Doblo D4 2017 Daha araç yol almadan fan açıyor

oguzberkay75

Azimli Üye
Doblo
Adı
Oğuz Berkay
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Lojistik - Operasyon
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
GRİ - FÜME
Arkadaşlar merhaba,

2017 Trekking 1.6 53.000 km de aracım daha 1 km yol yapmadan fan açıyor bu fan açma işlemi aralıklarla oluyor. Kontağı kapattığımda duruyor. Anlam veremedim nedendir. Kimisi dpf den olur diyor kimisi klima basınç sensörü kimisi de ısı sensörü hararet müşürü termostat falan diyor. Konu hakkında desteğinizi rica ediyorum. Neden olur araca zararı var mıdır? Nasıl anlaşılır?
Şimdiden Teşekkür ederim...

Sefa cenikli

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sefa
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Sağlık Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Isı sensörünü kontrol ettir..Sağlamsa müşir bozuk büyük ihtimalle.. termostat ve basınç sensörü sonraki ihtimaller diye düşünüyorum...kolay gelsin.

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Fan müşüründe arıza olabilir yanlış algılıyor olabilir müşür çift kademelidir sıcaklığı algılayarak hareket eder eğer yanlış ölçüyorsa hararet müşürü gibi yanlış ölçebilir ve düşük sıcaklıkta bile devreye girer.

oguzberkay75

Azimli Üye
Doblo
Adı
Oğuz Berkay
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Lojistik - Operasyon
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
GRİ - FÜME
Fan müşüründe arıza olabilir yanlış algılıyor olabilir müşür çift kademelidir sıcaklığı algılayarak hareket eder eğer yanlış ölçüyorsa hararet müşürü gibi yanlış ölçebilir ve düşük sıcaklıkta bile devreye girer.
Zararı var mıdır? Anlık olarak malum bayram ve yasak 15 günden önce gitme durumum yok.

Sefa cenikli

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sefa
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Sağlık Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Devamlı yol gitmiyorsan yok ama en kısa zamanda baktır şakaya gelen bir durum değil Allah korusun daha büyük arıza vermesin dikkat derim.

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Fan çalışıyor motor daima soğutma durumunda olacak ,hararet göstergesi normal çalışıyorsa oradan kontrol edebilirsiniz.Fan çalışmaz durumda olsaydı sıkıntı o zaman olurdu zorlama durumunda hararet yükselirdi.Sizde fanın açma durumu var muhtemelen düşük ısıda açıyor motor normal sıcaklığa geliyorsa sorun yok fan açmazsa sıkıntı vardı.Hararette yükselme görmüyorsanız uygun zamanda gidip baktırırsınız.Aracı normal zorlamadan kullanın.

zuhtuakinci

Gerçek Trekking Doblo
Doblo
Adı
zühtü
Kan Grubu
0 +
Meslek
Endüstriyel soğutma
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Gri
Selamlar
Arızayı bulup tamir ettirebildiniz mi ? Yoksa aynen devam mı?

zuhtuakinci

Gerçek Trekking Doblo
Doblo
Adı
zühtü
Kan Grubu
0 +
Meslek
Endüstriyel soğutma
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Gri
Arızanız aynen devam ediyor kabul edip benim fikrimi söyleyeyim: Önce size önemli bir soru sorayım; Aracınızı nasıl çalıştırıyor sunuz?
Kontağı açıp direk marşa mı basıyor sunuz?
Eğer o şekilde aracınızı çalıştırıyorsanız sorun sizden kaynaklı. Arabaya bindiniz kontağı açtınız ışıklar sönene kadar beklemek zorundayız ki araç kendini test etsin. Yoksa araç sistemden doğru geri dönüşleri alamadığı için bu tip hataları yapar. Kontağı açın ışıklar sönene kadar bekleyin çalıştırın düzelecektir.

oguzberkay75

Azimli Üye
Doblo
Adı
Oğuz Berkay
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Lojistik - Operasyon
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
GRİ - FÜME
Arızanız aynen devam ediyor kabul edip benim fikrimi söyleyeyim: Önce size önemli bir soru sorayım; Aracınızı nasıl çalıştırıyor sunuz?
Kontağı açıp direk marşa mı basıyor sunuz?
Eğer o şekilde aracınızı çalıştırıyorsanız sorun sizden kaynaklı. Arabaya bindiniz kontağı açtınız ışıklar sönene kadar beklemek zorundayız ki araç kendini test etsin. Yoksa araç sistemden doğru geri dönüşleri alamadığı için bu tip hataları yapar. Kontağı açın ışıklar sönene kadar bekleyin çalıştırın düzelecektir.
Selam;

Sorunum DPF ile ilgili içi kurum dolduğundan dolayı zamanlı zamansız çalışıyormuş. 2 kere kendim yolda yüksek devirler de temizleme işlemi yaparak çözdüm. Şuan için bir sorun yok. Yine de verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.

zuhtuakinci

Gerçek Trekking Doblo
Doblo
Adı
zühtü
Kan Grubu
0 +
Meslek
Endüstriyel soğutma
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Gri
Size de arızayı paylaşıp bilgilendirdiğiniz için ben teşekkür ederim. Kazasız belasız sürüşler dilerim.