Fren kullanımı.

DobloM

Azimli Üye
Kayıt
7 Mart 2010
Konu
35
Mesaj
1.774
Adınız
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Şehir
Muğla
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Güvenli bir sürüş için frene mümkün olduğunca az basılmalı. Bu ne anlama geliyor?

Trafik kurallarına uygun araç kullandığınız zaman frene sık sık basma ihtiyacı hissetmezsiniz. Şu da unutulmamalı ki fren sistemi aracı durdurmaya değil yavaşlatmaya yarayan bir sistem. Bu nedenle hızımızı doğru ayarlamalıyız.

Sürücüler frene bastıkları anda durabileceklerini düşünüyor. Böyle bir şey kesinlikle yok. Çünkü frene bastığımız zaman aracın üzerindeki yatay ağarlık transferi sizin daha ileri gitmenize yardımcı olacaktır. Hatta sizi oraya doğru yönlendirecektir.

Frene basmaya ihtiyaç kalmasın

80 km hızla giden bir otomobilde 30 metrede durabiliyorsanız, bu 120 km hızla giderken 50 metrede durabileceğiniz anlamına gelmez. Mutlaka katlamalar olacaktır.

Frene bastığımızda biliyorsunuz ki aracın içindeki insanlar öne doğru yönlenir. Bu ne demektir? Yatay ağarlık transferi sizi ileriye doğru iter. Nasıl viraj dönerken sağa sola yatıyorsak, fren anında da ön tarafa olan ağırlık transferi nedeniyle aracımız öne kapaklanır.

Şayet ABS fren sistemi yoksa arka tekerlekler kilitlenir. Bu da sizin aracınızın arkasının savrulmasına neden olabilir. Ama ABS fren sistemi varsa bu olaylar olmayacaktır. Ama hıza bağlı olarak durma mesafesi uzayacaktır.

Ayağınızı frenden kaldırın

Frene bastığımızda aracımızın kararlılığında yani tutunmasında bir farklılık gördüğümüz an frene uyguladığımız basıncı azaltıyoruz, aracımız tekrar eski konumuna geldikten sonra yani gidiş istikametine doğru yönlendikten sonra tekrar fren yapıyoruz.

Frenden kaldırıp bastığımız zaman direksiyonla olan ilişkimizi de unutmuyoruz. Şayet aracımızda herhangi bir savrulma varsa, direksiyonu o yöne çevirip aracımızı düzeltiyoruz ondan sonra frene basıyoruz.
 

DobloM

Azimli Üye
Kayıt
7 Mart 2010
Konu
35
Mesaj
1.774
Adınız
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Şehir
Muğla
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Darısı daha iyilerinin başına :)
 

globetroter

Azimli Üye
Kayıt
11 Temmuz 2011
Konu
9
Mesaj
365
paylaşım için teşekkürler. benim bir arkadaşımı çalıştığı şirket ileri sürüş teknikleri egitimine göndermişti. arkadaşım geldikten sonra abs li araçta ani frenlemede kesinlikle frenden ayagını esnetme ve bütün gücünle fren pedalına bas demişti. birde ABS li araçta tekerler kitleme yapmadığı için fren esnasında direksiyonu çevirip aracı yönlerdirmek mümkün. abs siz araçta ön tekerler kitlediği zaman direksiyonu ne kadar çevirseniz bile araç yön degiştirmeden ileri gidecektir.
 

Ethem

ESKİŞEHİR YÖNETİCİSİ
İl Yöneticisi
Doblo
Kayıt
7 Aralık 2015
Konu
14
Mesaj
424
Yaş
30
Adınız
Ethem GÜN
Kan Grubu
A RH +
Şehir
Eskişehir
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2009
Renk
granit gri
cok güzel bi konuya değinilmiş. bilgilendirme için teşekkürler
 
Yukarı Alt