Bilgi D3 Kasa Premio 1.6 Euro 4 Motor

huseyingreen61

Yeni Üye
Adı
Hüseyin
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2008
Arkadaşlarım, abilerim ramazanınız hayır olsun inşallah selamunaleyküm. Ailecek bol bol fiat araç kullanan bir sülaleyiz arabaları iyi biliyoruz diyebilirim. 2 adet 2015fl-2010 Linea 1.3, 2 adet 1.3 2008-2012 D2 kasa doblo ve 2000 model bir Ducato'yu faal bir şekilde kullanmaktayız. Sizler kadar detaylı araştırıp ilginemesemde az biraz bilirim fiat'ın motorlarını.

Sizlere danışmak istediğim konu şudur. Elimde ki 2010 linea'yı inşallah temmuz içinde satacağım ve yerine D3 kasa premio 1.6 Euro4 motor bir araç sahibi olmak istiyorum. Hasar kaydı minimum tutarda temiz kullanılmış bir araç almak isterim herşeyden önce, maksimum 100-110bin kilometre civarında olur alacağım araç. Fakat Euro 4 ile ilgili kafamda sorular var. Linealarda benim sahip olduğum E4 ve E5 (ağabeyimin aracı) arasında performans olarak gerçekten ciddi farkları hissedebiliyorum. E5 motorlu linea depar olarak ve yakıt olarak ciddi anlamda aracıma fark atmakta, ayrıca ufakta olsa manevra kabiliyetinin daha iyi olduğunu belirtebilirim. Ağabeyim 5.3 gibi verilerde istanbulda dolaşabilirken benim aracım asgari 6.2lerde dolaşmakta hatta bazen 6.9 lt'leri bile görebilmekte. Düzenli bakımlarımı hiç aksatmayan birisiyim arabamın sorunsuz olduğuna da eminim fakat Ayda 3000 km'ye yakın yol yaptığım için ciddi anlamda bir maliyet gözüme çarpıyor işin sonunda.

Konuyu bağlayayım. 1 ay önce bir tanıdığıma ait 1.6 D3 Euro5 bir Doblo kullandım ve inanılmaz memnun kaldım motor performansından. Yakıt olarakta 7.4 Litre yakması beni çok cezbetti gerçekten. Fakat fiyatlarını araştırdığımda Euro 5'lerin 4lere göre biraz tuzlu olduğuna karar verdim. Sizce Euro 4&5, D3 kasa premium doblolar arasında yakıt, performans konusunda aşırı farklar var mıdır ? Tabi ki 1.6 linea gibi bir serilik beklemiyorum fakat euro 5 doblo gibi olurmu sizce ? Aracı alıp pişman olma durumunada düşmek istemiyorum. Çünkü sattığım aracın üstüne Euro 4 alsam bile en az 13-15 bin tl eklemem gerekecek biraz tedirgin olduğumu söyleyebilirim bu konu ile alakalı. Dövizler yükseldiğinden beri araç fiyatları inanılmaz şişik durumda. Bu dönemde bide araç değiştirirken doğru kararlar vermek gerekir diye düşünüyorum.

Aracı hem iş için (Aşırı bir ağır yükü olmayan) hemde hususi kullanım amaçlı alacağım diyebilirim. 3-4 sene civarı kullanmak niyetindeyim.

Tecrübeli ağabeylerim var forumda epey bir araştırdım, doğru yanıtları alacağıma eminim.

Saygılarımla

Smh25

Azimli Üye
Adı
Semih Kurtbaş
Kan Grubu
B RH +
Modeli
Araç Yılı
2012
Aleyküm selam başkan alcaksan Euro 5 al pişman olmazsın Euro 4 de pişman etmez ama hem güç hemde yakıt tasarrufunda Euro 5 daha iyidir

huseyingreen61

Yeni Üye
Adı
Hüseyin
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2008
@Smh25

Ciddi bir fark varsa arada Linea'daki gibi zaten mecbur Euro 5 düşüneceğim biraz geciktirir tabi ki beni fiyatlarından dolayı para biriktirmek gerekir. Ciddi bir şişiklik var piyasada. Kendi Linea'mı 24.500e almıştım şuan bakıyorum emsal temizliktekiler ve yaşıtları 28-30 arası gidiyor. İçim de pek el vermiyor fiyatı şişirip satmaya aslında ama enflasyon ve dövizi baz alacaksam mecbur bende satarken fiyatımı şişirmek durumunda kalacağım aldığım fiyata göre, yoksa Euro 5 almak için 20 bin TL eklemek zorunda kalabilirim o durumda biraz beni yorabilir.

Deneyim sahibi olanlardan veya deneyim sahibi olan tanıdıkları olanlardan cevaplarımı bekliyorum

fikret2828

Daimi Üye
Adı
fikret
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
bordo
selamun aleykum
valla hocam benim araç d3 euro 4 ben fiat araçlarından memnunum allah nasip ederse bu yıl bunu satup yine alcam araç dobo 1,6 2015 2016
benim bu araçtaki en buyuk sıkıntım motor titriyor ve çok sesli çalışıyor
1,3 fıorınoda tık yoktu hatta sanayide kaç defa görmüşümdür hep aynı sıkıntı 2010 bravo 1,6 aynı sıkıntı ile sanayide adam motor kulaklarını tamamını değiştitrti yani söylediği çok az fark olduğu yönünde
foruma bakıyorum hiç kimse böyle bir dert yaşamamış ilginç belki biz 1,3 lere alıştığımız içindir
bazı arkadaşlar yakıt tüketimi yazmıştı aynı gibi görünüyor ama ses olayı süper geçen yıl 2015 kulanmıştım ama hiç dikkat etmemiştim
paran varsa 4 5 yıl kulanacaksan ne kadar yeni o kadar iyi
50 60 bin arası alırsan beli bi zaman ağır bakım derdin olmaz arıza derdin olmaz 100binde alacan araba ağır bakım çıkacak arıza çıkaracak
eziği çiziği illaki olacak tabi sana ve cüzdanına kalmış .

huseyingreen61

Yeni Üye
Adı
Hüseyin
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2008
@fikret2828

Eyvallah usta, Euro 4 sorunu ses ise sadece umursayacağım bir durum sayılmaz biraz müzik bastırır heralde.
Ama motor titremesini kullanıp algılamam gerekir heralde. 1.3 Euro 4 Doblolardaki gibi titreme kadarsa hiç problem değil o durum. Ben daha çok yakıt ve yürüyen aksamlardaki farklılıkaları göz ediyorum. Ama mühim bi fark yoksa 5-10 bin tl parça parça hasarlı araçlara yönelebilirim. Ümraniye sanayide ki ustama da güvenim sonsuzdur 20 senedir araçlarımız ona emanet. Bulacağım aracın km'si 100binlere doğru olursa sa sorun çıkaracaksa da ustam beni heralde en iyi şekilde yönlendirecektir. Bütçe olarak Euro 4'lere yetişebiliyorum şuanda zar zor. Büyük ihtimalle seçimimi Euro 4'ten yana kullanacağım.

Vesselam