d3 kasa elektironik sorun

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
çok araçta denedim kendi d2 aracım dahil araç çalışırken aküyü sök araç çalışıyor sadece göstergede akü işareti çıkıyor doğal olarak ama araç çalışmaya devam ediyor o an aküyle işi olmadığı için.

Benim aracımda başıma gelen bir olayı anlatıyorum. Soğuk karlı birgün aracı calıstırdım hersey güzel 20 km gittim hersey normal ısıkta durdum araçın elektiriği azaldı cuf cuf etti stop etti. 10.000 km de yeni araçla yolda kaldım. Sebebi de şu: 10.000 bakıma götürdüğüm aracın alt muhafazalığını takmamıslar yani unutmuslar bende aracın altınamı bakıyorum fark etmedim ve aracın altı acık haliyle kar toplanıyor D3 ler de sarj dinamosu ve kayısı en alttadır kar oraya gir kayısı ısla aküyü sarj etme sonra yolda kal :) Senın gibi bende aküyü sökünce aracın calıscagını sanıyordum ama öyle değilmiş.
bence olaya şu açıyla bakalım, kayış ıslanmış aküyü şarj edememiş değil o sistem motora elektrik üretemediği için stop etmiş :) yani yine aküyle alakası yok, sistem su alınca kendi elektrik ihtiyacını karşılayamamış beyin elektriksiz kaldığı için stop etmiş :D birde şu var sistem su almış elektrik üretememiş beyin hemen elektrik ihtiyacını karşılaması için aküye başvurdu ee akü garibim koca motora elektrik yetiremediği içinde motor stop etti :D yani sistem arızalandığı için aracınız stop etmiş aküden yine değil :)

Cetin

DENİZLİ YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Çetin ÖZDEMİR
Kan Grubu
0 -
Meslek
Pazarlama
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2012
Renk
Duman Gri
Birde şöyle anlatayım kardeşim akünün şarj dinamosu olan yerde kar birikintisi vardı onu sıcak suyla erittim vurdurarak tekrar calıstırdım sonra araç aküyü sarj etmeye basladı 30km sonra tekrar kar oraya gir sen yine sarj etmedi aynı şekilde stop etti. Ben aküden biliyordum ve servisin bana söylediği bilgi oydu garanti kapsamında aküm bile değişmişti. Bizi kandırmak içinde öle demiş olabilirlerde gercek sistemin arızalanmasıymıs :)

hardcrss

Onursal Üye
Aküden stop başka bir sebebi olamaz :) Sarsıntıdan olabilir. Araçın şarj dinamosu aküyü tam şarj etmez o yüzden yapar. Yıkatmıs dediniz kayıs dinamoyu cevirmiyo olabilir sıyırmıs olabilir herşey olabilir. ama Tek bir sebebi vardır. Akü den bilginiz olsun.

araç çalışırken alternatör ne işe yarıyor o zaman :)

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
bizim sorun gitti :) kar geldi:D
yok arkadaşım senin sorunun bana kalırsa ya beyinden yada sigortadan bi baktır derim :D

Cetin

DENİZLİ YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Çetin ÖZDEMİR
Kan Grubu
0 -
Meslek
Pazarlama
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2012
Renk
Duman Gri
araç çalışırken alternatör ne işe yarıyor o zaman :)
Alternatör akım düzeltici değilmi elektrik dalgalanmasını düzenlemesi için kullanılır.

Cetin

DENİZLİ YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Çetin ÖZDEMİR
Kan Grubu
0 -
Meslek
Pazarlama
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2012
Renk
Duman Gri
regülatör voltajı sabit tutan die biliyorum.

Cetin

DENİZLİ YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Çetin ÖZDEMİR
Kan Grubu
0 -
Meslek
Pazarlama
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2012
Renk
Duman Gri
2009_premio bir şey soracağım bilginize dayanarak . Bu olaydan sonra Akü öldü haliyle ve basıma ertesi gün gelen olayı söyleyeyim akü bitmiş araç marş basmıyor kontagı ceviriyorum gösterge ısıgı yaniyor ama cansız marş basıyorum kır kır edip calısmıyor tabi marş basarken göstergeler sönüyor. Aracı vurdurarakta calıstıramadım. Bu neden olur peki vurdurarak calısması gerekmiyormu ?

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
2009_premio bir şey soracağım bilginize dayanarak . Bu olaydan sonra Akü öldü haliyle ve basıma ertesi gün gelen olayı söyleyeyim akü bitmiş araç marş basmıyor kontagı ceviriyorum gösterge ısıgı yaniyor ama cansız marş basıyorum kır kır edip calısmıyor tabi marş basarken göstergeler sönüyor. Aracı vurdurarakta calıstıramadım. Bu neden olur peki vurdurarak calısması gerekmiyormu ?
yeni nesil dizel araçları vurdurarak çalıştırmak çok çok zor, çünkü motor basınç ile çalıştığı için çok kuvvetli bi şekilde motorun dönmesi gerek. ve mazot pompasınında enjektörlere komut verebilmesi için elektrik gerek. akü olmadan imkansıza yakındır çalıştırmak.
ama akü doluysa kontağı aç bırakyokuş aşağı çalışır, Birde mecbur çalıştıracaksınız ama akü bitik yapmanız gereken şey çok uzun bi rampa bulacaksınız meselaen az 100m olacak, kontağı açıp aracı yokuş aşağı bırakın motor dönecek o sırada alternatör elektrik üretecek ve yeterli elektrik sağlandığında motor çalışacak. Ama bu yöntem o kadar risklidirki hem motoru yağsız döndürüyosunuz hemde kayış/zincir kopma ihtimali var, kopmasa bile atlayabilir.

Cetin

DENİZLİ YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Çetin ÖZDEMİR
Kan Grubu
0 -
Meslek
Pazarlama
Aracınız