DOBLO Nesillerinin adlandırılması...

Black Hawk

Saygın Üye
Birden fazla nesil üretilen birçok araçta kasa tiplerine kod ad veriliyor.

Örneğin: İlk çıkan Golf lere "Golf 1" denirken şuan son çıkanlar 6 nesil olduğu için "Golf 6" diye kodlanıyor.. Yada Mustang de ilk çıkan versiyona "Mach 1" ikinciye "Mach 2" vs. vs..

Bizde Doblonun son olarak 3. Nesilini tanıdık... Fakat bi konuşma dikkatimi çekti...

Yeni kasa doblo aldım diyen birine karşısındaki şu soruyu soruyor...

- En son çıkan yeni kasa mı yoksa bi önceki mi??? o_O

Yıllara göre ayırt edelim desek o iş de karıştı... 2010 da hem 3. hen 2. nesil satışı devam ediyor.
Biraz önceki örnekte bahsettiğim gibi; birisine Golf 5 ten bahsedin hemen hangi model olduğunu anlayabiliyor...

Bizler de Team Doblo olarak Doblo nesillerini kodlasak daha anlaşılır olmaz mı. Hem belkide bu kod tüm Türkiye'ye yayılır.

Mesela en eski kasaya "D1" makyajlanan 2. nesile "D2" ve şu an piyasaya sürülen son nesile "D3" kasa şeklinde bi isimlendirme yapabiliriz.

Tabiki ben sadece fikir öne sürüyorum "D1 kasa", "D2 kasa" ve "D3 kasa" aklıma gelen ilk şey olduğundan yazdım. Farklı isimlendirmeler, farklı alternatifler yada fikirlerinizi bekliyorum.

selcukan43

Daimi Üye
güzel bi düşünce walla.. Doblo-1, Doblo-2, Doblo-3 de denilebilir. çeşitli fikirler geliyor aslında aklıma ama saçma buluyorum :) D-1 gibi söylenti de güzel.. mesela D-1 2001-2005, D-2 2006-2010, D-3 2010.... gibi..

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
Yenisi çıkan eskidir :) benimki ne kadar 2010 olsada Yeni kasa diyemiyorum Yeniden bir önceki die izah etme durumunda kalıyorum :))

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
evet güzel bir konuya değinmişisn blackhawk kardeş. D1 - D2 - D3 diyelim iyi olur. Başlayalım mı ozaman? Benimki D2 modeli.,

Adam gidiyor servise araç alacak. Muahbbete bak

Ya bu sizin d2 lerde güzel. d1 lerden sonra geliştirdiniz bayağı ama d3 ler süspansiyonunda 1 numara dese. Karşıdaki satıcının yüz ifadesinin görmek isterim. :D

Black Hawk

Saygın Üye
kardelenkurt tarafından yazılan metin:
evet güzel bir konuya değinmişisn blackhawk kardeş. D1 - D2 - D3 diyelim iyi olur. Başlayalım mı ozaman? Benimki D2 modeli.,

Adam gidiyor servise araç alacak. Muahbbete bak

Ya bu sizin d2 lerde güzel. d1 lerden sonra geliştirdiniz bayağı ama d3 ler süspansiyonunda 1 numara dese. Karşıdaki satıcının yüz ifadesinin görmek isterim. :D

Bizim foruma üye değilse aval aval bakar kalır. :D

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Fiat'a sormak lazım aslında. İkinci versiyon klasik ise, ilk versiyon antika mı? :D

tiriska

Azimli Üye
Bencede çok mantıklı benim aracımda 2010 ( D2 ) ama görmeyenler reklamlardaki D3 modeli zannedebilir. Kodlamak bencede en doğrusu Hem fiat ta bizden birşeyler öğrenmiş olur.

selcukan43

Daimi Üye
Aynen yaaaaa x)) benimki de D-1 oluyo bu durumda.. bundan sonra böyle adlandıralım :) soranlar olursa da öğrenmek istiyosan deriz eline birer tane sticker veririz sitenin :)

Black Hawk

Saygın Üye
D1 - D2 - D3 kullanımı en kolay olan bu şekilde sanırım.. o zaman imzamı da değiştireyim... D1 olduğu belli aslında ama ağzımız alışsın.

Yeni imzam ( 2004 D1 DOBLO 1.9 JTD SX "38 DD 670" )

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
arkadaşlar gercekten güzel birkonuya deyinmiş arkadaşımız.
verilen cvp larda ilginç mesela DOBLOM DEDİGİNE COK GÜLDÜM :):):)

ben birinci nesil. ikinci nesil .
üçün,cü nesil diyordum şim d1 d2 d3 derim

ve şu varki her model farklı ama en hoş D1 D2 D3 MÜ ?

Black Hawk

Saygın Üye
Ben D1 kullanıcısıyım. Çok da memnunun.

Fakat şöyle bi durum var. Fiat D3 ün Konforunu, Lüksünü ve Süspansiyonunu... kısaca tüm özelliklerini D2 kasanın içine yerleştirip Yeni bi model çıkarsa. D2 Plus gibi :D ve D3 ile aynı para olsa D3 yerine anlattığım "Doğan görünümlü Şahini" aman dilim sürçtü D2 görünümlü D3 ü alırım.*tup*

Black Hawk

Saygın Üye
premio2007_55 tarafından yazılan metin:
MESELE ŞAHİN DOGAN MESELESİ DEYİL KARDEŞ :):):):):):)

YANİ D1 ŞAHİN D2 DOGAN MI :):):) D3 TEMPRA

Yok öyle değil... Yanlış anlaşılma olmasın... D1 - D2 - D3 sadece nesil değişimi. Modelle alakası yok ama benim öyle dememin sebebi hani vardır ya.. Şahin alır ama elini yüzünü oynar Doğana benzetirler... Bende D2 Alıp teknik olarak D3 e benzetmek istiyorum. O açıdan...

selcukan43

Daimi Üye
Black Hawk tarafından yazılan metin:
Ben D1 kullanıcısıyım. Çok da memnunun.

Fakat şöyle bi durum var. Fiat D3 ün Konforunu, Lüksünü ve Süspansiyonunu... kısaca tüm özelliklerini D2 kasanın içine yerleştirip Yeni bi model çıkarsa. D2 Plus gibi :D ve D3 ile aynı para olsa D3 yerine anlattığım "Doğan görünümlü Şahini" aman dilim sürçtü D2 görünümlü D3 ü alırım.*tup*

Abi sen tam benim kafadansın ya :) al benden de o kadar.. aynısını bende yapardım.. fakat hacim olarak da büyütecekler o kaportadaki girinti çıkıntılarıda sıfırdan yeniye göre ayarlayacaklar mükemmel olurdu.. Ama yeniside fena sayılmaz ya önü hariç :)

geremy

Onursal Kurucu
evet iyi konu olmuş.
d1-d2-d3 anlaşılır olabilir.
aslında eski kasa deyince d1-d2 geçer d3 tamaman farklı.
ilk kasaların motor şase aksesuar donanımları %100 olmasa bile çok yakın.d2 makyajlı kasadır.

bu arada benimki d2 kasa.