D4 Panaroma icin 215/55 R16 lastik kullananlar!

burakd

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak Döker
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Malumunuz 195/60 R16C sadece biz kullanicilari yolmak icin icat edilmis bir olcudur. Ayni arac Amerikada 215/55 R16 ebtlarindaki lastikle satilmaktadir.
Ben de simdi orjinal olcudeki lastiklerimi degistirecegim. Herkesin tercih ettigi 205/55 R16 lastiklerin tercih sebebi cok kolay bulunuyor olmasi sanirim. Cunku lastik denklik tablosunda orijinal lastige denk gelen en uygun lastik 215/55 R16. Bu olcu gerek yol tutus, gerekse yakit tuketimi acisindan orijinale en uygun olan lastik olarak hesaplanmaktadir.
Acaba bu lastikten daha once kullanan var mi? Varsa deneyimlerini paylasirsa sevinirim.
Lutfen kisin daha ince lastik al yazin kalin vs gibi onerilerde bulunmayiniz, ben orijinal olcuye en uygun olan olcu dusunuyorum sadece.

mesutsubasar

Aktif Üye
Doblo
Adı
MESUT SUBASAR
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Bana görede uygundur ancak şunu da unutmayın birçoğumuzun aracı 1.3 motor. Amerikaya gidenler 2.4 Benzinli :) malumunuz motor gücü ve çekiş meselesi ben 205 kullanıyorum memnunum

burakd

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak Döker
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Bridgestone Blizzak LM005 kis lastigi kullanan varsa deneyimlerini paylasabilir mi? Etikete gore yagmur performansi en iyi kislik lastik bu.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Bridgestone Blizzak LM005 kis lastigi kullanan varsa deneyimlerini paylasabilir mi? Etikete gore yagmur performansi en iyi kislik lastik bu.
Geçen sene kullandım sıkıntı yaşamadım. Etiket değerleri güzel.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
2 gün önce internetten Goodyear Efficientgrip Performance 215/55R16 97W XL yaz lastiğiden 4 adet satın aldım.

Bugün sabahtan lastikler geldi. Lastikleri yazlık janta taktırdım. Birde yine 2 gün önce Feredo marka ön fren balatası sipariş vermiştim onlarda bu sabah geldi onları da değiştim kendim.

Lastikler için ilk izlenimim Pirelli Chrono'lara göre sessiz ve yumuşak oluşu. Tümseklerden geçerken farkını bariz belli ediyor. Lastiklerin taban genişliği yaklaşık 23 santim kadar. 4 kanallı zaten Chronolarla karşılaştırma resmi koydum. Bence bu lastik daha güzel oldu geniş lastik yakışıyor dobloya. Çapı eski Chronoya göre 3 mm daha fazla sadece hissedilecek bir değer değil. Daha fazlası için otobana çıkıp hız yapmam lazım ama bugün cuma olduğu için trafik var diye denemeye gitmedim. Belki önümüzdeki hafta tem otobanına çıkıp bir bakarım o zaman güncellerim bu yazımı.

Balata içinde şuanda bir şey diyemem daha yeni taktım diske alışması lazım biraz sürülüp. Feredo ingiliz malı diye biliyorum kötü çıkacağını sanmam. Bu arada aldığım lastikler Almanya üretimli çıktı sevindirdi buda beni.

Birkaç resim ekliycem üzerinde boya olan ve janta takılı olan lastik yeni aldığım Goodyear lastik.

IMG_20201211_152811.jpg IMG_20201211_152858.jpg IMG_20201211_153937.jpg IMG_20201211_153946.jpg IMG_20201211_154148.jpg IMG_20201211_154215.jpg

Son düzenleme:

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
2 gün önce internetten Goodyear Efficientgrip Performance 215/55R16 97W XL yaz lastiğiden 4 adet satın aldım.

Bugün sabahtan lastikler geldi. Lastikleri yazlık janta taktırdım. Birde yine 2 gün önce Feredo marka ön fren balatası sipariş vermiştim onlarda bu sabah geldi onları da değiştim kendim.

Lastikler için ilk izlenimim Pirelli Chrono'lara göre sessiz ve yumuşak oluşu. Tümseklerden geçerken farkını bariz belli ediyor. Lastiklerin taban genişliği yaklaşık 23 santim kadar. 4 kanallı zaten Chronolarla karşılaştırma resmi koydum. Bence bu lastik daha güzel oldu geniş lastik yakışıyor dobloya. Çapı eski Chronoya göre 3 mm daha fazla sadece hissedilecek bir değer değil. Daha fazlası için otobana çıkıp hız yapmam lazım ama bugün cuma olduğu için trafik var diye denemeye gitmedim. Belki önümüzdeki hafta tem otobanına çıkıp bir bakarım o zaman güncellerim bu yazımı.

Balata içinde şuanda bir şey diyemem daha yeni taktım diske alışması lazım biraz sürülüp. Feredo ingiliz malı diye biliyorum kötü çıkacağını sanmam. Bu arada aldığım lastikler Almanya üretimli çıktı sevindirdi buda beni.

Birkaç resim ekliycem üzerinde boya olan ve janta takılı olan lastik yeni aldığım Goodyear lastik.

Eki Görüntüle 37827 Eki Görüntüle 37828 Eki Görüntüle 37829 Eki Görüntüle 37830 Eki Görüntüle 37831 Eki Görüntüle 37832
Effitengrip lastikler çok güzel. Bende 205 ini kullandım çok memnundum.Ferodo frenlemede sıkıntı yok ama ötüyordu bende diskler biraz inceldiği için olabilir.

Efekutay

Aktif Üye
Doblo
Adı
Efe Kutay
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Beyaz
Merhabalar aracımda 195/60/16 yaz lastikleri var bende kış lastiği alıcam fakat bu ölçüler çok pahalı burda da gördüğüm kadarıyla 205/55/16 takıyolarmıs bende bu ölçüde taktırmak istiyorum orj ebatları pahalı olduğu için.araca yük filan atilmiyo 3-5 günde bir biniliyo arabaya sizin önerileriniz varmı mıdır bu konu hakkında veya farklı bir ebatmı almalıyım?
Teşekkürler

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Merhabalar aracımda 195/60/16 yaz lastikleri var bende kış lastiği alıcam fakat bu ölçüler çok pahalı burda da gördüğüm kadarıyla 205/55/16 takıyolarmıs bende bu ölçüde taktırmak istiyorum orj ebatları pahalı olduğu için.araca yük filan atilmiyo 3-5 günde bir biniliyo arabaya sizin önerileriniz varmı mıdır bu konu hakkında veya farklı bir ebatmı almalıyım?
Teşekkürler
En uygun ve uyumlu ebat. Sıkıntı olmaz inşaallah. Ama eskisi kadar pahalı değil orjinaller.

Efekutay

Aktif Üye
Doblo
Adı
Efe Kutay
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Beyaz

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz

Eki Görüntüle 37827 Eki Görüntüle 37828 Eki Görüntüle 37829 Eki Görüntüle 37830 Eki Görüntüle 37831 Eki Görüntüle 37832

Bu durumdan bahsetmiştim geçen cuma bugün sürme fırsatı buldum biraz. Bariz şekilde çok iyi oldu lastikler. Hava yağmurluydu arada dağlar gibi fark var. Motorun sesini yeni duymaya başladım sanki önceden ticari lastiğin sesini duyuyormuşum sadece. Çukurlardaki yumuşak geçişleride son derece hissedilir. Bide ben XL (Kalın) lastik aldım normal olanı alsam daha da yumuşak olacaktı.

Tek frenlemesini test edemedim onuda artık yaza kaldı yeni aldığım balataları diske alıştırmadan zorlamak istemedim. Artık yazın yakıta etkisini, kuru yol tutuşunu ve fren performasını test ederim. Kışlık lastikleri takacağım geri tekrar.

215/55 R16 lastik alınır pahalı ama küçük boy 205/55 ebada göre daha mantıklı bence. Küçük lastik daha fazla dönecek hem yakıt israfı hemde yol bilgisayarının kilometre hesabını şaşırtacak bir ebad.

Umarım bu ebadda lastik düşünenler için faydalı bir yazı yazmışımdır. Artık daha fazla bilgiyi yaza verebilirim şuana kadar ki deneyimlerim bu kadar oldu.

Angler

Yeni Üye
Doblo
Adı
Ali
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Bu durumdan bahsetmiştim geçen cuma bugün sürme fırsatı buldum biraz. Bariz şekilde çok iyi oldu lastikler. Hava yağmurluydu arada dağlar gibi fark var. Motorun sesini yeni duymaya başladım sanki önceden ticari lastiğin sesini duyuyormuşum sadece. Çukurlardaki yumuşak geçişleride son derece hissedilir. Bide ben XL (Kalın) lastik aldım normal olanı alsam daha da yumuşak olacaktı.

Tek frenlemesini test edemedim onuda artık yaza kaldı yeni aldığım balataları diske alıştırmadan zorlamak istemedim. Artık yazın yakıta etkisini, kuru yol tutuşunu ve fren performasını test ederim. Kışlık lastikleri takacağım geri tekrar.

215/55 R16 lastik alınır pahalı ama küçük boy 205/55 ebada göre daha mantıklı bence. Küçük lastik daha fazla dönecek hem yakıt israfı hemde yol bilgisayarının kilometre hesabını şaşırtacak bir ebad.

Umarım bu ebadda lastik düşünenler için faydalı bir yazı yazmışımdır. Artık daha fazla bilgiyi yaza verebilirim şuana kadar ki deneyimlerim bu kadar oldu.
Yazdığınız bilgiye göre sadece taban genişliği fark ediyor yükseklik aynı büyük veya küçük olmuyor dönüş hızları aynı olur bence yanılıyormuyum

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Yazdığınız bilgiye göre sadece taban genişliği fark ediyor yükseklik aynı büyük veya küçük olmuyor dönüş hızları aynı olur bence yanılıyormuyum
Çaplar değişiyor orantısal oluyormuş sabit değil yani yükseklik.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Muadil lastik hesaplama siteleri var. Güzel değerleri gösteriyor bakabilirsiniz.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
99288CD5-C924-4A39-AC8C-12FD5E3CDFC0.jpegE34ECC4D-9DC7-4DE2-9D53-E99813B3D695.jpeg

Benim aldığım lastikte çap farkı + %0,38

205 tabanada çap farkı - %1.34

+ fark orjinal ebada göre daha büyük demek.

- fark orjinal ebada göre daha küçük demek.

Angler

Yeni Üye
Doblo
Adı
Ali
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Eki Görüntüle 37863Eki Görüntüle 37864

Benim aldığım lastikte çap farkı + %0,38

205 tabanada çap farkı - %1.34

+ fark orjinal ebada göre daha büyük demek.

- fark orjinal ebada göre daha küçük demek.
Karşolaştırdığınız tabloya göre haklısınız çünkü biri 55 diğeri 60 yükseklik olarak ama ilk yazdığınız iki lastik 55 yüksekliğinde taban genişlikleri farklı sadece

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Karşolaştırdığınız tabloya göre haklısınız çünkü biri 55 diğeri 60 yükseklik olarak ama ilk yazdığınız iki lastik 55 yüksekliğinde taban genişlikleri farklı sadece

Çap farkı var hocam resimleri detaylı inceleyin 205 olan 8.5 mm daha küçük toplam çapta. Çap dediğimde yuvarlağın etrafının ölçümü, bir köşeden diğer köşeye düz metre tutulup ölçmesi değil. Tekerleğin yere basan yüzeyinin yuvarlak biçimde ölçülmesi. Bende yanakta yazan değerlerin boyut olduğunu sanıyordum ama öyle değilmiş.

03:49 dan sonrasını izleyin anlatıyor genç arkadaş durumu.

burakd

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak Döker
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Yanak olcusu yani 55-60 gibi rakamlar yere basan kismin yani 195-205mm nin yuzdesini ifade eder. Yani 205mm tabanli lastigin yanagi buna gore 112.75mm oluyor. 195mm lik lastigin de 117mm oluyor. Dolayisiyla 195/60 R16 lastigin capi yani yerden yusekligi 205/55 R16'dan daha fazla oluyor.