Doblo Debriyaj musuru ve kalkista silkeleme ve cruise sorunu

muratcetinn

Azimli Üye
Doblo
Adı
Murat
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Serbest meslek
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Bej
Arkadaslar aracim 2014 model 1.6 doblo basimdan gecen bir olayi sizlerle paylasmak istiyorum belki basina gelen baska bir arkadasa yardimi olur.Benim sikintim arac 1. Viteste kalkarken silkeleme yapiyordu 2. Vitese alip debriyajdan ayagimi kaldririken sarsinti yapiyordu ve cc sistemi calismiyordu bircok ustaya gittim yetkili servise gittim hepsi debriyaj bitiyor degisecek teshisi koydu cc sorunu icinde servis orjinal teyp takili degil o yuzden calismaz dediler multimedya teyp var aracta tatmin olmasamda aklima yatmasada tamam dedim internette arastirirken fiat punto ile ilgili bir forumda benim yasadiklarimin aynisini yasayan bir arkadasa denk geldim onun problemi debriyaj musuru arizasi idi benimde aklima geldi bi kontrol edeyim dedim su musuru birde baksam ki musurun pedalla olan baglantisini saglayan tirnak musurden cikmis basit bir tirnak yerine taktim ve butun sikintilar cozuldu musurun gorevi ecu ya kalkista veri gonderip biraz daha motoru devirlendirmekmis ve vites degisimlerinde deviri 500 devir kadar dusurup sarsintisiz gecis saglamakmis insallah ihtiyaci olan birine faydasi olur benim sorunlarim cozuldu

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Teşekkürler

Onurdublo37

Azimli Üye
Doblo
Adı
Onur
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Tesekkurler baskan eline koluna emegine saglik

muratcetinn

Azimli Üye
Doblo
Adı
Murat
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Serbest meslek
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Bej
Rica ederim arkadaslar bi faydamiz olduysa ne mutlu

Salim ORHANLI

Azimli Üye
Doblo
Adı
Salim ORHANLI
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Bordo
muratcetinn kardeşim, 2017 1.6 Doblo Premio Plus aracım var. 1. viteste kalkışta yığılma ve silkeleme yapıyor. Servise ilettiğimde problem yok, biraz gaz vererek kalkış yapın diye söylediler. 1990 yılından beri araç kullanıyorum. Hiçbir aracımda böyle bir sorun yaşamadım. Çözümü de bu olmamalı diye düşünürken sizin mesajınızı okudum. Şu müşir ne menem bir şeydir, nerelerdedir. Ayrıntılı olarak yapmam gerekeni yazarsanız çok makbule geçer. Şimdiden teşekkür ederim.

muratcetinn

Azimli Üye
Doblo
Adı
Murat
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Serbest meslek
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Bej
muratcetinn kardeşim, 2017 1.6 Doblo Premio Plus aracım var. 1. viteste kalkışta yığılma ve silkeleme yapıyor. Servise ilettiğimde problem yok, biraz gaz vererek kalkış yapın diye söylediler. 1990 yılından beri araç kullanıyorum. Hiçbir aracımda böyle bir sorun yaşamadım. Çözümü de bu olmamalı diye düşünürken sizin mesajınızı okudum. Şu müşir ne menem bir şeydir, nerelerdedir. Ayrıntılı olarak yapmam gerekeni yazarsanız çok makbule geçer. Şimdiden teşekkür ederim.
Abicim debriyaj pedalinin hemen dibinde sari renkli baglantisi var pedala egerki bu sari baglanti pedalla birlikte calisiyorsa baglantida sknti yoktur ama belki musur arizalida olabilir peki cruise control ile vites degisim gostergeleri calisiyomu

emre onal

Azimli Üye
yetkili servis bilgisayara bağlayınca ''musurun pedalla olan baglantisini saglayan tirnak musurden cikmis'' bu sorunu göremediler mi acaba. yada bununla ilgili araba hata vermedimi. yani bu tarz şeylerde tek tek kontrol edilmesi mi gerekiyorki

Salim ORHANLI

Azimli Üye
Doblo
Adı
Salim ORHANLI
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Bordo
Abicim debriyaj pedalinin hemen dibinde sari renkli baglantisi var pedala egerki bu sari baglanti pedalla birlikte calisiyorsa baglantida sknti yoktur ama belki musur arizalida olabilir peki cruise control ile vites degisim gostergeleri calisiyomu

cc ve vites değişim göstergeleri normal çalışıyor. Belirttiğin yeri bugün kontrol edeceğim. Sanırım mekanik arızadan çok müşir arızası gibi görünüyor. En azından servisi yönlendirebileceğim. Yanıtın için çok teşekkür ederim.

muratcetinn

Azimli Üye
Doblo
Adı
Murat
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Serbest meslek
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Bej
Ben tesekur ederim abi insallah skntin biran once cozulur

muratcetinn

Azimli Üye
Doblo
Adı
Murat
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Serbest meslek
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Bej
Ab
yetkili servis bilgisayara bağlayınca ''musurun pedalla olan baglantisini saglayan tirnak musurden cikmis'' bu sorunu göremediler mi acaba. yada bununla ilgili araba hata vermedimi. yani bu tarz şeylerde tek tek kontrol edilmesi mi gerekiyorki
Abi bagladi bilgisayara ama musur arizali degilki sadece basili algiladigi icin surekli ecu arizada gostermiyo parca saglam zaten

muratcetinn

Azimli Üye
Doblo
Adı
Murat
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Serbest meslek
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Bej
cc sorunları genelde müşür kaynaklı oluyor sanırım
Aynen hocam arastirdigim kadariyla kol cok kolay bozulcak bisey degil en cok karsilasilan sorun musurle ilgili arzalar

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Yığılma derken debriyajlı hızlı bırakınca öne fırlama mı?

NevşehirliDoblocu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Arda Tekinay
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Mistik Gri
Zaman Ayırıp Çözümünüzü Paylaştığınız İçin Teşekkür Ederiz . :harika::harika::harika:

Salim ORHANLI

Azimli Üye
Doblo
Adı
Salim ORHANLI
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Bordo
Yığılma derken debriyajlı hızlı bırakınca öne fırlama mı?

Hayır, 1. vitesle kalkış yaptığımda ayağım gazdayken sanki gazdan çekilmiş ya da fren yapmış gibi araç ani yavaşlıyor. Mecburen ben ve aile bireyleri öne yığılıyoruz :) Sinir bozucu ama karşıdan bakıldığında komik göründüğüne eminim. Hiç bir aracımda böyle bir sorun yaşamadım. Servise götürdüğümde test sürüşüne çıkıp dönüşte her şey normal dediler. Ben de beraber çıkalım bir de ben göreyim dedim. Usta kalkışta öyle bir gaz veriyordu ki, mazallah trafikte böyle bir şey yapsanız öndeki araçla akraba olursunuz. İlginç bir durum. Çözemedik.

Son düzenleme:

Salim ORHANLI

Azimli Üye
Doblo
Adı
Salim ORHANLI
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Bordo
Bu arada debriyaj müşürünün tırnağı yerinde, kontrol ettim.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Hayır, 1. vitesle kalkış yaptığımda ayağım gazdayken sanki gazdan çekilmiş ya da fren yapmış gibi araç ani yavaşlıyor. Mecburen ben ve aile bireyleri öne yığılıyoruz :) Sinir bozucu ama karşıdan bakıldığında komik göründüğüne eminim. Hiç bir aracımda böyle bir sorun yaşamadım. Servise götürdüğümde test sürüşüne çıkıp dönüşte her şey normal dediler. Ben de beraber çıkalım bir de ben göreyim dedim. Usta kalkışta öyle bir gaz veriyordu ki, mazallah trafikte böyle bir şey yapsanız öndeki araçla akraba olursunuz. İlginç bir durum. Çözemedik.
Bende de oluyor bu durum aldığımdan beridir böyle. Debriyajdan ayağımı hızlı çekince bir öne atlıyor herkes sallanıyor bir. Vites oranları dengesiz bu aracın. Mesela uzun yolda 4. Vitesten 6’ya atıyorum direk 5’e takmaya gerek yok. Sözde 5. Vites var ama 4 ile 6’ya çok yakın olduğu için kullanmaya gerek kalmıyor. Tek faydası yokuş çıkarken hızlanmak istediğimde oluyor.

Halbuki 6, vites biraz daha yüksek hızlarda kullanılabilirdi mesela 120 gibi. 110 km hızda 6. Vitese attığımda motor 1500 devirde olmalıydı.

Salim ORHANLI

Azimli Üye
Doblo
Adı
Salim ORHANLI
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Bordo
105 bg'de 290 tork üretiyor. Hem de düşük devirde. Sanırım bunu sağlamak için vites oranlarını konfor ve hızdan güce dönüştürmüşler. Ben karavan çektiğim için işime geliyor bu. Ancak tek araç kullanımında, bir önceki aracım olan 1.3 Fiorino kadar keyif vermiyor kullanması.

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Motorun torq beygir egrileri degisiktir.

Örneğin; 105 hp 1.9jtd motor, 1750 rpm devir/dk da 200nm torq, 4000 dvr/dk da 105 beygir güç verir. Karakteristik egrisi degisir. Bende bu devirleri hic beğenmedim. Sehir ici 2000 2250 rpm altinda cok hosuma gitmiyor. Uzun yolda ekonomik tabiki.

Erdoğan64

Yeni Üye
Doblo
Adı
Bayram
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Aynı sorun benim aracımda da var çözüm bulabildinizmi acaba. Trafikte acemi sürücü gibiyiz. 1. Vitesten sonra sorun kalmıyor. Sadece kalkışlarda sıkıntı yaşıyorm