Doblo ilk çalışmada pis kokulu mavi duman atması ?

Diren

Azimli Üye
İyi forumlar beyler şirketteki dobloya 5w30 yağ konulmuş araç 202000 şuan yağ eksiltiyo eksiltmesinin nedeni karter bölgesinde kaçaklar var hafif tabi yağda ince olduğu için biraz eksiltiyo olabilir servise çıkmadan önce çalıştırıyorum arabayı 2-3 dk rölantide yola çııktıgım zaman aynadan bakıyorum mavimsi bir duman atıyor ve aynı zamanda 2bin devire geldiğim zaman tekleme yapıyor araba ısınıncada motorda hiç bir sorun kalmıyor ne tekleme ne duman nede pis koku nedir arkaşlar ömrünümü tamamladı diyorumda şimdi sürekli mavi duman atması gerekir çözümü nedir saygılar ? :|

ANLOVE

Onursal Üye
Aracım Yok
Adı
QQQQ QQQQ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Q
Aracınız
Aracım Yok
Renk
Metalik Siyah
Duman olayı genel de Turbo sıkıntısın dan kaynaklanıyor.

1-2 kişi vardı forumda duman atan arabası Turboları değişti sıkıntıları çözülmüştü.

geremy

Onursal Kurucu
bence motor ömrünü tamamlamış gibi.ilerde devamlı mavi duman vermeye başlar.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
İyi forumlar beyler şirketteki dobloya 5w30 yağ konulmuş araç 202000 şuan yağ eksiltiyo eksiltmesinin nedeni karter bölgesinde kaçaklar var hafif tabi yağda ince olduğu için biraz eksiltiyo olabilir servise çıkmadan önce çalıştırıyorum arabayı 2-3 dk rölantide yola çııktıgım zaman aynadan bakıyorum mavimsi bir duman atıyor ve aynı zamanda 2bin devire geldiğim zaman tekleme yapıyor araba ısınıncada motorda hiç bir sorun kalmıyor ne tekleme ne duman nede pis koku nedir arkaşlar ömrünümü tamamladı diyorumda şimdi sürekli mavi duman atması gerekir çözümü nedir saygılar ? :|

Aracınıza doğru yağ koyulmuş.sorun yağdan ziyade yağın silindire girmesinden kaynaklanıyor.

bu tip sorun genelde iki sebepten olur.biri tubo arızası diğeri ise motorun rektefelik hale gelmesi.

öncelikle turboyu ölçtürün.eğer değerleri normalse yinede söktürüp kontrol ettirin.sorun turbodan kaynaklanmıyorsa motor indirmeniz gerekebilir.gerçi 202 bin doblolarda rektefe için çok erken bir kilometre.

yanlız anlattığınız konu pek yağ yakmaya benzemiyor.bitmiş motorda,motor ısındıkça yağ yakmanın artması lazım.motor ısındıkça hem yağ incelir,hem motor genleşir.bu nedenle yağ yakmanın artması lazım.

dumanı iyi inceleyin.duman mavi değilse sorununuz yakıt sistemi kaynaklı olabilir.yada turboda olabilir.önce turboyu iyice bir kontrol ettirin.

SCARPE

Azimli Üye
Aynı şey benim araçtada var ilgili bi konu açtım ama şu an https://www.teamdoblo.com/forum/viewthread.php?thread_id=7964&pid=160549

Neden bilmem ama az önce bi virajı keskin döndüm ve motor ışığı yandı ve motoru kontrol ettirin uyarı sı var neden olabilir