Fiorino Fiorino Ağır Bakım

arnold

Yeni Üye
Fiorino
Adı
ZEKİ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
LOJİSTİK
Aracınız
Fiorino
Modeli
Emotion
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
BORDO
Herkese merhabalar,

2014 1.3 fiorino 75 bg sahibiyim. aracımla her ay 5000 km yol yapıyor ve ortalama 2 ayda bir periyodik bakıma giriyorum. şuanda 145.000 km'deyiz. işim gereği aracın yatma lüksü yok. hafta içi hergün min. 200 km yapıyoruz ve 1 gün bile ciddi maddi kayıplara sebep olabilir.

gayet dürüst, namuslu, işinin ehli bir ustamız var. Ankara'ya ilk yerleştiğimiz zamanlarda ustadan yana dilimiz çok yandı. neyse ki kendisiyle tanıştık. geçen gün baskı balatanın bitmeye başladığını farkettim. ustaya götürdüm, bakımda değiştirebileceğimizi söyledi. Bu hafta sonu aracı bakıma sokacağım. ustamın tavsiyesiyle valeo marka baskı balata seti alacağım (300 TL). normalde bu tip hayati parçalarda asla ucuza kaçmam, sonuçta ciddi km yapan biriyim ama ustamız kalite farkı olmadığını söyledi. ben lancia marka almayı planlıyordum.

trigerin sesini biraz dinledi ve gerek olmadığını, sonraki bakımda tekrar bakıp takip edeceğini söyledi ama sizce değiştirip kafa rahatlığı sağlasam mı? ayda en az 1 sefer uzun yola da çıkmak zorunda kaldığımdan risk almak istemiyorum. bakım periyodu olarak 5 yıl veya 160.000 km olarak görünüyor. benim aracım da sanırım tam 5 yılda 160.000 km yapmış olacak (2014 ağustos çıkışlı)

bunun yanı sıra netten araştırdığım kadarıyla aşağıda maddelediğim konulara da azami hassasiyet gösterilmesi gerekiyor.

• ALTERNATÖR KAYIŞI DEĞİŞİMİ
  • V KAYIŞI DEĞİŞİMİ
  • KARBON TEMİZLİĞİ
  • ENJEKTÖR TEMİZLİĞİ
  • SÜRGÜLÜ KAPILARIN ALT KIZAKLARININ TEMİZLİĞİ
  • MAP SENSÖRÜ VE HAVA DEBİMETRESİNİN TEMİZLİĞİ
  • MOTOR İÇİ YAĞ KANALLARI TEMİZLİĞİ
  • TURBO VE EGR VALFİ TEMİZLİĞİ
  • VİTES KUTUSU YAĞ DEĞİŞİMİ
  • FREN HİDROLİK YAĞ DEĞİŞİMİ
  • ŞANZUMAN YAĞ DEĞİŞİMİ
  • AKÜ VOLTAJI KONTROLÜ VE KUTUP BAŞLARI TEMİZLİĞİ
  • ALTERNATÖR, KLİMA KOMPRESÖRÜ,HİDROLİK DİREKSİYON POMPASI VE KAYIŞ KONTROLÜ
  • TÜM KAYIŞLARIN KONTROLÜ
  • BUJİ KONTROL
  • PARTİKÜL FİLTRESİ KONTROLÜ
  • FREN HİDROLİK YAĞININ KAYNAMA NOKTASI KONTROLÜ
  • ÖN BALATALAR KONTROL
  • ARKA KAMPANALAR KONTROL
  • EL FRENİ KURŞUNUNUN KONTROLÜ
  • KLİMA SİSTEMİ KONTROLÜ
  • KLİMA SU TAHLİYE HORTUMLARININ TEMİZLİĞİ
  • KLİMA EVAPARATÖR VE HAVALANDIRMA KANALLARI KOKU KONTROLÜ VE TEMİZLİĞİ
  • DEVİRDAİM KAYIŞI KONTROL
  • TURBO KONTROL
  • YAĞ POMPASI VE ALİMİNYUM CONTASI KONTROLÜ
  • MARŞ MOTORU, DİŞLİSİ VE RULMANI KONTROLÜ
  • GERGİ BİLYASI KONTROL
  • FREN HORTUMLARI KONTROL
bunları buraya yazmamın sebebi ise her ne kadar ustamız gayet düzgün bir insan olsa da ne söylesem gerek yok diyor. aslında söylediğim herşeyi yapsa çok daha fazla para kazanacak. bu noktada ne kadar dürüst olduğu da anlaşılabilir.
muhtemelen genelde müşterileri ''aman masraf çıkmasın, ucuz yollu halledelim, idarelik yapıver'' dediklerinden bana da aynı bakış açısıyla yaklaşıyor. lakin ben herşeyi tam olsun, kafam rahat olsun şeklinde düşünmek zorundayım.

bu sebeple 85.000 km'de aldığım aracı, aldığım günden bu yana sadece yağ/filtre bakımı, 30.000 km'de bir herhangi bir kimyasal kullanmadan cihaza bağlatarak partikül temizliği yaptıran biri olarak yukarıda yazılanların hangilerini mutlaka yaptırmalıyım? veya sizin ekleyeceğiniz başka unsurlar var mıdır? gerekirse bir kısmını ustamıza yaptırıp bir kısmını servise de yaptırtabilirim.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. kazasız sürüşler dilerim.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Triger km dolunca baktırın tekrar. Fren hidroliğini değiştirebilirsiniz.kayışları kontrol ettirin ihtiyaç varsa değişir.valeoda iyidir sıkıntı olmaz. Direksiyon hidroliğinide değiştirirseniz iyi olur.

ufukeser

Daimi Üye
Adı
ufuk
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Tekstil
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
Siyah
Benimde araç Doblo 1.6 mylife 100 bin km bakımında tam olarak ne yapmalıyım bakımıyla ilgili bilgilendirir seniz memnun olurum

AHMETMUTAF1057

Balıkesir İl Temsilcisi
Yetkili Kişi
İl Temsilcisi
Doblo
Adı
AHMETMUTAF
Kan Grubu
A RH +
Meslek
ACİL TIP TEKNİSYENİ-PARAMEDİC
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
DERİN BORDO

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Yağ, hava, mazot ,polen filtreleri ve yağı değişecek.Balataları ve kayışları kontrol ettirin.