Fiat MultiAir Motor Teknolojisi

geremy

Onursal Kurucu
Kayıt
10 Kasım 2009
Konu
252
Mesaj
4.905
FIAT' tan yeni motor teknolojisi MultiAir. Dizel motor teknolojisinde lider olan Fiat, benzinli motor teknolojilerinde de lider olabilmek için yeni bir sistem geliştirdi. Bu sistem aslında oldukça bildik bir yöntem ama uygulanış şekli bakımından ilk.

Sistem kısaca silindirlerin içirisine giren hava miktarını artırmaya yönelik çalışmakta, güncel turbo sistemlerinin yaptığını yapıyor diyebiliriz.
Silindirlerin içine giren hava miktarı artınca yanma daha verimli olmakta ve bunun sonucunda yakıt ekonomisi ve çevreye salınan zararlı gazlarda düşme meydana gelmekte. Fiat' ın geliştirdiği yeni teknolojide güncel turbo sistemlerne göre işleyişinde farklılık var. Sistemin çalışması kısaca özetlersek, eksantrik mili üzerinden bir kam yardımı ile hareket alan ve basınçlı hava oluşturan pistonlar, emme zamanında ürettikleri basınçlı taze havayı silindirlerin içerisine göndererek yanma verimi artırılmakta.
Fiat'ın iddasına göre bu sayede %10 yakın performans artışı sağlanmakla beraber salınımlar %10 ila 25 oranında düşmekte. İlk uygulama 1.75 Litre dört silindirli motora sahip MiTo GTA olacak. Bu sistemin diğer avantajı ise klasik tur****arging sistemlerine göre motordan daha az güç çekmeleri ve kapladığı alan.


alıntıdır.
 

kardelenkurt

BAŞKAN
Admin
Doblo
Kayıt
3 Eylül 2009
Konu
333
Mesaj
5.170
Yaş
33
Adınız
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Şehir
Ankara
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
paylaşım için teşekkürler geremy
 
Yukarı Alt