Devir saati ve turbo devri

selcukan43

Daimi Üye
Arkadaşlar abiler 7.000 rpm olmasına rağmen 5.000 devirde kesiyor araba. devir kesici giriyor yani 2 sorum olacak. 1. cisi bunu 6.000 , 6.500 devire alabilirmiyim? 2. sorum ise turbo 2.500 civarlarında açıyor bunu 1.500 e falan çekebilirmiyim :) :) biraz tuhaf ama bunlar yapılabiliyor. kolay yolu var mı?

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
böle bişi varsa süper olur.. düşünsene turbo 1.500 devirde devreye giriyor. :D

selcukan43

Daimi Üye
Yapılıyor ama nasıl.. arkadaşın connect var. bi tanıdığı tuning'ci abisi vardı bu kıyağımı unutma diyerek bi yerlerini oynamış arabanın. artık erken açıyo onun araba. ne yaptı ne etti belli değil :)

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
genel anlamda ortalama yakıt tüketimimizde artış ama istediğimiz performans olacaktır arabamızda değil mi?

selcukan43

Daimi Üye
yok abi yakıtta hiçbir artış olmayacak. hatta sakin kullanımda düşüş bile olabilir. sakin kullanımda çoğu kullanıcılar turboyu açtırmadan bile gidiyor. ama bu zararlı. turbo açınca araba daha az yakıyor. turbo erken açarsa biraz erken kapanır hepsi bu. varsın erken kapansın nasılsa 5.000 de deviri kesiyor. fakat onu da uzatırsak tadından yenmez. performans bakımından da şöyle bi şey olur. gaza basar basmaz vw caddy'ler gibi asılmaya başlar doblo. 2-3 saniye geçtikten sonra asılmaya başlıyor ya normalde.. yani benzinli ilk kalkışta nasıl fırlıyor. hemen hemen ona benzer bişey olur :)

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
hımm mantıklı..merakla bende güzel bir cevap bekliyorum..*yummy*

geremy

Onursal Kurucu
turbo zaten hep açık değilmi.devirmi lazım illa.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
geremy benim bilidğim multijetlerde turb0 2.500 devire geldiğinde açılıyor. Yanlış mı yoksam*hmm*

selcukan43

Daimi Üye
Turbo hep açık olurmu yaw. kendi sitesinde de yazıyor. mesela caddy nin 1.900 devirde 250 NM tork üretiyor. yani turbo açtığını arabayı kullanırken de anlıyorsun. gazı köklediğinde devir saatinin o kısma gelene kadar pek bi performans olmadığını görürsün o kısma geldiğinde ise füüüvvvvvvvv diye ince bi ses (rüzgar sesi gibi) arabanın asılmaya başlaması turbonun açıldığını gösteriyor :) ben bu olayı kısa zamanda servise soracağım.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
ozaman servisin cevaplarını biz de merak ediyoruz kardeşim

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
servisten alacağın cevap:varsa bile biz bilmiyoruz...bu uygulama fiat servis prosedürüne aykırıdır!

dün arkadaşın transporteri yolda turbo patlattı,intercooler a parça gitti.turbo ve intercooler değiiyor toplam masraf 3100 TL!

bu turbolarla fazla fantazi yapmayın,araba elinizde kalmasın!sonuçta ticari araç kullanıyorsunuz.modifiye yapmak isteyen arkadaşlara 2000 cc üzeri 6-7 bin TL lik spor otomobilleri tavsiye ederim...

anlatmak istediğim şudur ki...

turbo ve yakıt sistemi ile oynayarak bu araçla yüksek performanslar elde edebilirsiniz(1.3 lt ile 100 hp,1.9 lt ile 140 hp) ancak bu gücü lastikleriniz,şanzumanınız,süspansiyonunuz,difransiyeliniz,baskı-balatanız,turbo borularınız,mazot pompanız destekleyemez yada belli bir süre destekler.sonra sanayide yatıp kalkmaya başlarsınız!

fabrika bu aracı 75 hp ye belli bir güvenlik ve yeterlilik seviyesine göre ayarlamıştır.yeni 1.3 lt lerin 90 hp olması savunulabilir ancak o aracın turbo sistemi,enjektörleri ve pompası farklısdır...

neden bukadar her konuda karşı çıktığımı merak edeneler olabilir.açıklayayım.

2008 model peugeot partner 2.0 HDI advanture aracın 90 hp motorunu ecu yazılımını değiştirerek 110 hp ye çıkarttık.bu araç normalde 400 bin km den önce rektefe durumuna düşmemeliydi.(şirket aracı olduğu için heryıl 400 yapar satılıp sıfırı alınırdı!rektefeye gerek duyulmazdı hiçte gerekmemişti!)ancak 110 hp ye çıkartılan araç 256 bin km de motoru şanzumanı ve kilitli diferansiyeli aynı anda dağıttı.motor yapıldı,şanzıman ve diferansiyel yenisiyle değiştirildi ancak problemlerin sonu gelmedi.sonuçta fabrika sıfır motor difransiyel ve şanzuman takımı yolladı.bu parçaların motajına mukabil araç derhal satılarak elden çıkartıldı!

1.3 litreyle 100 hp çok fantastik gelebilir.ancak aracını özellikle hususi kullanan arkadaşlar fabrikanın ayarlarına uyun.sonra canınız yanmasın!

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
sadece yazılım turbo ile değil...hava filtresi,enjektörler,pompa,silindir taşlaması,turbo değişimi, zorlasanız 1.3 lt motordan 140 hp de çıkartırsınız...ama bu işin çok profesyonelce yapılması gerekir

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
140 HP *rofl* voovv :D

geremy

Onursal Kurucu
raptora aynen katılıyorum.
büyük güç büyük motordan sağlanır.
ayrıca pejonun 400 bin km gitmesi çok ilginç geldi bana

selcukan43

Daimi Üye
Abi doğru sölüyorsun servise gidip sormayacağım :) vazcaydım walla xD alacağım cevap standart zaten dediğin gibi. ama chip tuning'den bahsetmedim turbo'nun zamanlamasını değiştirmekte bi zarar göremiyorum. Bunu iyi bilen tuning'ci birine sormak lazım..

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
geremy tarafından yazılan metin:
raptora aynen katılıyorum.
büyük güç büyük motordan sağlanır.
ayrıca pejonun 400 bin km gitmesi çok ilginç geldi bana

haklısın biraz ilginç.ancak araçlar kilomerelerinin %95 ini şehirler arası uzun yolda yapıyordu.fabrika-şirket aracı olduğu için bakımları çok düzenli ve eksiksiz yapılıyordu.ayrıca araçları kullanan şoför çok deneyimli bir abimiz.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
:D gençler bu gün bi modifiye kurbanı gördüm...piston kolları elinde gidiyordu....aslanım benim 1.3 multijet 132 hp!
sonuç...3 adet kırık piston kolu,kırık bir krank mili,komple rektefelik bir motor,patlak bir turbo-intercooler seti...

nasıl ama...1.3 litrelik bir motordan 132 hp lik bomba...ama patlıyor!

selcukan43

Daimi Üye
abooovvvv.. allah korusun. yanlız 75 hp motoru 132 hp yaparsan olacağı o.. 75 hp (Stabil) durumda 90 hp güce çıkarıldığı sürece sorun yok :)

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
evet 90 yapsak yeter. 132 ne ettin sen aga ya :D

geremy

Onursal Kurucu
RAPTOR tarafından yazılan metin:
:D gençler bu gün bi modifiye kurbanı gördüm...piston kolları elinde gidiyordu....aslanım benim 1.3 multijet 132 hp!
sonuç...3 adet kırık piston kolu,kırık bir krank mili,komple rektefelik bir motor,patlak bir turbo-intercooler seti...

nasıl ama...1.3 litrelik bir motordan 132 hp lik bomba...ama patlıyor!

ön kaputta delik varmıydı*hilarious*