Doblo d3 2013 beyaz duman atması

alendelon

Yeni Üye
Doblo
Adı
Murat
Kan Grubu
B RH -
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Arkadaşlar merhaba aracım yaklaşık 10 15 gündür beyaz kokulu bir duman atıyor bazen cok yoğun oluyor bir ustayı aradım turbo dan dedi yağ eksiliyor ise turbo yağ çekiyor dedi yağı ilk kontrol ettim hakkaten eksiltmis hemen yağı koyduk neyse bir.muddet sonra yine yoğun çıktığı anda yanımda bir arkadaş vardı oda gördü tanıdığı akrabasını aradı turbo dan demişler doğrumu diye sordu o ustada d3 euro5 motor yağ yakar ayrıca partikül temizlemesi yapar kendiliğinden b8sey yok dedi telde şimdi aracım yağ yakıyor turbosumu bozuk yoksa yağ yakması normal euro5 motor oldugu icin turbo ile alakali bisey degilmi ustaya söyledim turbonu tamir ettirene kadar yağı sık sık kontrol et dedi sizce sorun nedir euro5 motorlar sürekli yağ yakması doğrumu

Son düzenleme:

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Her motor yağ yakar da tolere edilen düzeydeyse sıkıntı yok. Mesela ben 4.5 lt koyuyorum , 1 sene takribi 10 bin km sonra değişirken yağ değişimden bakıyorum ne kadar var. 4 litre 4.1 - 4.2 litre çıkıyor bu normal. Tutupta 2000 3000kmde 2 3 litre yag kalirsa sikinti var.

Kaldı ki dumanli sekilde ve yağ hızla yakılıyor sa bir yerde vardr bir alengirli durum. Kontrol ettirin siz başkasına.

Burak Yılmaz

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Vardiya Müdürü
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Gri
duman atması ilk çalıştırmadaysa normal bişey, turbo zaten yağlama ile çalışan bir sistem millerin rahat dönmesi için ufak bi miktar yağ çeker. eğer duman atıyorsa kullanıma bağlı hatalardan dolayı.. şöyle anlatıyım aracı devirli kullanıp park ediceniz zaman direk kontağı kapatıyosanız turbo yağsız olarak dönmeye devam ediyor yapmanız gereken park ettikden sonra en az bi 30 saniye aracı rölantide bekletmeniz sonra kapatmanız. böylelikle turbo son yağlamayı yapmış olacak ve miller kuru dönmemiş olacak. miller kuru olarak dönmeye devam ederse balans sorunu başlar ve turbo ötmesi denen o tabir gerçekleşir. yani ilk çalıştırmada beyaz duman normaldir. bu duman sürekli olmadıkça kafaya takıcak bir durum yoktur.

zekizz36

Azimli Üye
Doblo
Adı
Zeki çağlayan
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Siyah
Arkadaşlar merhaba aracım yaklaşık 10 15 gündür beyaz kokulu bir duman atıyor bazen cok yoğun oluyor bir ustayı aradım turbo dan dedi yağ eksiliyor ise turbo yağ çekiyor dedi yağı ilk kontrol ettim hakkaten eksiltmis hemen yağı koyduk neyse bir.muddet sonra yine yoğun çıktığı anda yanımda bir arkadaş vardı oda gördü tanıdığı akrabasını aradı turbo dan demişler doğrumu diye sordu o ustada d3 euro5 motor yağ yakar ayrıca partikül temizlemesi yapar kendiliğinden b8sey yok dedi telde şimdi aracım yağ yakıyor turbosumu bozuk yoksa yağ yakması normal euro5 motor oldugu icin turbo ile alakali bisey degilmi ustaya söyledim turbonu tamir ettirene kadar yağı sık sık kontrol et dedi sizce sorun nedir euro5 motorlar sürekli yağ yakması doğrumu
Sen böyle herkese teker teker sorarak, bu aracı kullanmaya devam edersen, yakında motoru eline alırsın. Partikül filtresi dolduğunda yoğun beyaz dumandan ziyade, aracın çekişi düşer. Sen eksilen yağı, tamamlayıp yola devam edersen, başımıza geldiği için söylüyorum motor elinde kalır. Şimdi bir kaç bin TL ile yaptırabileceğin aracın masrafı on bin TL'yi bile geçebilir. Isuzu pikapda başımıza geldi. Araç sanki sokakta sinek ilaçlaması yapıyor gibi duman atıyordu. Tamirci böyle kullanmayın, hatta aracı çalıştırmayın servis çağırın bile dedi. Bizim müdür, bir salağın aklına uyup yağ ekleyip devam etti. 100 km gitmedi, küt diye motordan ses geldi ve yolda kaldı.