egzost testi- devir ilişkisi

engincan

Aktif Üye
Merhaba arkadaslar,
Son iki senedir başıma gelen ilginç bir olay var.Tabii bu işin arkasında hangi neden var dogrusunu sizden öğrenmek istiyorum.. Geçen sene işim nedeniyle egzost testi için enişteme verdim arabayı, 10 km ilerimizde egzost testini yapan servis var. Testi ilk yaptırtıgında değerler çok yüksek çıkmış. 0-3 töleransında olması gerekiyor sanırım. Bizimki 10 dan yukarı çıkmış. Enişte olmaması lazım falan demiş, yapan arkadas iyi niyetli olarak akıl vermiş, abi demiş düşük devirlerde kullanılıyorsa araç yakıtı yakmıyordur, belki olabilir dmeiş. Soyle bir kaç km git gel ama devirli kullan cok demiş. Bizim enişte de aynı şekilde yüksek devirde kullanmış ve degerler normale inmiş. Aklı veren adam degerleri gorunce o da gözlerine inamamış. ..Ne zamandır yazıcam fırsat bulamamıstım.. Bu sene gene aynı sey tekrarlandı..Enişte gene ikinci turu atmak zorunda kalmış testten gelen oran yüksek olunca.İkinci turda değerler normal çıkmış..Şimdi bunun sebebinden önce ben şunu sorayım, ben arabayı düşük devirdemi kullanıyorum acaba, genelde 85 i görünce 5 e atıyoruım vitesi,60- 80 arası 4. vites, 40-60 da 3. vites. şimdi benım araba 1.9 jtd acaba , düşük hızlarda mı değiştiriyorum vites, genelde 200 devir olarak takip ediyorum vites degiştirmeyi de, bilemiyorum. Bu olayın benim düşük devirli kullanımımla ilgisi var mı, yada sıkıntı nedir ne dersiniz.. Teşekkürler...

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
Düşük devirli kullanımda yanma odasinda kurum birikir. Egzoz testinde tam gaz verildiğinde yuksek devirde o kurum birden yanamadigi iiçin bir kismi direkt disari atilir egsozdan. Egsoz muayenesine giderken 3500-4000 de atin vitesi gidene kadar temizlenir. İkinci turu atmak zorunda kalmazsiniz.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Arabanin akisina gore 2500 3500 devir arasi kullanin dusuk devir yuksek yakit tuketim ve motorun kurum baglamasina neden olur