ELEKTRİKLİ DOBLO TAMAM

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Tofaş, elektrikli Doblo’yu görücüye çıkardı. Ali Pandır “elektrikli otoya dokunmak” için bu işe giriştiklerini söyledi

Yıllık üretim kapasitesi 400 bin olan, başta Doblo olmak üzere farklı modellerde birçok aracın üretimine imza atan Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasını gazetecilerle birlikte gezen Tofaş CEO’su Ali Pandır, 2010 yılının şu ana kadar iyi geçtiğini, gerek iç pazar gerekse ihracatta iyimser hava olduğunu belirtirken, tesislerde “elektrikli Doblo” sürprizi yaptı. Bursa’daki fabrikada günde 600 Minicargo, 300 Doblo, 200 de binek oto üretiliyor. Bursa’da geçen yıl 250 bin araç üretildi. Bu yıl 290 bin adet üretimi planlıyor.

‘Tamamen Türk’ vurgusu

“Kapı arasından ilk kez gösteriyoruz” diyerek, geliştirdikleri elektrikli hafif ticariyi tanıtan Pandır, şunları söyledi “Bugün size sessizce kapıyı araladık. Biz de ‘elektriğe’ dokunduk. Biz ilk defa Türk mühendisliğiyle elektrikli araç geliştirdik. Prototip akü 90 bin dolara mal oldu. Seri üretimde akünün maliyeti 10-20 bin dolar. Amacımız elektrikli araçları 3-5 yıl içinde satmak. Şu anda çalıştığımız aracın pili 8 saatte şarj oluyor, 150 kilometre menzil, saatte 110 kilometre hız sınırlaması var.”

Türkiye’de Renault’un elektrikli Fluence’ın üretimine hazırlanıyor, Ford ise Türkiye’de ürettiği Transit’i ABD’de elektrikliye dönüştürüyor.

Geleceğe oynuyorlar

Elektrikli araç piyasasının şimdilik küçük bir pazar olduğunu belirten Pandır, 2009’da bu kategoride Avrupa’da 2 bin adet satıldığı örneğiyle bu işin ‘gelecek’ adına yapıldığının altını çizdi. Elektrikli araç sürprizinden önce Ali Pandır’ın üzerinde durduğu ‘doğalgazlı araçlar’ ise Tofaş’ın ihracatta var olduğu, iç pazarda kullanamadığı bir iş kolu.

Tofaş bu kategoride Avrupa’ya 25 bin araç ihraç ediyor. Bu araçlar hem dizel hem de benzinli muadillerine göre çevreye daha az karbon salıyor. Pandır, doğalgazda ÖTV düşüşünün bu araçlarda satışının önünü açabileceğini aktardı.

Kârlılıkta ‘iyi’ rakam

Fabrikada üretim aşamasının ana hatlarıyla anlatımının ardından iş kârlılık boyutuna geldiğinde Ali Pandır bu konuda da oldukça iddialı olduklarını ifade etti. Şirketin faaliyet kârının yüzde 6 olduğunu ileten Ali Pandır, “Dünyada faaliyet karı yüzde 6’yı bulan otomobil firması kendini şanslı sayıyor. Karlılık ticari kategoride otomobillerden daha yüksek” diye konuştu.

Tofaş’ı düşük euro’nun nasıl etkilediği sorulduğunda Pandır, “Biz kur riskinde endişeli olan tarafta değiliz. Çünkü Citroen-Peugeot ve Fiat’a yapılan üretim kur riski (maliyet artı çalışıldığından) alıcı tarafta” dedi. Ali Pandır, Tofaş’ın yurtdışı planları içinde şu sıralar Arap ülkeleri, Afrika ve İran’ın öne çıktığını belirtti.

‘2010’da toplam satış 600 bini bulur’

ÖTV indirimleri sonrası artan taleple birlikte 2010 başında, Türkiye’deki yıllık satışları 450 bin tahmin ettiklerini belirten Ali Pandır, ilk üç ayın hareketli geçmesi nedeniyle bu rakamı 600 binlere çektiklerini kaydetti. Pandır “Bir vardiyada 120 bin, iki vardiyada 240 bin araç üretebiliyoruz. Ancak 300-310 bin adedi cumartesi çalışarak ve fazla mesailerle iki vardiyada halledebiliriz. Bunun üzerine 30 bin fazla talep gelmesi bize üçüncü vardiyayı gerektirir ve şu anda üçüncü vardiyaya çıkmanın eşiğindeyiz” diye konuştu. Pandır, vardiyanın AB’deki durumla bağlantılı olduğunu ve bölgenin halen soru işaretleriyle dolu olduğunu bildirdi.

“Şehit” olunca bu bayrak “kırmızı”...

Fabrikada vinçlerin tepesinde, makinelerin üzerinde Türk bayrağı ve bu yıl şampiyon olan Bursaspor bayrakları dikkat çekiyor. Fabrika yetkilileri “Şampiyon Bursa olduğu için yeşil-beyaz bayrak şu anda çok. Ama Askere gidip şehit olan arkadaşları varsa Türk bayrağı asılıyor. Biz bu isteklerine karışmıyoruz” dedi.

Mühendis ihracatı

Tofaş’ta 432 mühendis çalışıyor. 2006-2009 arasında Ar-Ge’ye 1 milyar lira harcandı, cironun yüzde 5’i. Ali Pandır, 30 mühendisi Fiat İtalya’ya gönderdiklerini belirtirken, “Kendimize yeter olup, boş zamanlarımızda da Fiat’a iş yapıyoruz” diye konuştu. Ali Pandır ayrıca, Bursa’daki fabrikada Nissan, Renault, Land Rover ve daha birçok firma için kalıp üretimi yaptıklarını da hatırlattı.

(WWW.LOJİPORT.COM ALINTI)

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
abi bu şarj olayı kötü.. mesela uzun yola çıktım bizim türk aklı gibi sonuna kadar kulladım ha şurda doldurcam ha şurda dolyurcam..şarj bitti ne yapacam.. dur şurdan elektriklikten bi bidon elektirik mi alam diyecem.. ya da s.a usta sizin şu prize benim küçük kamyonu takabilirmiyim..

yeni nesil garip olacak bence :D

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
kardelenkurt tarafından yazılan metin:
abi bu şarj olayı kötü.. mesela uzun yola çıktım bizim türk aklı gibi sonuna kadar kulladım ha şurda doldurcam ha şurda dolyurcam..şarj bitti ne yapacam.. dur şurdan elektriklikten bi bidon elektirik mi alam diyecem.. ya da s.a usta sizin şu prize benim küçük kamyonu takabilirmiyim..

zaaaaaaaaaaaaaaaa :D

niye bekleyesin ki,herhalde elektriğide opetten alacak halimiz yok.baktın şarj bitiyor dal bi istasyona!:D

fulle!

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
RAPTOR tarafından yazılan metin:
kardelenkurt tarafından yazılan metin:

zaaaaaaaaaaaaaaaa :D

niye bekleyesin ki,herhalde elektriğide opetten alacak halimiz yok.baktın şarj bitiyor dal bi istasyona!:D

fulle!

:D *clap* opet şarj istasyonu.... yine en pahalı yakıt türkiye de ...

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Destroyer tarafından yazılan metin:
Yorumları şaka olarakmı yazdınız bilmiyorum ama. Bilmeyen arkadaşlar için söyleyeyim. Elektrikli araçlar sadece elektrikle calısmıyorlar. Benzinli yada dizel olarak çıkıyorlar ama elektrik takviyesi ile calısıyorlar. Haliyle daha az mazot harcıyor. Ve bu araçların özelliği yolda giderken kendi kendisini şarj etmesidir.

Yani sırf elektrikle calısan arabayı piyasaya sunamazlar. :D

Bak elektriğide mecbur opetten alacaz!artık kilowatını opet full force benzin fiyatından satarlar!

opet elektrik güvence sistemi!elektriğini düzenli olarak opetten alan araçların elektrik arızaları opet tarafından karşılanacak!

bu opet işinede ayar olmaya başladım!şebinkarahisara tatile gittim 10 gün.mazot bitecek diye arabayı oynatamadım.zira karahisarda opet istasyonu yok!en yakın opet istasyonu 70 km!

sordum müşteri hizmetlerine;yakıtı opetten almak zorundasınız dediler!

iyi dedim ozaman bana 60 lt mazot yollayın!şebinkarahisardayım!

ben 70 km gelene kadar sen gel!

Black Hawk

Saygın Üye
Türkün kafası çalışır. Dolum işine de bi çare buluruz. En olmadı uzun yol kamyonlarına konan ekstra mazot deposu gibi fazladan akü takar bizim insanımız.