş olduk. Birkaç telefon açtı ve vakum pompası tamir edebilecek birine ulaştık atlayıp gittim. Adam eskiden bu pompaların üretimini yapıyormuş. Pompanın bıçaklarında ufak bir sorun varmış tamir etti ve pompanın ucundaki sübap delinmiş onu da değiştirdik. Herşey normale döndü. Vakumcuya 80 motorcuya 50 lira maliyetle halletmiş oldum.
İlk götürdüğüm ustaya uysam ya içime sinmeyen çıkma veya yan sanayi parçayı alacaktım veya orjinal parçayı + işçilik.
Fiyatları da hususi yazıyorum ki hangi parçanın ne kadar olduğunu bilin ve başınıza gelirse hemen değiştirme yoluna başvurmayın.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
paylaşım için teşekkürler

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri
paylaşım için teşekkürler.

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
onur kardeşim mesajını okurken hemen sana bana gel diye acil mesaj yazmak geldi aklıma ama mesajınınsonunda sorunun çözüldüğünü gördüm sevindim.
yoksa benim frencime hallettirirdik...parça degiştirenler bile artık usta..tüküreyim öyle ustalığa ustalık tamir edebilme sanatıdır..sök tak yapmak ustalık değildir...

şükürler olsun ki benim ustalarımın hepsi. usta gibi usta....yoktan var edebilir ustalar..

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
biz eskiden radyatör şişletirdik patlamış radyatörü tamir ettirirdik..şimdi artık radyatörler plastik karışımlı ..kaldır at model..

onurergin

Aktif Üye
Sağolasın Baki abi. Ben bu tamirciyi bulamasaydım hiç birşey yapmadan size danışacaktım zaten. Ama adam işin ustasıymış uzun zaman bu vakum pompalarını yapmışlar yan sanayi olarak. Şimdi artık 6 ayda bir kalıplar değişiyor baş edemiyoruz dedi. İyi denk geldi banada.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
biz eskiden radyatör şişletirdik patlamış radyatörü tamir ettirirdik..şimdi artık radyatörler plastik karışımlı ..kaldır at model..

ben birinciyi kaldırıp atıyom.ikinciyi bakır takıyom abi...on numara oluyor.

ademozkaragul

Saygın Üye
Doblo
Adı
adm
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Gümrük Komisyoncusu
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
bordo
geçmiş olsun paylaşım için teşekkürler

smll34

Yeni Üye
Adı
ismail bayiroglu
Aynı sorun bende de mevcut ne yapmam gerekiyor nereye götürsem bilemiyorum

Feteks

Yeni Üye
Başka Araç
Adı
Ferudun
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
2.0 Multijet
Araç Yılı
2006
onur kardeşim mesajını okurken hemen sana bana gel diye acil mesaj yazmak geldi aklıma ama mesajınınsonunda sorunun çözüldüğünü gördüm sevindim.
yoksa benim frencime hallettirirdik...parça degiştirenler bile artık usta..tüküreyim öyle ustalığa ustalık tamir edebilme sanatıdır..sök tak yapmak ustalık değildir...

şükürler olsun ki benim ustalarımın hepsi. usta gibi usta....yoktan var edebilir ustalar..
Merhaba usta benim aractads fren sertleşme sorunu var vacumu tamir ettirebilirmiyiz acaba

Bjk1903

Yeni Üye
Doblo
Adı
Hasan
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 D Sx
Arkadaşlar bir süredir aracın frenlerinde sorun vardı. Bazen ilk frenlemede pedal çok sert oluyordu ve frenler iyi tutmuyordu bazen arka arkaya 2. veya 3. basışta oluyordu. Bugün ustaya götürdüm fren vakum pompası arızalı dedi. Yeterli miktarda hava çekemiyormuş. Yeterli hava olmadığı içinde iş ayak gücüne kalıyor ve fren tutmuyor. 1.3 lerde tamirat yapılmıyor sıfırıda pahalı dediler. Orjinal çıkma bir parça buldular başka bir ustada 200 lira istedi adam.
Sıfır parça sordum 460 lira. Yan sanayiler 200 lira ve 300 lira ama her yerde yok bilginize. Daha sonra sizlere de danışmak için ordan ayrıldım fakat yolda bir fren ustası daha aklıma geldi ona sorduğumda o da aynı şekilde vakum pompasının arızalı olduğunu söyledi. Ayrıca motorcular bu işi hallediyormuş onu da öğrenmiş olduk. Birkaç telefon açtı ve vakum pompası tamir edebilecek birine ulaştık atlayıp gittim. Adam eskiden bu pompaların üretimini yapıyormuş. Pompanın bıçaklarında ufak bir sorun varmış tamir etti ve pompanın ucundaki sübap delinmiş onu da değiştirdik. Herşey normale döndü. Vakumcuya 80 motorcuya 50 lira maliyetle halletmiş oldum.
İlk götürdüğüm ustaya uysam ya içime sinmeyen çıkma veya yan sanayi parçayı alacaktım veya orjinal parçayı + işçilik.
Fiyatları da hususi yazıyorum ki hangi parçanın ne kadar olduğunu bilin ve başınıza gelirse hemen değiştirme yoluna başvurmayın.
Slm bende aynı sorunu yasıyom nerde yaptırdın soyleyebılurmusın

cuma_aktas

Yeni Üye
Doblo
Adı
Cuma
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet

Selamlar, aynı sorunu ben de yaşıyorum. Bazen fren pedalı sertleşiyor ve tutmuyor tekrar basınca tutuyor, bazen de özellikle düşük hızlarda aşırı tutarak aracın kaymasına sebep oluyor. Benim tamircim de vakum pompasını söyledi ama tamirinin yapılmadığını söyledi. Siz nerede yaptırdınız?

Mertaktn58

Yeni Üye
Doblo
Adı
Mertcan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Özel güvenlik
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Gri (Çelik)
Selamlar dostlar. Bi problemimi paylaşmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim. 2007 doblom var problem su merkezi kilidi kitledigimde veya actigimda bagaj kilitlenip açılmıyor anahtarla kilitleyip aciyorum bunu nasıl cözebilirim

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Selamlar dostlar. Bi problemimi paylaşmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim. 2007 doblom var problem su merkezi kilidi kitledigimde veya actigimda bagaj kilitlenip açılmıyor anahtarla kilitleyip aciyorum bunu nasıl cözebilirim
Benimde aynı bagaj kapak plastiği icini açıp içerinden bakılması gerekli .. damaklar bozuluyor. Elle kitleniyor merkezi ile tam kitlemiyor benimde.. idare ediorum..

Ama benim elle açıyor.

Sizde herhalde kilit pompasi bozulmus

Mertaktn58

Yeni Üye
Doblo
Adı
Mertcan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Özel güvenlik
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Gri (Çelik)
Benimde aynı bagaj kapak plastiği icini açıp içerinden bakılması gerekli .. damaklar bozuluyor. Elle kitleniyor merkezi ile tam kitlemiyor benimde.. idare ediorum..

Ama benim elle açıyor.

Sizde herhalde kilit pompasi bozulmus
Valla bilmiyorum sanayiye gitmedim henüz. basit benim yapabilceğim biseyse ben yapiyim dedim o yüzden sizlere sormak istedim. Elle benimki de açılıp kitleniyor ama iste merkezi kilitle açılıp kitlenmiyor

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Ya dili cıktı yerinden yada merkezi kilit pompası bozuk bir acip bakin yada gosterin... kolay islem. Tamirci 5 10dknda yapar. Kilitciler..

Mertaktn58

Yeni Üye
Doblo
Adı
Mertcan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Özel güvenlik
Aracınız
Doblo
Modeli