Doblo 1.6 Motor Üflemesi

Smpo

Saygın Üye
Adı
Hakan
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2010
Renk
Türk Kahvesi
Aracim 1.6 105 Premio 2010 .Arkadaslar Bugun 5 10 kilometre yapmadan arac fan actı fazla yuklenmedim . Rolantiye Aldim 10 15 Dakka Surdu Sonra Kapatti . Yag Kapagini Bi Aciyim Dedim Ufluyor Bu Normalmidir ? Birde gecen Hafta Yag Seviyesini Kontrol Edin Uyarsii Verdi bi Daha Vermedi . Bu ufleme normalmidir ?

Son Olarak Arac -10 Larda Bile 2 3 Kilometre Yapmadan(Yuklendigimde ) Hararet Cubugu Ortaliyor .Bu Normalmi ?

F.Caner

Ordu Onursal Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Caner
Kan Grubu
B RH +
Meslek
İşçi
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2008
Renk
Safir siyah
@Smpo
Hocam araç kaç km 'deydi üfleme iyi değil çoğu araçta motor rektefiyesi istiyor bence zaman kaybetmeden ustaniza gösterin üzerine fazla gitmeyin daha büyük sonuçlar çıkarmasını onleyin

Smpo

Saygın Üye
Adı
Hakan
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2010
Renk
Türk Kahvesi
@F.Caner

106 Binde hocam . Bugun goturdum ufleme normal dedi ustten eksantrikliklerde diyor . Fakat 5.40 Yag Koyduydu Bundan Yapabilirmi ?Bide 1 litre felan yag eksiltti

Bugun 5.30 edge koydum yag filtresi hava filtresi deisdi .

F.Caner

Ordu Onursal Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Caner
Kan Grubu
B RH +
Meslek
İşçi
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2008
Renk
Safir siyah
@Smpo
Hocam son aldığım bilgiye göre normal aşırı uflemesi sıkıntı ayrıca 5 40 koydugundanda yapar yağda esksiltir dedi bi böyle dene olmadı servise sorarım onlar ne diyo bakalım

mehmet.64100

Saygın Üye
Adı
mehmet
Meslek
Elektrik teknikeri
Modeli
Renk
granit gri
106 binde multijet bitmez cok.çok hor kullanman lazim

mehmet.64100

Saygın Üye
Adı
mehmet
Meslek
Elektrik teknikeri
Modeli
Renk
granit gri
5 30 magnetec koycaktin edge fiat in verdiği sertigikayi karşılamıyor

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Kesinlikle sağlam bi ustaya git konuş yağ eksiltmesi normal değil. Birde edge mjet e göre değil magnatech 5 30 c2 olacak.

Smpo

Saygın Üye
Adı
Hakan
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2010
Renk
Türk Kahvesi
@Sezgin Tok

Artik Koyduk Gitti 5.30 Edge Bi Sknti Cikmaz ins .

Smpo

Saygın Üye
Adı
Hakan
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2010
Renk
Türk Kahvesi
@F.Caner

5.30 Edge Koydum Sesi Solu Kesildi arabanin . Daha bakmadim ufleme yaptina ins yagdandir . Usta yok memelekette .

F.Caner

Ordu Onursal Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Caner
Kan Grubu
B RH +
Meslek
İşçi
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2008
Renk
Safir siyah
@Smpo
İnşallah üfleme puflama olmaz da rahatlariz ;)yarın servise uğrar sorarım daha detaylı olur

Smpo

Saygın Üye
Adı
Hakan
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2010
Renk
Türk Kahvesi
@Sezgin Tok

Bi sikinti cikarmi edge de ?

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@Smpo
Yağ motora göre değilse yağı yakar contalara vs yağın değdiği heryer zarar görür yağ kalın gelirse motor parçalarında film tabakası oluşmaz parçalar sürtünmeden dolayı zarar görür. Bir an önce bi ustaya yada servise gidin motorun yağına motor temizleyici atıp öyle boşaltın yeni yağ ve yağ filtresini takın. Sonra devamlı olarak yağ seviyesini ve üflemeyi takip edin.

Bayram Buldas

Daimi Üye
Doblo
Adı
Bayram
Kan Grubu
A RH +
Meslek
kuruyemiş imlt
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
beyaz
arkadaslar konu dısımı olucak bilmiyorum ama benim 1.6 star stop var diger 1.6 lardan ayrımı yagı bileninniz varmı?

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
İyi akşamlar. Motorununuz üfleme diye tabir ettiğimiz arıza ile motordaki hava şartlarına bağlı olarak doğal buhar çıkışı çoğu zaman karıştırılmaktadır. Motorunuzun sabit gazda yağ yakması ile üflemesi de farklı arızalardır. Motorunuzun aşınmaya bağlı supap gaydlarında oluşan kaçırmalar neticesinde motor kompresyonu supap aralarından egzantirik mili haznesine gelir ve siz yağ kapağını açtığınızda basınçlı olarak dışarı çıkar. Ancak bu durum genellikle mavi dumanlı ve yağ taneli şeklindedir. Tabiri caizse demlikteki su buharı gibi değildir. Üfleyen motorda yağ kapağını açtığınızda basınçlı hava ile birlikte dışarı motor yağıda sıçrar. Motorunuzun doğal ısısına bağlı olarak, hava sıcaklığın da etkisi ile özellikle sabahları görülen buhar ise normal bir durumdur ve genellikle gaz verdiğinizde ya tamamen keser yada oldukça azalır. Üfleyen motor gaz verdiğinizde de buhar çıkışına devam eder ve ciddi yağ püskürtmesi meydana gelir. Yağ kapağını açtığınızda ilk anda biraz yoğun....akabinde gittikçe azalan ve nispeten soğuk havalarda gördüğünüz hafif buhar motor ısısına bağlı normal bir durumdur.

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
Yağ eksiltme sebebi eğer motorunuz sağlıklı ise....uzun süre kullanılan motor yağı markasının değişimi sonrasıda meydana gelir. Eski motor yağınız çalışma süresince motorun içerisinde faydalı kurumlar oluşumunu sağlar. Yağ markasını değiştirdiğinizde bu kurumlar yeni yağınız tarafından yakılır ve yeni kurum oluşuncaya kadar bir miktar yağ eksiltmeye sebep olur. Birkaç yağ değişimi sonrasında düzelmedi ise...kontrol edilmesi gerekir.