Egr Valfi arizasi

rahatsuz61

Saygın Üye
Adı
Recep Kuzu
Meslek
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Matematik-Bilgisayar Öğrencisi
Modeli
Renk
Çöl Grisi
Herkese selamlar 2012 model 1.6 doblomu bakimda bilgisayara baglattigimda egr arizasi vermis oldugunu soyledi ustam hatayi ustam sildi uzun zaman daha sikinti cikmaz dedi. Aracim 51bin km de ne gibi onlem almam lazim egr arizasinin ilerlememesi icin birkac yerden yuksek devirde 3500-4000 devir gibi sabit hizla 15-20 dk civari kullanmasinin egr temizligi icin iyi oldugunu duydum bu konuyu aciklayabilecek biri varsa aciklama bekliyorum abilerimden.

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
Selamlar, egr valfi üstüne bayağı konu yazıldı ve bende senin derdinden muzdariptim. Egr yi iptal edip yazılım la güç artışı yaptırdım.

yazılım incelemsi burda, bence Türkiyenin en güvenilir firmalarından biri.
Egr iptali +yazılım 800 lira:

Egr değişşen 1500 lira , kararını sen ver.

https://www.teamdoblo.com/konu/remaps-com-tr-chiptuning-incelemesi.7362/

rahatsuz61

Saygın Üye
Adı
Recep Kuzu
Meslek
Modeli
Renk
Çöl Grisi
egr iptali ve yazilimin artilarini da eksilerini de biliyorum. Benim ogrenmek istedigim tikanmasini onlemenin yollari nelerdir? Bu konuda bilgi sahibi olmak istiyorum

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
Tıkanmasının önüne geçemiyorsun, 1.6 larda çok arkada, 1.3 ise önde, bizimkiler selenoid tip elektromanyetik vanalı. Sinyal gittiğinde kendini açıyor. Temizlemek de çare değil,elektronik kısım bozulunca tamir olmuyor.

rahatsuz61

Saygın Üye
Adı
Recep Kuzu
Meslek
Modeli
Renk
Çöl Grisi
@anka2556
Devirli kullanmak tikanmasini geciktiriyor diye biliyorum.

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
O konuda net bilgim yok, ama benim araç, şehiriçi kısamesafe (3-4) km kullanılıp durduğu için, kurum bağlaması normal di.

Cengaverr

Aktif Üye
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2015
Renk
Beyaz
Egr arizasini önlemenin en iyi yolu kaliteli yakıt kullanma

Özellikle şehir içi kullanımda daha sık oluyor.

Çok dur kalk kısa mesafede stop etme iyi yapmayan yakıtın valve yapılmasıyla oluyor.

Aracı sıfır aldım 500 km de arıza lambası yandı. Servise götürdüm Egr arızası dediler. Yakıtı söyledikleri gibi öpetten almıştım. Kullanıcı hatası dediler. Ilk depo. Cildirmamak elde değil. 500 km nin 400 u uzun yol. Iki gün aracimi tuttular. Söktuk temizledik dediler. Motorun üzerindeki toz bile bozulmamisti. Veballeri boyunlarina. Bu Egr yi o zaman öğrendim.

Şimdi size sorarım bu servise bi daha gidilir mi.

Kayseri inciroglu

Smpo

Saygın Üye
Adı
Hakan
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2010
Renk
Türk Kahvesi
@Cengaverr

Hakkini yedirmisin resmen zaten opetten aldiginda sana garanti veriyorlar fiat . Benim aracim 2010 1.6 105 doblo premio seytan kulana kursun daha oyle bi skntimiz olmadi . ARACI ilk aldimda hersey tmm diye kntrol ettik diye verdiler arac 1 ay sonra 4 tekerdeb yanaklarindan yemis teller cikdi . Goturdum kullanima bagli hata dediler . Sonra bilir kisi istedim isimi halletim . Yani biraz disli olun arkadaslar servisde hakkimizi vermiyorlar bazen

rahatsuz61

Saygın Üye
Adı
Recep Kuzu
Meslek
Modeli
Renk
Çöl Grisi
@Cengaverr
Yakiti ilk gunden beri shellden alirim. Yakittan yana bi sikintimiz yok ama sehirici cok kullaniyoruz kisa mesafe oluyo genelde bu da. O zaman otobanda bi devirli kullanayim temizlensin o. Ben birde suna bagliyorum simdi kis gunu motor dogru duzgun isinmiyo kisa mesafe kullaniyoruz surekli birde dur kalk trafikte surekli dusuk devirde kullanmak isin icine girince araba bizi bi uyardi. Ben caresine bakarim bu isin. Istedigim cevabi alamadim ancak ilgilenen herkese tesekkurler.

t0LgA

Daimi Üye
Adı
Tolga
Modeli
Renk
Crono Gri
Eğer çok kurum bağladıysa otobanda kullanmakta fayda etmez. benimde egr dolu aracın halinden belli, otobanda 4000 devirle 15 dakika sürdüm araç biraz rahatladı çekişi biraz arttı ama sonra tekrar düştü. yani açıp temizlemek lazım önce. daha sonra rutin olarak otobanda basmak lazım. tabi 150-160 la gidin demiyorum bir de devir göstergesine bakıcam hıza bakıcam diye kaza yaparsınız. takın 4'e zaten araba en fazla 100-110 yapar o viteste. bir de şehir içinde devirli kullanın. sizinki 6 vites, 2500 den aşağı vites değiştirmeyin. vitesi değiştirdiğiniz zaman bir üst viteste devir 2000'in altına düşmeyecek şekilde vites atın yani. benimki 1.3 ben 2750-3000 arası vites yükseltiyorum genelde. rampaysa 3500 den aşağı değiştirmiyorum. benden önceki sahibi 2000 devir altında kullanmış araba biraz sağır.

rahatsuz61

Saygın Üye
Adı
Recep Kuzu
Meslek
Modeli
Renk
Çöl Grisi
@t0LgA
Zaten oyle kullaniyorum Egrmin tamamen tikandigini sanmiyorum arabamin cekisinde sikinti yok bu sanirsam sadece bir sensor uyarisi. Şimdi kış gunlerinde sehir ici kullaniyorum ve dusuk devirde kullaniyorum yollar cok hiz yapmaya musait degil biliyoruz ben yuksek devir bi sıkıştırcam arabayi o canlanir yine[emoji4]

aydogmus

Daimi Üye
Doblo
Adı
Ali AYDOĞMUŞ
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
memur
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2008
Renk
granit grisi
selam arkadaşlar rica etsem egr nin fotosun atarmısız servise sordum göstermedi usta

yenidoblocu

Daimi Üye
Adı
Berkay
Modeli
Renk
siyah
Öncelikle bu sorunu olanlara geçmiş olsun.Benim araç 92 bine geldi böyle bi egr sorunu olmadı.Hiçte temizlenmedi.Böyle bir sorun olmaması için servise temizlettmemiz gerekir mi yoksa hiç kurcalatmayayım mı?genelde otobondan işe gidiyorum dur kalksız ve aracı 20 dk gidiş geliş kullanıyorum her gün..

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Keşke konu açılmadan önce foruma bakma zahmetinde bulunsanız sayfalarca bilgiyi deneyimi tecrübe paylaşımlarını görebilirsiniz. Egr arızası verdikten sonra selenoid valfi çalışmıyor demektir. Arıza kodunu silerseniz bi müddet sonra tekrar yanacaktır. Bir ihtimal söküp temizlemek geçici çözümdür. Egr iptali yada değişimi yapılması kalıcı tek çözümdür.

rahatsuz61

Saygın Üye
Adı
Recep Kuzu
Meslek
Modeli
Renk
Çöl Grisi
@Sezgin Tok
tikanma isigi yanmadi ki. Sadece sensor hatasi cikti. Tikansa yuruyusunde fark olur arabanin cekisinde bir sorun yok suan. Ben sadece onlem almak istiyorum.Forumdaki konulari biliyorum okudum da benim sorunum bana farkli bir sorun gibi geldigi icin konuyu actim. Aksi takdirde konuyuda silebilirim onemli degil sadece eski konuyu hortlatmaktansa daha saglikli bilgi alabilmek istedim

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@rahatsuz61
Tavsiyem en güzel ve kesin çözüm egr yi söktür temizlet sonrasında yazılım ile sadece egr iptali yaptır 50tl civarında tutuyor egr sağlam olsa bile iptal ettir kurtul bide full depoya würth dizel katkısı at başın ağrımaz bidaha.

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
Egr i yazılımla iptal ettirecekseniz, sağlam biyere yaptırmanızı tavsiye ederim. Bir sürü daha hatayı silip araca zarar verebilirsiniz. Yaşanmış örnekler var.

rahatsuz61

Saygın Üye
Adı
Recep Kuzu
Meslek
Modeli
Renk
Çöl Grisi
@Sezgin Tok
benim egr yi iptal etmek gibi bir niyetim yok. Zaten tikanmasi gibi bir durum da yok sadece sensor hatasi vermis. Sensoru temizliycem birde yuksek devirde kullancam bir muddet sikinti kalmaz diye dusunuyorum. Egr iptal etmeyi dusunmuyorum

UğurBalci

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
İşçi
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
KURŞUN GRİ
aracımı 28700 km aldım aldığım kişi hep şehir içi kullanmış bir sefer uzun yol yapmış şu an 34500 km de bir sıkıntı yaşamadım ama hayırlısı

ademozkaragul

Saygın Üye
Doblo
Adı
adm
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Gümrük Komisyoncusu
Aracınız
Doblo
Modeli