D2 1,3 Multijet Yakıt Tüketimi Hk.

ofas

Daimi Üye
Adı
Oğuzhan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Çiftçi
Modeli
Araç Yılı
2008
Merhaba.
Bir kaç gün önce Eskişehir'den Ankara'ya gidip geldim. Yola çıkarken depoyu tabanca atana kadar doldurttum. Yol bilgisayarını sıfırladım. Dönüşte aynı istasyonda yine tabanca atana kadar dolum yapıldı. Fakat yol bilgisayarı hesabına göre %10 fazla yakıt aldım. Aldığım yakıta göre tüketim 7lt/100km. Klima 2 de sürekli açık, ortalama yol bilgisayarındaki ortalama hızım 78km/h. Ortalamayı yolda yaklaşık 5 kez durduğumda stop ve hareket öncesi birkaç dk rilantide çalıştırmam düşürmüştür, onuda gözönünde bulundurabiliriz.
Araç 130.000km yaklaşık 1-2 bin km önce periyodik bakıma girdi.
Şubat ayında aldığım aracın computest motor gücü %97 çıkmıştı.
Depoyu yanlış olduğunu bilmeme rağmen ışık yandıktan bir müddet sonra dolduruyorum.
Araç özel servisten çıktıktan sonra özellikle motor ideal sıcaklığa gelmeden bazen rilantide sarsıntılı çalışıyor. Ama sarsıntı her zaman olmadığı gibi çok hafif hissediliyor.
Testte iyi çıkınca ustaya gostermedim. Sadece bakıma girdi ama bu özel servisin araca özenle baktığını düşünmüyorum. Sadece paket bakımı yapıp sıradaki araca baktığını düşünüyorum.
Fikir versin diye açıklama yaptım.
Şimdiden teşekkür ederim.
Yolculuğun 20 km şehir içi. Ankara'da yoğun trafikte kullanmadım. Eskişehir yolunda Medicana Hastanesi'ne gidip geldim. Araçta 3 kişi sıfır bagaj yük vardı.

ofas

Daimi Üye
Adı
Oğuzhan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Çiftçi
Modeli
Araç Yılı
2008
Sorumu sormamışım. :)

- Yol bilgisayardaki ölçüm hatası normal mi?
- Yakıt tüketimi normal mi?
- Tüketim normal değilse yapılabilecek işlemler nelerdir?

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
ölçüm hatası kabul edilebilir seviyede. hızınız nasıldı.
yakıtınız biraz fazla gibi.aracınız 1,3 mü,1,9 mu? ortalama 78 iyi ama bazen yüksek hızlara çıktınız mı?

ofas

Daimi Üye
Adı
Oğuzhan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Çiftçi
Modeli
Araç Yılı
2008
1.3 Multijet motorlu. Ortalama 78 gösterdi ama ben 100-120km/h gittim. Kısa süreli ara ara 130 da oldu.

Galiba küçük motorun yan etkisi. Yavaş/sakin kullanıldığında ekonomik, süratli/agresif kullanımda daha müsrif. Ama yinede bu kullanıma göre 7lt normal mi? Yani yakıt sisteminde bir problem yok diyebilir miyiz?

Bu ilk ve tek depo ölçümü oldu. Genelde yakıtı toptan alıp ( 1 tonluk ) depodan koyuyorum.

ofas

Daimi Üye
Adı
Oğuzhan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Çiftçi
Modeli
Araç Yılı
2008
Ölçüm hatası lastik çapı ve yol bilgisayarındaki farklılıktan olabilir mi diye baktım. Yol bilgisayarı 471km ölçerken navigasyon ise 473km çıkardı. Yani problem lastik çapından kaynaklanmıyor.

Leblebici

Azimli Üye
Adı
Önder
Selamlar. Bende de 1.3 mj d2 var. Yaktınız normal. Klima da açıkmış onu da düşününce çok normal. Dediğiniz gibi küçük motorun sonucu. Sakin kullanımla 5 lt leri görüyor uzun yolda basınca 8 lt bile gördüğüm olmuştu..

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
İstanbul şehir içi klima açık hız ortalaması 17 km 1.6 105 beygir dobloda 100 kmde 10 litre yaktı.

Abdullah313

Daimi Üye
Başka Araç
Adı
Ibrahim
Kan Grubu
B RH -
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Elegance
Motor
1.9 Td
Araç Yılı
2002
@dr20mouse
17 km hız oldukça düşük, klima da kullnınca 10 lt yakması normal 1.6 motor için. Kullanım alışkanlıklarını biraz değiştirerek 8,5-9.0 arası yakalanabilir. Ama neredeyse her nefes buna odaklanmak stresli olur :)

Nikkfurie

Azimli Üye
Adı
Nik
Kan Grubu
B RH +
Modeli
Araç Yılı
2017
Şehir içi çok düşük hızlarda sürüldüğü için 6. vitese ihtiyaç olmuyor ama şehirler arası hızlı sürüşlerde 5 vites 1.3 motor tüketimi yüksek çıkıyor, 120 ile giderken devir 3000 ne geliyor , 5. viteste yüksek kalan motor devri aynı zamanda konforuda azaltıyor.. 6 vites 1.6 motor bu hızlarda 2000 devirlerde hem az yakıyor hemde sessiz çalışıyor.. yani aracınızda bir sorun olsaydı şehir içi tüketimde aşırı fark ederdi, 1.6 motorda sehir içinde kisa mesafe veya dur kalk trafikte sizinkinden 1,5 hatta 2 litre fazla tuketir, hatta 1.3 ecojet start stoplu doblonun şehir içi tüketimi neredeyse binek otomobil seviyesinde..

Son düzenleme:

pasam02

Yeni Üye
Adı
Şahin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Elektrikteknisyeni
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
Siyah
2012 d2 1.3 multijet safeline ile depoyu doldurdum biraz hız yapmama rağmen 5 lt ile 100 km yaptım

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
@Abdullah313
Az yaksin diye uğraşmıyorum hocam araba genelde garajda yatıyor ihtiyaç olmadığı sürece kullanmıyorum. Ayda 3-5kez dışarı çıkıyor onun içinde uğraşmaya değmez.

ofas

Daimi Üye
Adı
Oğuzhan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Çiftçi
Modeli
Araç Yılı
2008
Pazartesi tekrar Ankara'ya gideceğim. Zamanında çıkarsam yola biraz dikkat edeyim bakalım nasıl sonuç olacak.
Ölçüm yaptığımda yakıtı düşünmeden hareket ettim.

edipturan

Azimli Üye
Doblo
Adı
edip turan
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Şöför
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Gri
bakım yenı yaptırdım Şehir ıcı 8.1.100 km cokk yakıyo nedenı nedir acaba hayırlı gunler

onurdinsever

Yeni Üye
Adı
Onur
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2007
Bursa dan Edremit'e gittik. Toplamda 260 km yaptık. arabada toplamda 4 kişi vardık ve bagajda vardı. Araç 4.6 litre ortalama ile klima 2 ile 3. konumda full açık bir şekilde gittik. 80km nin de altına inmedik.