Direksiyon dönüşünde ses

Emredur23

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emre
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
Merhaba arkadaşlar 2017 doblo 1.6 aracım var bugünlerde başlayan bir sorunum var gibi henüz göstermedim bir yere.
Sağ veya sola dönüşte direksiyon tam dönüşlerinde vuuuu gibi bir ses çıkarmaya başladı ve direksiyon normale dönerken ses azalıp kesiliyor sadece dönüşlerde yapıyor
Ayrıca ilk kalkışta sanki önden taraftan bir şeyleri sirkeliyor gibi ses geliyor tıkır tıkır kalkıştan sonra ses kesiliyor bu iki durum başına gelen oldu mu acaba nelere baktırmam gerekiyor?

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Rotcuya bi çek ön takım kontrol ettir

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Merhaba arkadaşlar 2017 doblo 1.6 aracım var bugünlerde başlayan bir sorunum var gibi henüz göstermedim bir yere.
Sağ veya sola dönüşte direksiyon tam dönüşlerinde vuuuu gibi bir ses çıkarmaya başladı ve direksiyon normale dönerken ses azalıp kesiliyor sadece dönüşlerde yapıyor
Ayrıca ilk kalkışta sanki önden taraftan bir şeyleri sirkeliyor gibi ses geliyor tıkır tıkır kalkıştan sonra ses kesiliyor bu iki durum başına gelen oldu mu acaba nelere baktırmam gerekiyor.

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Ön amortisör takozlarini bir kontrol edin amortisorde boşluk varsa yapar.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Ayrıca ilk kalkışta sanki önden taraftan bir şeyleri sirkeliyor gibi ses geliyor tıkır tıkır kalkıştan sonra ses kesiliyor bu iki durum başına gelen oldu mu acaba nelere baktırmam gerekiyor?
Direksiyon hidroliğini hiç değiştirdiniz mi?

alikan35

Aktif Üye
Doblo
Adı
ALİ KILIÇ
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Kardeşim sorunun yüksek ihtimalle direksiyon yağının azalmasından kaynaklı tam tur çevirip öyle tuttuğun zaman ses geliyorsa direksiyon yağın azalmıştır direksiyon kutunda yağ kaçağı olma ihtimalide olabilir. Direksiyon yağının bulunduğu yeri (Hava filtresinin hemen sağ üstünde küçük bi yağ kutusu )kontrol et yağ azaldığını görürsen yağını tamamla sonrasında aracı çalıştırıp hareket etmeden bir kaç kez tam tur sağ sol yap yağ iyice işlesin sonra problem kalmaz, eğer tahmin ettiğim şeyse düzelecektir. Bu araçlarda power direksiyon olmadığı için dönüşlerde hiçbir zaman tam tur zorlamamak lazım sonuna kadar zorlayıp öyle tutmayacaksın

Emredur23

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emre
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
Kardeşim sorunun yüksek ihtimalle direksiyon yağının azalmasından kaynaklı tam tur çevirip öyle tuttuğun zaman ses geliyorsa direksiyon yağın azalmıştır direksiyon kutunda yağ kaçağı olma ihtimalide olabilir. Direksiyon yağının bulunduğu yeri (Hava filtresinin hemen sağ üstünde küçük bi yağ kutusu )kontrol et yağ azaldığını görürsen yağını tamamla sonrasında aracı çalıştırıp hareket etmeden bir kaç kez tam tur sağ sol yap yağ iyice işlesin sonra problem kalmaz, eğer tahmin ettiğim şeyse düzelecektir. Bu araçlarda power direksiyon olmadığı için dönüşlerde hiçbir zaman tam tur zorlamamak lazım sonuna kadar zorlayıp öyle tutmayacaksın
Yağ kontrol ettim max kısmında şuanda herhangi bir azalma yokmuş

Emredur23

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emre
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
Bugün görüştüğüm bir usta direksiyon pompasından kaynaklandığın belirtti ve orijinali takılmadığı sürece randıman alınamadığını ve tamirinide birkaç yer yapıyormuş bakalım seste devamlılık artarsa ona göre hareket edeceğim.
İlk kalkışta ise gelen takır tukur sesi ise şanzıman kulakçıklardan geldiğini beyan etti

rastisss

sabri satılmış-manisa
Doblo
Adı
sabri
Kan Grubu
A RH +
Meslek
işçi
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
siyah
Benimde direksiyonu çevirirken takırtı yapıyordu daha sonra 110 u geçince direksiyonda silkeleme başladı ve dün yolda kaldım 60 ile aydından manisaya kadar geldim sonuç aks lar değişecek bence akslarınada bir baktır.

Emredur23

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emre
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
Benimde direksiyonu çevirirken takırtı yapıyordu daha sonra 110 u geçince direksiyonda silkeleme başladı ve dün yolda kaldım 60 ile aydından manisaya kadar geldim sonuç aks lar değişecek bence akslarınada bir baktır.
Evet olabilir bu sebeble ön takım kontrolü yaptıracağım cumartesi günü ona göre aksiyon alacağım kulakçıklarda var değiştireceğim çünkü

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Bugün görüştüğüm bir usta direksiyon pompasından kaynaklandığın belirtti ve orijinali takılmadığı sürece randıman alınamadığını ve tamirinide birkaç yer yapıyormuş bakalım seste devamlılık artarsa ona göre hareket edeceğim.
İlk kalkışta ise gelen takır tukur sesi ise şanzıman kulakçıklardan geldiğini beyan etti
Öncelikle hidroliğini değiştirin derim. Çok pahalı bir şey değil.

Ulanbator

Azimli Üye
Doblo
Adı
Ali
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Makine Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
İlk takozlara baktırıp hidrolik yağını kontrol ettirin. Daha sonra sebebini yazarsanız bizde öğrenmiş oluruz. Tecrübe tecrübedir:D Kazasız belasız sürüşler.

tugay30

Azimli Üye
Doblo
Adı
Tugay
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Benim diğer dobloda da ona benzer sorun vardı. Direksiyon yağını değiştirdik düzeldi

Emredur23

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emre
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
Aracımdaki kalkışta oluşan ses motor ve şanzıman kulakçıklarını değiştirmem ile sorun çözüldü.
Diğer direksiyonda oluşan ses için ise yağ değiştirme yapacağım şuan yağ normal gözüküyor ama bilemedim.
Diğer bir usta ise direksiyon pompa yada direksiyon kutusundan olabilir dedi bu ses onun için maslakta bir yer söyledi gidip oraya baktır dedi duruma göre baktıracacağım

Civan07

Azimli Üye
Doblo
Adı
Ali
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Aynı sorun bende de mevcut dostum. Direksiyonu çevirince takur tukur ses çıkarıyor. Danıştıklarım direksiyon pompası ya da yağından kaynaklanabileceğini söylüyorlar. Çözüme kavuşturursam bilgi vereceğim.

Emredur23

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emre
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
Aynı sorun bende de mevcut dostum. Direksiyonu çevirince takur tukur ses çıkarıyor. Danıştıklarım direksiyon pompası ya da yağından kaynaklanabileceğini söylüyorlar. Çözüme kavuşturursam bilgi vereceğim.
Teşekkürler bilgi verirseniz sevinirim bende henüz bir şey yaptıramadım

Civan07

Azimli Üye
Doblo
Adı
Ali
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Teşekkürler bilgi verirseniz sevinirim bende henüz bir şey yaptıramadım
Dostum, aracıma OPET'ten ATF DX II direksiyon yağı kattım ve sorunum çözüldü. Direksiyon yağını bir kontrol et. Ben de herhangi bir sorun kalmadı. Yağı değiştirmeni tavsiye ederim.

Emredur23

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emre
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
Dostum, aracıma OPET'ten ATF DX II direksiyon yağı kattım ve sorunum çözüldü. Direksiyon yağını bir kontrol et. Ben de herhangi bir sorun kalmadı. Yağı değiştirmeni tavsiye ederim.
İçerisindeki yağı hangi yöntemle boşalttınız acaba?

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
İçerisindeki yağı hangi yöntemle boşalttınız acaba?
Direksiyon hidroliğinin bununduğu kutunun dibinde ve kafasında olan hortumları sökün bunları sökerken kutunun altına bir kap koyun yağ motora akmasın.Yağı boşalttıktan sonra aracı çalıştırmadan direksiyonu her iki tarafa tam tur hareket ettirin direksiyon pompasında ve dişlilerinde kalan yağı basınçla söktüğünüz borulardan dışarı verecek.Kutuyu temizleyip yerine takın bir kutu kadar alır 900ml hacmi vardır sistemin