Dünyanın En Büyük Otomotiv Devi Iki Ülkede Üretimlerini Durduruyor!

doblocubaha

Azimli Üye
Kayıt
16 Mayıs 2017
Konu
2
Mesaj
37
Yaş
32
Adınız
baha
Kan Grubu
AB RH +
Şehir
Burdur
Modeli
Araç Yılı
2010
Dünyanın en büyük firması mali krizlerden çıkamıyor. Son zamanlarda oldukça zor günler geçiren Amerikan otomotiv üreticisi, bazı ülkelerden geri çekilme kararı aldı. Bakalım haberimizin detaylarında başka neler var!Haberimizin başlığında “En Büyük” yazınca haliyle merak etmişsinizdir. Mali krizler otomotiv dünyasında büyük bir hızla devam ediyor. Satışların düşüşü ve yanlış planlar, beraberinde bir çok olumsuzluklara neden olmaktadır. Aslında satışların düşmesi mi yoksa bu gibi haberlerin altında başka bir şey mi var bilemiyoruz ancak, firmaların oldukça sıkıntılı ve ağrılı dönemler geçirdiğini görmekteyiz.

Ford’dan dünyaya kötü haber başlığımızdan sonra onlarca firmayı bünyesinde barındıran General Motors‘da kötü haberler listemize girdi. General Motors pazar payının büyük olduğu iki ülkeden çekileceğini bildirdi. Yanılmıyorsam geçtiğimiz aylarda, yine böyle bir girişimde bulunulmuştu. Bakalım GM hangi ülkelerden çekiliyor?

GM Güney Afrika ve Hindistan Tesislerini KapatıyorDünya devlerinden Ford’un, 20 bin işçi çıkarma talebinden sonra GM‘nin ülkelerden çekilme kararı, ekonomik bozukluğun devam ettiğini gösteriyor. GM, daha önce Hindistan‘a özel modeller yapacağını ve ürün geliştirme programlarını Hindistan’a yoğunlaştıracağı söylenmişti. Şimdi bu çekilmenin ardında yatan olay ne? Maddi kayıplar! Planladıkları gibi gitmeyen satışlar, GM’nin daralma politikasına girmeye mecbur bırakmış.

Doğal olarak bunun çaresini tesislerini ve araç gönderimlerini durdurarak gerçekleştirecek. GM’nin planlarına göre 2017 yılı sonuna kadar Chevrolet marka araçlarının gönderimi Hindistan ve Güney Afrika‘da tamamen bitmiş olacağını bildirdiler. Sanırım geçtiğimiz yıllarda ülkemiz için de aynı durum gelişmişti.
GM Yatırımlarını Farklı Ülke ve İş Kollarına KaydırıyorDünya otomotiv şirketlerinin büyük bir kısmı otonom sürüş ve elektrik motorlu araç üretimine odaklanmıştır. İnsanlara şu an için sunulan en geliştirilmiş özellik otonom sürüş teknolojisidir. Bunun yanında dünyada araç yakıtlarının elektrikli ve hibrid ünitelere geçmesi de GM’nin afallamasına neden olmuş olabilir. Bunu nerden anladığımıza gelirsek; geçen sene 800 milyon $ zararla kapatan GM, bu zararı daha da büyümeden yatırımlarını sürücüsüz araç geliştirmeye yönlendirmişti. GM yerini tekrardan Japon devi Toyota‘ya kaptırmak istemiyorsa daha hızlı hareket etmelidir!

Firmaların son yıllarda sıklaşan üretim durdurma, zarar etme ve skandal gibi haberlerden sonra ister istemez otomotive neler oluyor? sorusu kafamıza oldukça yer ediyor. Ve bu haberler şoke eden cinsten. VW, Beetle ve Scirocco’nun üretimini durduruyor! demesiyle, artık efsanelerin rafa kaldırıldığı, VW gibi bir çok firmanın zor durumlardan çıkamadığını gösteriyor. Şimdi bakmamız gereken GM‘nin bu kötü gidişattan nasıl kurtulacağı ve çözüm yollarının işe yarayıp yaramayacağıdır!

Kaynak:
Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.
 
Yukarı Alt