Fiat'ın Efsanevi Modeli 500 Türkiye'de!

geremy

Onursal Kurucu
Kayıt
10 Kasım 2009
Konu
252
Mesaj
4.905
Fiat'ın Efsanevi Modeli 500 Türkiye'de!


Avrupa'nın öncü otomobil üreticileri arasında yer alan Fiat'ın efsanevi modeli 500, 2008 İstanbul Autoshow Fuarı'yla birlikte Türkiye'de satışa sunuldu. Car of the Year (Yılın Otomobili) jürisi tarafından "2008 Yılının Otomobili" olarak ödüllendirilen ve 28 bin YTL'den başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla dikkat çeken Fiat 500, ilk etapta 2 benzinli motor seçeneğiyle bayilerde yerini alıyor.


Avrupa pazarlarında satışa sunulmasının ardından geçen 1 yıla yakın bir sürede 260 bin adeti aşan sipariş alan Fiat 500, 2008 İstanbul Autoshow Fuarı'yla birlikte Türkiye'de de satışa sunuluyor. 28 bin YTL'den başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla pazarda yer alacak olan Fiat 500, ilk etapta isteğe bağlı olarak otomatik şanzımanla da kombine edilebilen 1.2 69 HP ve 1.4 100 HP'lik iki benzinli motor seçeneğiyle satın alınabiliyor. Pop, Lounge ve Sport adı verilen üç farklı donanım paketi bulunan Fiat 500'ün baz ekipman versiyonunda EBD destekli ABS, sürücü ve ön yolcu havayastıkları, yan hava yastıkları, perde havayastıkları, sürücü diz havayastığı, manuel klima, gövde rengi tamponlar ve yan aynalar, krom kapı kolları, metalik boya, MP3 çalarlı müzik sistemi, yükseklik ayarlı ön ve arka kafalıklar, follow me home farlar ve katlanabilir arka koltuklar yer alıyor.


Trendleri Baştan Belirleyen Tasarım

Fiat Stil Merkezi tarafından tasarlanan yeni Fiat 500, ilk olarak 1957 yılında yollara çıkan ilk nesil Fiat 500'ün temel karakteristik tasarım hatlarını taşımasıyla dikkat çekiyor. Oval far grubundan ortasında yeni Fiat logosunun yer aldığı tek şeritli ızgaraya kadar birçok retro tasarım özelliklerine sahip 0.32 Cd'lik mükemmel bir sürtünme katsayısına sahip yeni Fiat 500, modern ve dinamik karoser birleşme noktaları, geniş tekerlek yuvaları ve şık tavan yapısıyla dikkatleri üstüne çekmeyi başarıyor. Arka spoyler, dikine yerleştirilmiş arka far gurubu gibi unsurlarla aynı zamanda sportif bir görünüm sunmayı da başaran Fiat 500, "eski modayı" yansıtan özgün renk seçeneklerinin yanı sıra trendlere uygun metalik ve opak gövde renklerine de sahip olmasıyla farklılaşıyor.


Kokpitte Sportif Zerafet ve Ergonominin Buluşması: Fiat 500

İlk nesil Fiat 500 modelinin kabin içi tasarım detaylarını yeni nesil modele modernize ederek aktarmayı uygun bulan Fiat tasarımcıları, aynı zamanda sportif bir zerafetle birlikte ergonomiyi bir araya getirmeyi başardılar. 3.55 metrelik uzunluğa ve 1.63 metrelik genişliğe sahip Fiat 500'in 2+2 oturma düzenine sahip ferah kabini içinde şık kokpit tasarımı dikkat çekiyor. 185 litrelik bagaj hacmine sahip Fiat 500'ün arka koltuklarının katlanmasıyla yükleme hacmi 500 litreye kadar arttırılabiliyor.


Üstün İletişim Teknolojisi: Blue& Me ™

Fiat Auto'nun Microsoft ile birlikte 3 yılda geliştirdiği Blue&Me TM sisteminin yer aldığı Fiat 500, rekabetçi yüksek bir teknolojiyi de kullanıcılarına sunabilmesiyle dikkat çekiyor. Otomotiv sistemi için geliştirilen Windows Mobile bazlı Blue&Me TM'nin teknolojisi, mevcut pahalı ve kalıplaşmış donanımların yerini alan ve pazardaki yeniliklere paralel olarak güncellenebilen bir sistem olmasıyla fark yaratıyor. Cep telefonlarının, müzik çalarların ve diğer kişisel elektronik aygıtların otomobile entegrasyonunu sağlayan Blue&Me TM sistemi, Bluetooth arayüzü ile eller serbest özelliği, geliştirilmiş ses tanıma, USB girişi, MP3 çalar ve sesli SMS kısa mesaj okuma gibi unsurları içeriyor.


İki Ekonomik ve Dinamik Benzinli Motor

Fiat 500, ilk etapta iki benzinli motor seçeneğiyle satışa sunuluyor. Güvenilir yapısını birçok Fiat modelinin kaputu altında ispat eden 1.2 litre hacimli ve 69 HP gücündeki motor, Fiat 500'ün giriş seviyesindeki motorunu oluşturuyor. 102 Nm tork üreten ekonomik motor, 5 ileri vitesli manuel şanzımanlı Fiat 500'u 160 km/s'lik hıza eriştirirken, 0-100 km/s hızlanmasını ise 12.9 sn'de tamamlamasını sağlıyor. 5.1 litrelik ortalama yakıt tüketim değeri sunan 1.2 litre hacimli motor, 119 g/km'lik karbondioksit emisyon oranıyla da aynı zamanda çevreci yapısını en iyi biçimde ifade ediyor.

Fiat 500 modelinin en güçlü motor seçeneğini oluşturan 1.4 litrelik 16 supaplı motor ise ürettiği 100 HP güç ve 131 Nm'lik tork değeriyle dikkat çekiyor. 6 ileri manuel şanzımanlı 1.4 100 HP, statik konumdan 100 km/s'ye 10.5 sn'de çıkarken, 182 km/s'lik maksimum hıza erişebiliyor. Ortalama 6.3 litrelik yakıt tüketim değerine sahip motorun düşük emisyon değeri elde etmesi için yakıt püskürtme aşamasını en uygun seviyeye çıkaran özel enjektörler kullanılıyor. Böylece motor soğukken çalışmaya başlama sırasında ve geçici sürelerde (gaz pedalına basıldığında) emme manifoldunun duvarlarına yapışan benzin miktarı azaltılıyor. Bu da egzozdaki hidrokarbon miktarını azaltarak çevreyeve giderek sıkılaşan kanunlara saygıyı garanti ediyor.


Dualogic Otomatik Vites Opsiyonu

Fiat 500’ün her iki benzinli motor seçeneğinde de isteğe bağlı olarak Dualogic otomatik vites sunuluyor.. Fiat’ın diğer modellerinde konfor, sürüş keyfi ve yakıt tüketimi konularında kendini ispat etmiş olan Dualogic otomatik vites ESP ile birlikte sunuluyor. ESP sürüş güvenliğini maksimize ederken ESP ile birlikte gelen Hillholder ise yokuşlarda geri kaymayı engelliyor.
 
Yukarı Alt