Yardım Doblo 1.9Jtd Egr

Yolcu35

Azimli Üye
Doblo
Adı
Mustafa
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Endustri
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2004
Renk
Çelik Gri
Öncelikle merhabalar, aranıza yeni katıldım ve bir sorum olacak. İlgilenirseniz çok memnun olurum. İlk kasa doblo sahibiyim (1.9jtd 105). Arac uzun bir süre kullanılmamış ve daha sonra duman atıyor diye sanayiye gitmiş. Pompacı enjektör pompasında sorun olmadığını söylemiş ve hava akış metreyi degiştirin denmiş ve değişmiş. Sorun yine devam edince başka bir usta egr yapar demiş. Uzun olan egr değişmiş. Aracı aldığımdan beri ivmelenmede ve rölantide gaz verdiğimde araç duman atıyor. Daha sonra motoru açıp baktığımda egr valfi olduğunu düşündüğüm parçaya girişin olmadığını gördüm yada ben öyle sanıyorum. Fotoğrafta ki parçanın böyle boşta olması normal mi? Duman bundan kaynaklanabilir mi? (Araç 66binde)

2019-10-02 10.59.18.jpg
2019-10-02 10.59.42.jpg

Resim1
Resim2

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Merhaba duman rengi nasıl siyah mi ? mavi mi ? rölanti yada sabit hızda giderken atıyor mu ? sadece ani dip gaz da mi atıyor ?
Eğer ani ve dip gazda atıyorsa yada dip gazda ivmelenirken büyük viteste duman atıyorsa bunda sıkıntı yok bence. Devrini bulana kadar yada toparlanana kadar atıyor. Ama dipgaz da verseniz birazcık atar sonra dumanı keser. Eğer bu şekilde ise bence normal .

Yolcu35

Azimli Üye
Doblo
Adı
Mustafa
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Endustri
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2004
Renk
Çelik Gri
Merhaba duman rengi nasıl siyah mi ? mavi mi ? rölanti yada sabit hızda giderken atıyor mu ? sadece ani dip gaz da mi atıyor ?
Eğer ani ve dip gazda atıyorsa yada dip gazda ivmelenirken büyük viteste duman atıyorsa bunda sıkıntı yok bence. Devrini bulana kadar yada toparlanana kadar atıyor. Ama dipgaz da verseniz birazcık atar sonra dumanı keser. Eğer bu şekilde ise bence normal .
Cevabınız için teşekkürler. Duman rengi beyaz değil siyahta değil gri. İlk kalkislarda, normal arabalarla aynı kalktığımda yani dip gaz yapmadan duman atıyor. Hatta arkada araba varsa şerit değiştiriyor. Ama hizlandiktan sonra sabit hızda hiç birşey yok. Sizde de aynı arac var sanırım resimde bahsettiğim yere herhangi bir hortum vs bağlı mi yoksa boşta mı?

Eyüp27

Aktif Üye
Doblo
Adı
Eyüp
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Makina teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
Kardeşim benim aracım 2004 doblo 1.9 jtd. Senin için indim baktım dediğin gibi orada bi hortum takılı bende ama ne işe yarar hiç bilmiyorum sorun ondan mı kaynaklanıyor bilemiyorum

Dosyalar

• IMG_20191006_140612.jpg
    IMG_20191006_140612.jpg
    589,4 KB · Okunma: 45

Yolcu35

Azimli Üye
Doblo
Adı
Mustafa
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Endustri
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2004
Renk
Çelik Gri
Kardeşim benim aracım 2004 doblo 1.9 jtd. Senin için indim baktım dediğin gibi orada bi hortum takılı bende ama ne işe yarar hiç bilmiyorum sorun ondan mı kaynaklanıyor bilemiyorum
Teşekkürler dostum. Haftasonu bir ustaya götüreyim o zaman oraya ne takılıyorsa takayım. Belki sorun çözülür ?

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Cevabınız için teşekkürler. Duman rengi beyaz değil siyahta değil gri. İlk kalkislarda, normal arabalarla aynı kalktığımda yani dip gaz yapmadan duman atıyor. Hatta arkada araba varsa şerit değiştiriyor. Ama hizlandiktan sonra sabit hızda hiç birşey yok. Sizde de aynı arac var sanırım resimde bahsettiğim yere herhangi bir hortum vs bağlı mi yoksa boşta mı?
Eyüp arkadaşın attığı fotoğraftaki gibi bir hortum çıkıyor bi tarafa gidiyor ama nedir o bilmiyorum. Görseldekinin aynısı. Araçta su eksiltme var mı ? Gri duman su kaynaklı olabilir

Eyüp27

Aktif Üye
Doblo
Adı
Eyüp
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Makina teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
Teşekkürler dostum. Haftasonu bir ustaya götüreyim o zaman oraya ne takılıyorsa takayım. Belki sorun çözülür ?
Ne demek kardeşim yardımcı olduysam ne mutlu. İnşallah sorun sadece bir hprtumdur. İnşallah en kısa zamanda sorun düzelir

Yolcu35

Azimli Üye
Doblo
Adı
Mustafa
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Endustri
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2004
Renk
Çelik Gri
Eyüp arkadaşın attığı fotoğraftaki gibi bir hortum çıkıyor bi tarafa gidiyor ama nedir o bilmiyorum. Görseldekinin aynısı. Araçta su eksiltme var mı ? Gri duman su kaynaklı olabilir
Evet o hortumu arastiricam. Nedir ne değildir buradan bilgilendiririm. Araçta su eksiltme var evet. Bi izmir'den ankara ya gidip geldim 1 litre kadar su eksiltmiş. Su ile dumanın hangi bağlamda alakası olabiliyor?

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Evet o hortumu arastiricam. Nedir ne değildir buradan bilgilendiririm. Araçta su eksiltme var evet. Bi izmir'den ankara ya gidip geldim 1 litre kadar su eksiltmiş. Su ile dumanın hangi bağlamda alakası olabiliyor?

Contaya bağlamak istediler herhalde.. kacak kontrolü yapın. Su motor tarafından mi yakılıyor atılıyor yoksa sızıp gidiyor mu..

Mesela bende az az yedek şu kabin borusundan kaciriyor onu değiştircem. Kelepcesini değiştim ama boru özelliğini yitirmiş. Alıp değişecem müsait zamanda...

Benimde eskiden cok eksiltiyordu radyatör delik çıktı ayrıca boru baglanti noktasindan kacak cikti simdi ayda 1 parmak anca azaltıyor...

Dosyalar

• 20190314_175705.jpg
    20190314_175705.jpg
    393,5 KB · Okunma: 28

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Mazotunuz bozuk ise kötü ise yada su kaçıyor ise sisteme gri duman atar . Su kaçağını önlerseniz duman olayı epeyce azalır. Su kaçağını da önlemenin bi yolunu bulun. Siyah duman harici (ani yüklenme dışında tabi) sıkıntı çünkü.

Yolcu35

Azimli Üye
Doblo
Adı
Mustafa
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Endustri
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2004
Renk
Çelik Gri
Yönlendirmeleriniz için teşekkürler. Şu egr hortum olayını çözeyim, hemen su eksiltmenin kaçak mi yoksa motorda mı yanıyor onu araştırıcam.