Bilgi Enteresan bir sorun hakkında bilgi istiyorum(değişken geç çalışma, çekiş düşüklüğü,titreşim)

mihl

Aktif Üye
Doblo
Adı
Muhammet AKSAKAL
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 Jtd
bu ustalar sonunda bizi usta yapacak. :)
Arkadaş baya beyin yakmış bu yolda rabbim kolaylık versin inşaallah basit ve ucuz yoldan çözersin problemini
Teşekkür ederim. Farklı araç ve farklı arızalarla ilgili çok ustaya gittim şimdiye kadar. Ustalar için teşhis koymak zor bir konu. Sebebi ise bir arızayı anlamak için ayıracakları zaman kısıtlı ve emin olun bizim kadar üzerine düsünüp beyin fırtınası yapmıyorlar. Zaten bunu yapsalar kendilerini daha fazla gelistirecekler. Bu mumkün olmayınca kolaycılığa kaçıp ihtimal dahilindeki parcaları degistiriyorlar. Bizim parçaya verdigimiz paraya Almanyada araba aliyorlar.

Malumunuz havalar iyice soğudu istanbulda eksi 3 leri gördük. Üç beş marş basmayla çalışan araç bu soğuklarda tek marşla çalışıyor.
Fakat şöyle birşey farkettim araç çalıştığı zaman marş motoru motoru zor çeviriyor yani motor direniyor dönmemek için fakat bu haliyle bile yarım tur zor bela çevirince araç hemen çalışıyor.
Çalışmayacağı zaman ise çok kolay ve hızlı çeviriyor motoru fakat bu seferde çalışmıyor.
Buna neden kaynaklanıyor olabilir?

İki tane video ekledim. Biri çalıştığı zaman yani motor soğukken verdiği tepki ötekide motor sıcakken çalışmama durumu.

Nette bulamadım krank sensörünün yerini tam olarak bilen var mı?

Krank sensörünü yerinden çıkardım temizledim taktım. Bu sefer daha geç çalışmaya başladı. Buda bir veri . Yenisiyle değiştireyim en azından krank sensörü ihtimalini aradan çıkarırız.

Dosyalar

• IMG-20200216-WA0052.jpeg
    IMG-20200216-WA0052.jpeg
    506 KB · Okunma: 11
  • IMG-20200216-WA0050.jpeg
    IMG-20200216-WA0050.jpeg
    740,5 KB · Okunma: 12
  • IMG-20200216-WA0045.jpeg
    IMG-20200216-WA0045.jpeg
    610,9 KB · Okunma: 13
  • IMG-20200216-WA0054.jpeg
    IMG-20200216-WA0054.jpeg
    788,4 KB · Okunma: 13

Doblo2012

Yeni Üye
Doblo
Adı
Osman
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Jtd
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Selamın Aleykum geçmiş olsun bende 2012 1.3multijet 75.000km doblo var geç çalışma, motorda titreme, kalkışta düşük rolanti bir kaç Usta gezdikten sonra Turbo da sıkıntı var kimileri siboblarda v.s. Hatasıni tespit edildikten sonra yok efendim turbo ve enjektör tamiri gerektiğini söylediler bir kaç pompacı arastirdiktan sonra 300 tl ile 1.500 tl masrafı çıkar dediler. Adana sanayide bir Dost tavsiyesi üzerine bir Pompacı ile 400 tl den pazarlık yaparak 300 tl ile anlaştık malesef enjektörleri sökümunden sonra bana kardeşim senin tam 650 tl masrafı var diyerek 580 tl ile tamiratıni gerçekleştirdik. Araç da titreme sorunu ortadan kalktı motor saat gibi işleme ye başladı kalkışta da dahi farkı hissettim 10 Numara 5 yıldız diyebilirim. Asil konu yapılan enjektör Temizliği Makina'dan verilen ayar bir de tek enjektör de çıkan sorun nedeni ile nedense 300 tl den neden 280 tl fazla alınmıştır . Gerçekten Pampacilarda dürüst İnsan bulursanız bana da haber verin Adana cevresi. Anlaşma 300 tl pulların değişimi makina da yapilan ayarları idi değişen yok.

Son düzenleme:

sucu58

Azimli Üye
Doblo
Adı
bayram
Kan Grubu
0 +
Meslek
sıhhı tesisatcı
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
merhaba bahsettigiiniz arızaya benze sorun bende var geç calışma sorunu adı altında konu actım orda arkadaşların yazdıklarından ffikir alabilirsiniz ben sorunumu kısmen kendim hallettim 1.3 mj 2006 var benim soguk sıcak fark etmeksizin ilk calıştırmada calıştıramıyordum 3. marşda calıştırıyordum 2 yıldır boyle su bozuk bunu deiştir velhasıl 8 binlira harcadım sorunum cözülmedi.
motordan anlamam ama sizde de hava akı metresi varsa ona bi baktır aklıma o gelior ben onuda deiştirdiğim hale duzelmedi gecenler aklıma düştü ( bi ustam akış metrenin hortumunu cıkart icine parfğm sık calışır demişti oyle yapıyordum bahssettiğim parayı harcamadan ilk marlta calışıyordu akış metreyi deiştirfdim bi muddet sorunsuz calıştı bindim ) şimdi yine aynı sorun oldu gecen işte aklıma düştü hava akış metreyi söktüm tinerle yıkadım icini kuruttum havayla taktım tabi bu ogleden sonra sabah calıtırp işe gitmiştim neyse taktım marsa bastım nerdeyse yarım marşta calıştı kontaga elimi vurdugumu hiidercesine hemen calışıyor bıaktım ertesi sabah sivastayım ben bu hafta eksi 26 yı hisstttik araba garajda ilk marşta biraz uuzn sürdü ama ilk marşta calıştı 4 5 gündür problmim yok :)

Doblo2012

Yeni Üye
Doblo
Adı
Osman
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Jtd
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
As dün 300 tl pulları kendisine ait olup anlaştık.Enjektör düzensiz püskürtme var dediler.Enjektörleri soktukten sonra fiyati 650 tl çekip 580 tl ödeme yaptım. Dürüst Usta yok enjektörlerin ayarını pul değişimini yaptıktan sonra aracım saat gibi işlemeye başladı ama daha acısı üzerimden gitmiş değil kendimi kaziklanmis gibi hissediyorum.

Anlaşma pulların değişimi, eşit püskürtme ayarı 300 tl.

Alınan 580 tl zehir zıkkım olsun neymiş efendim sökme takma parası 200 tl

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
As dün 300 tl pulları kendisine ait olup anlaştık.Enjektör düzensiz püskürtme var dediler.Enjektörleri soktukten sonra fiyati 650 tl çekip 580 tl ödeme yaptım. Dürüst Usta yok enjektörlerin ayarını pul değişimini yaptıktan sonra aracım saat gibi işlemeye başladı ama daha acısı üzerimden gitmiş değil kendimi kaziklanmis gibi hissediyorum.

Anlaşma pulların değişimi, eşit püskürtme ayarı 300 tl.

Alınan 580 tl zehir zıkkım olsun neymiş efendim sökme takma parası 200 tl
Meme değişimi falan olmuşsa olabilir yoksa bu dünyanın ahireti var hocam sıkmayın canınızı.

mihl

Aktif Üye
Doblo
Adı
Muhammet AKSAKAL
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 Jtd
Geç çalışma problem
Selamın Aleykum geçmiş olsun bende 2012 1.3multijet 75.000km doblo var geç çalışma, motorda titreme, kalkışta düşük rolanti bir kaç Usta gezdikten sonra Turbo da sıkıntı var kimileri siboblarda v.s. Hatasıni tespit edildikten sonra yok efendim turbo ve enjektör tamiri gerektiğini söylediler bir kaç pompacı arastirdiktan sonra 300 tl ile 1.500 tl masrafı çıkar dediler. Adana sanayide bir Dost tavsiyesi üzerine bir Pompacı ile 400 tl den pazarlık yaparak 300 tl ile anlaştık malesef enjektörleri sökümunden sonra bana kardeşim senin tam 650 tl masrafı var diyerek 580 tl ile tamiratıni gerçekleştirdik. Araç da titreme sorunu ortadan kalktı motor saat gibi işleme ye başladı kalkışta da dahi farkı hissettim 10 Numara 5 yıldız diyebilirim. Asil konu yapılan enjektör Temizliği Makina'dan verilen ayar bir de tek enjektör de çıkan sorun nedeni ile nedense 300 tl den neden 280 tl fazla alınmıştır . Gerçekten Pampacilarda dürüst İnsan bulursanız bana da haber verin Adana cevresi. Anlaşma 300 tl pulların değişimi makina da yapilan ayarları idi değişen yok.
probleminiz tamamen çözüldü mü?

mihl

Aktif Üye
Doblo
Adı
Muhammet AKSAKAL
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 Jtd
Bu arada benim araç, krank devir sensörünü temizleyip tekrar yerine taktıktan sonra daha zor çalışmaya başlamıştı, ertesi gün ise tek seferde çalıştı, sesi çekişi herşeyi düzeldi. Sıcak soğuk dinlemiyor tek kontakta çalışıyor idi fakat bu durum 2 gün sürdü.Bugün tekrar çalışmama huyu başgösterdi. Bu arada 2 günde havalarda diğer günlere göre daha iyidi.
Bu arıza her neyse resmen dalga geçiyor, çünkü hava soğukken tek marşla çalışıyor, ondan sonra motor ısınınca tekrar çalıştırmalarda çalışmıyor. Hava sıcak olduğu zaman ikinci çalıştırmalarda daha kolay çalışıyor.

hava soğukta olsa motor nar gibi ısınsa bile, bu durum motorun sıcaklığını değil yine havanın kaç derece olduğundan etkileniyor gibi.

Bu araçlarda şöyle bir sistem var mı acaba diye düşünmeye başladım. dış sıcaklık sensöründen aldığı bilgiye göre beyin ,yakıt,ateşleme,hava, vs vs oranlarını ona göre ayarlıyor, fakat aldığı yanlış bilgi veya aldığı doğru bilgiyi doğru okuyamaması sebebiyle hesaplamaları sağlıklı yapamıyor bu sorunda öyle mi baş gösteriyor.

Beyinciye gidip bi değerlerine baktırayım. Ama onlarda ki takos bilgisayar ve milattan önce ki programlarla da birçok arıza çıkmıyor. Hatta çoğunda aracın modeli bulunmadığı için başka bir aracın modelini seçiyorlar. Yok mu İstanbul da adam gibi bir beyinci , aracın,. pomba,enjektör, sensör vs değerlerine bakıp arıza şurada diye tespit yapabilecek.

Doblo2012

Yeni Üye
Doblo
Adı
Osman
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Jtd
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Meme değişimi falan olmuşsa olabilir yoksa bu dünyanın ahireti var hocam sıkmayın canınızı.
Meme değişimi yok sadece pul olayı bir de saat ile ince ayar makina da eşit şekilde püskürtme ayarı yapıldı .Sanırım fabrika ayarları .

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Söyle bir cihaz alıp kolayca arızalara baksanız nasıl olur? Yada bunun 150 liraya olanı var kablo ile laptop a bağlanıyor. Arkadasm da var cok mennun. Motor devrinden sıcaklıklar hatalar hersey çıkıyor. Kendisi hava çekişi nin azaldığını burdan anlayıp filtreyi temizliyor... yada degisim yapiyor. Basinc degerlerini vb. Surekli telefondan kontrol ediyor..

Dosyalar

• Screenshot_20200212-001616_Chrome.jpg
    Screenshot_20200212-001616_Chrome.jpg
    98,2 KB · Okunma: 8
  • Screenshot_20200212-000957_Hepsiburada.jpg
    Screenshot_20200212-000957_Hepsiburada.jpg
    86,1 KB · Okunma: 9
  • Screenshot_20200212-001015_Hepsiburada.jpg
    Screenshot_20200212-001015_Hepsiburada.jpg
    82,2 KB · Okunma: 7

Doblo2012

Yeni Üye
Doblo
Adı
Osman
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Jtd
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Geç çalışma problem
probleminiz tamamen çözüldü mü?
Aracim çok hantaldi sonucunda 1.3 multijet idi o dahi değişti yakıt tasarrufu oldu keşke dememek için daha önceleri yaptırsaydım .

mihl

Aktif Üye
Doblo
Adı
Muhammet AKSAKAL
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 Jtd
Söyle bir cihaz alıp kolayca arızalara baksanız nasıl olur? Yada bunun 150 liraya olanı var kablo ile laptop a bağlanıyor. Arkadasm da var cok mennun. Motor devrinden sıcaklıklar hatalar hersey çıkıyor. Kendisi hava çekişi nin azaldığını burdan anlayıp filtreyi temizliyor... yada degisim yapiyor. Basinc degerlerini vb. Surekli telefondan kontrol ediyor..
Allah senden razı olsun. Maalesef dünden beri siteye giremedim ve o cihazın parasını gittim beyinsiz bir beyinciye verdim. Allah benden aldığı parayı boğazından geçirmesin inşallah.
Ben adama çalışma esnasında pompa basınç degeri ve enjektör degerlerine bakmak istiyorum dedim. Onun yanında sensörlerde hata varsa onlarada bakalım. Taktı bilgisayarı , şu şu arızalar var aracı bırak birkaç gün kalacak arızayı söyleriz 300 liranı alırız . Ee arkadaş hani sen bilgisayarla baglanıp arıza tespiti yapıyordun kaldı ki ben senden tespit istemiyorum şu şu degerlere bak. Araba kalacak vs
Aldım çıktım arabayı lanet olsun dedim.
Buradan bu zihniyette ki ustalara sesleniyorum. Müşterinin bir bilgi edinmesi sizin mahreminize girdiği anlamına gelmiyor korkmayın kimse sizin ekmeginizi elinizden almayacak kimse isini gucunu bırakıp tamirci dukkanı acmayacak. Suz orada labaratuvar ortamında gizli deneyde yapmıyorsunuz. Nedir bu bilgi gizleme hastalığı yoksa üç kağıtçılıkla beş liralık arizaya besyüz tl aldiğınız mı ortaya çıkacak diye korkuyorsunuz.
Yine paramla rezil oldum yine sinerlendim. Arkadaş ben sana para ödüyorum karsılığında bilgi talep ediyorum bana bilgi vereceksin vermiyorsan benden aldıgın o para sana zehir zıkkım olsun.
Birde ustalar doblo gördümü bi hallere giriyorlar sanki doblo esnaf arabası hepsi esnaf cebinde sıcak para var ve bu araçla iş yapiyorlar ve simdi sıkışmış çare ariyor ne dersem diyeyim eli mahkum.
Ulan sizin yüzünüzden şu arabaya benzin döküp yakacam o haddeye geldim.

Farkli bir başlık açıp ustalardan neler çektigimi teker teker yazacağım umarım sinirimi anlayışla karsılarsınız

Beyincide bilgisayara bağladığımda fotoğrafta ki arızalar çıktı. Bu fotografı cektim diyede baya bi bozuldu beyinci .Tövbeler olsun. Neyse ona anlatamadım siz degerli üyelere anlatıyorum.
Gördüğünüz arızaları tecrübeli dostlarımızın yorumlamasını istiyorum.
Sensörleri daha öncesinden test ederken fişlerini çekip aracı çalıştırmaya çalıştım.
Sırayla krank sensörünü,
yakıt basınç sensörünü
Yakıt basınç regülatörünün
Soketlerini çıkarıp denedim. Görüldüğü gibi bunlara dair arıza kayıtları 'mevcut ' ibaresiyle çıktı.
Sormak istediğim soru şu
Benim soketleri çekmem denemem illaki bu arıza kodlarının çıkmasına sebep olmuştur fakat geri taktıktan sonra yine mevcut göstermesi normal midir. Gönül isterdi ki bu arızaları sildirip bakayım ama para ödememe ragmen beyinsiz beyinci daha fazla para koparmak adına bunu yapmadı.

Ben birtek egsantirik konum sensörü yani kam sensörüne hiç dokunmadım fakat aralıklı arıza gösteriyor. Yoksa bütün sorun burda mı?

Dosyalar

• 20200222_100504.jpg
    20200222_100504.jpg
    724,2 KB · Okunma: 14

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Vallahi sonuna kadar haklısınız. Sozum ona Ustaların eline düştüğünü yandın.. ariza tespitinden pek anlamıyorum. Anlayanlar yardımcı olur. Sizden de allah razı olsun. Youtube da örnek videolar ve cihaz kullanımı mevcut. Çok kolay. Ariza silim de yapıyor lakin o 30 40 tl daha pahalı. Içinde pıc chip entegre yazım da yapabiliyor. Öyle araştırın..

Bende alıp arızalara bakıcam. Fırsat ve naktim olmadi bir türlü..

Bende benim sesi %80 90 kestim, hava filtre taşı yerine oturtulmamis. Üsten cırtlar gevşemiş. Araya parca koyup sıktım. Debimetreyi biraz temizledim taktım. Şuan eski günlerdeki gibi ses ve titreşim gitti.

Hava filtre kısmında birşey olduğunun da rolantı sapitmasindan anladim.. klima acinca garipti.. kaputu actim filtre kisimlarina bastim elimle rezonans azaldi..

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Hava filtre tasi, filtre , debimetre ve kabloları kontrol et dostum . O taraflar titreşime sebep olabilir.

Geç çalışma da hava yakıt karışımı kaynakli da yapabilir..

Inş çözüme ulasicaz.

mihl

Aktif Üye
Doblo
Adı
Muhammet AKSAKAL
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 Jtd
Arkadaşlar şu fotograflardan trigerin sente ayarının yerinde olup olmadığını değerlendirebilir misiniz?
Bunun kritiğini yaptıktan sonra ilginizi çekecek bilgiler vereceğim

Dosyalar

• IMG-20200227-WA0037.jpeg
    IMG-20200227-WA0037.jpeg
    620,3 KB · Okunma: 21
  • IMG-20200227-WA0039.jpeg
    IMG-20200227-WA0039.jpeg
    812,5 KB · Okunma: 21
  • IMG-20200227-WA0041.jpeg
    IMG-20200227-WA0041.jpeg
    1,2 MB · Okunma: 22
  • IMG-20200227-WA0033.jpeg
    IMG-20200227-WA0033.jpeg
    1,1 MB · Okunma: 22
  • Screenshot_20200227-211907_WhatsApp.jpg
    Screenshot_20200227-211907_WhatsApp.jpg
    134 KB · Okunma: 18

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Arkadaşlar şu fotograflardan trigerin sente ayarının yerinde olup olmadığını değerlendirebilir misiniz?
Bunun kritiğini yaptıktan sonra ilginizi çekecek bilgiler vereceğim
Zor ama sıkıntı var.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ

mihl

Aktif Üye
Doblo
Adı
Muhammet AKSAKAL
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 Jtd
Allah izin verirse bugün bu dosyayı kapatacağım. Hepimize ders olacak nitelikte bir olay olduğunu düşünüyorum. O yüzden sabredip okuyun. Bazen olur ki okumaya üşendigimiz bir yazı bizi binlerce liradan kurtarabilir.

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Allah izin verirse bugün bu dosyayı kapatacağım. Hepimize ders olacak nitelikte bir olay olduğunu düşünüyorum. O yüzden sabredip okuyun. Bazen olur ki okumaya üşendigimiz bir yazı bizi binlerce liradan kurtarabilir.

Bekliyoruz :)