Doblo Doblo Lastik Ölçü ve Basıncı

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
Arkadaşlar en çok sorulan sorulardan birisi olan lastik ebatı ve uygun hava basıncı konusunda sponsorumuz BRİSA tarafından bilgilendirme bu şekildedir.

Farklı c tipi olmayan lastik kullanan üyelerimiz içinde ayrıca bilgilendirme alıp burada paylaşım yapacağız.

Brisa bünyesinde Lassa, Brigstone ve Dayton markalarını bulundurmaktadır. Hafif ticari araçlar için DAYTON markası üretmektedir. Bu bağlamda DAYTON markasına Brisa güvencesinde güvenebilirsiniz.

Fiat Doblo için kullanılması önerilen lastik ebat ve basınçları aşağıdaki gibidir.

Lastik EbatlarıÖn Lastik BasıncıArka Lastik Basıncı
185/65R15 92T2.5 bar (36psi)2.6 bar (38psi)
195/60R16 99T2.7 bar (39psi)2.7 bar (39psi)
195/65R15 95T2.4 bar (35psi)2.4 bar (35psi)

Hakan alın

Azimli Üye
Doblo
Adı
Hakan alın
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Arkadaşlar en çok sorulan sorulardan birisi olan lastik ebatı ve uygun hava basıncı konusunda sponsorumuz BRİSA tarafından bilgilendirme bu şekildedir.

Farklı c tipi olmayan lastik kullanan üyelerimiz içinde ayrıca bilgilendirme alıp burada paylaşım yapacağız.

Brisa bünyesinde Lassa, Brigstone ve Dayton markalarını bulundurmaktadır. Hafif ticari araçlar için DAYTON markası üretmektedir. Bu bağlamda DAYTON markasına Brisa güvencesinde güvenebilirsiniz.

Fiat Doblo için kullanılması önerilen lastik ebat ve basınçları aşağıdaki gibidir.

Lastik EbatlarıÖn Lastik BasıncıArka Lastik Basıncı
185/65R15 92T2.5 bar (36psi)2.6 bar (38psi)
195/60R16 99T2.7 bar (39psi)2.7 bar (39psi)
195/65R15 95T2.4 bar (35psi)2.4 bar (35psi)
205 55 r16 lastikleri ön ve arka 38psi ile kullanıyorum

Tuareg

Yeni Üye
Doblo
Adı
Haydar Varol
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Tekstil
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2021
Renk
Bej

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
güncel

Manisa4545

Azimli Üye
Doblo
Adı
AltanSavaşır
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Gri
Bende 195 60R 16 C VAR
Kaç hava uygundur

Acemi doblocu

Yeni Üye
Doblo
Adı
Mustafa Ekiz
Kan Grubu
0 -
Meslek
Sağlık memuru
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Beyaz
205/65/16 c ebat ,doblo da kullanan oldumu?

Sefa cenikli

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sefa
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Sağlık Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Birçok kişi tarafından kullaniliyor

Acemi doblocu

Yeni Üye
Doblo
Adı
Mustafa Ekiz
Kan Grubu
0 -
Meslek
Sağlık memuru
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Beyaz
Amortisör ayağına sürtme ,yada yol tutuş da bir sıkıntı yok demektir.

Sefa cenikli

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sefa
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Sağlık Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz

Burakcet

Yeni Üye
Doblo
Adı
Burak
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Araç Yılı
2005
Arkadaşlar yeni doblo sahibiyim.Bir iki sorum olacak. Burada konuşulan ebatlar tüm doblo kasaları için geçerli midir?

D1, D2 ,D3 hepsinin jant ölçüleri aynı mıdır?

Bende 2005 D1 kasa var, kullanma klavuzunda 175/70R14 yazıyor, üstünde 185/65R15 var.
Arkadaşlar 195/65 lerden, 205/60 lardan bahsediyor. Burda lafı geçen her lastik bizim janta uyumlu mudur?

Aklımda deli sorular.

Sefa cenikli

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sefa
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Sağlık Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Arkadaşlar yeni doblo sahibiyim.Bir iki sorum olacak. Burada konuşulan ebatlar tüm doblo kasaları için geçerli midir?

D1, D2 ,D3 hepsinin jant ölçüleri aynı mıdır?

Bende 2005 D1 kasa var, kullanma klavuzunda 175/70R14 yazıyor, üstünde 185/65R15 var.
Arkadaşlar 195/65 lerden, 205/60 lardan bahsediyor. Burda lafı geçen her lastik bizim janta uyumlu mudur?

Aklımda deli sorular.
Öncelikle hayırlı olsun diyorum güle güle kullanın Hemen hemen her marka aracın lastik ebatları farklı olduğu gibi Doblo araçlarında lastik ebatları modele göre değişiklik göstermekte birlikte kullanım amacına göre araç sahipleri lastik tıp ve ebatlarda değişiklik yapabiliyor. Her ne kadar fabrika ölçütleri ve tipleri standart olsa da bazen fiyat fayda analizi yapılarak değişik ebatlarda ve özellikte lastik ve jant takılabiliyor.

Burakcet

Yeni Üye
Doblo
Adı
Burak
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Araç Yılı
2005
Verdiğiniz cevap ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
2005 D1 kasa için alternatif maximum ve minimum kullanabileceğim lastik ebatlarını nasıl öğrenebilirim. Araştırdığımda herkes alternatif ebatlardan bahsediyor ama kimse modelinden, kasa tipinden, jant boyutundan bahsetmiyor. Haliyle benim de kafam karışıyor.
Öncelikle hayırlı olsun diyorum güle güle kullanın Hemen hemen her marka aracın lastik ebatları farklı olduğu gibi Doblo araçlarında lastik ebatları modele göre değişiklik göstermekte birlikte kullanım amacına göre araç sahipleri lastik tıp ve ebatlarda değişiklik yapabiliyor. Her ne kadar fabrika ölçütleri ve tipleri standart olsa da bazen fiyat fayda analizi yapılarak değişik ebatlarda ve özellikte lastik ve jant takılabiliyor.

Sefa cenikli

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sefa
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Sağlık Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
2005 D1 kasa için alternatif maximum ve minimum kullanabileceğim lastik ebatlarını nasıl öğrenebilirim. Araştırdığımda herkes alternatif ebatlardan bahsediyor ama kimse modelinden, kasa tipinden, jant boyutundan bahsetmiyor. Haliyle benim de kafam karışıyor.
Fiat Doblo 2005 1.2i model aracın standart lastik ölçüleri 175/70R14 olarak belirtilmiş fakat anladığım kadarıyla sizden önceki aracınizin sahibi ebatları değiştirmiş ve öyle kullanmış.Sahsi fikrim aracı kullanım maksadınıza ve kullanım sitilinize göre lastik ve ebat seçmeniz olacaktır. Örneğin yük taşıma amaçlı kullanılacaksa lastik özellikleri buna göre seçilir. buna benzer şekilde şehir içi kullanım asfalt veya diğer yol şartları günlük yapılan km süratin az veya çok oluşu yazlık ve kışlık kullanım ve daha buna benzer yol ve dış etkenlere göre lastik ebatları ve özellikleri seçebilirsiniz.

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
D1 1.2 195/50r15 Et44 Linea jantı kullanıyorum, çamurlukla tamamen aynı hizada ve gerek viraj gerek fren hiç bir bağlamda sorun yaşamamakla beraber arabanın yol tutuşunu fazlasıyla arttırmış bulunmaktayım. İlk kasa 195i kaldırıyor fakat amortisör şaftına istediğimden biraz daha yakın, 205 takılabilir fakat virajlarda amortisör şaftına sürtecegini düsünüyorum. Yük taşımadığımdan dolayı 50 yanak tercih ettim, araca 5 kişi bindiğim zamanlar da oldu ve herhangi bir negatifini görmedim. 34 psi'da kullanıyorum, daha yüksek basınçlarda fren mesafem uzuyor ve patinaja daha yatkın davranıyor. Bana sorarsanız doblo için en ideal jant lastik oranı 195/55r15'tir. 4x98 6 inç genişliğinde Et44 jantlar tabii ki, Et36 veya daha düşük offset değerleri jantları çok dışarıya çıkaracaktır. 185/65r14'e kıyasla fren mesafem 10m civarı kısaldı, arabanın virajlarda gövde eğilimi/yatması daha da azaldı, direksiyon hissiyatı belirgin bir şekilde daha da dinamikleşti. Bunlar taban genişletip yanak inceltip jant büyütmenin verdiği doğal sonuçlar, dezavantajım ise yanakların sönümleme payının daha az olmasından ötürü çukurlara ve tümseklere daha yavaş girmem gerekiyor, aksi taktirde jantlar yamulabiliyor ve eser miktarda konfor eksikliğim var. Memnun musunuz dersen kesinlikle memnunum fakat elimde imkan olsaydı 50/15 değil de 55/15 yapardım. 170/70r14 jant lastiklerle çok yakın bir oranda, herhangi bir jant lastik ölçü seçiminizde hesaplamanız gereken değerler var, aşağıdaki linke tıklayarak arabanızın orjinal ebatını alacağınız/almak istediğiniz ebatla karşılaştırırsanız ve yüzde - + 3'den daha az bir değer görürseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız. Umarım faydası olmuştur. Lastik Ölçüsü Hesaplama - Petlas Lastik

Dosyalar

• Screenshot_2022-11-28-11-06-43-189_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2022-11-28-11-06-43-189_com.android.chrome.jpg
    183,6 KB · Okunma: 18

acarmuratacar

Yeni Üye
Doblo
Adı
Murat
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
205 55 r16 lastikleri ön ve arka 38psi ile kullanıyorum
Bende aynı lastik ebatlarını kullanıyorum. Lakin 38 psi çok değil mi reisim. Trim sesi çok fazla olur ve arka taraf özellikle çok seker.
Ben önler 36 arkalar 34 psi basıyorum