D1 kasa doblo 1.9jtd acil soru

karanliQcocuQ

Yeni Üye
Adı
UĞUR DURMUŞ
Modeli
Renk
kırmızı
arkadaşlar öncelikle selamun aleykum ben doblo ailesine yeni katıldım size bir sorum olacak aracımın yağını yag fılıtresını degıstırecegım 2004 model 1.9 jtd D1 kasa dır aracım hangı motor yağını onerırsınız ve fılıtre ne marka olsun ilginiz için şimdiden teşekkürler.

m_ates27

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Mustafa ATEŞ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Zabıta Memuru
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Safari Sarısı
Ugur Doblo ailesine hoşgeldin. İyi forumlar

mesut170

Onursal Yönetici
Adı
Mesut UÇMAZ
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Modeli
Araç Yılı
2007
Renk
crono gri
@karanliQcocuQ
Mustafa abi saygılar.Nasılsın.

34 ysf 57

Fenomen Üye
Adı
Yusuf Gökdepe
Modeli
Renk
Kırmızı
öncelikle hoş gelmişsin dostum.
bende de d1 1.9 (jtd olduğunu yeni öğrendim) forumda daha önce konusu olmuştu bizlere 10 40 önermişlerdi ama internette 5 40 diyende var bu konuda sana en net cevabı @RAPTOR verebilir.

Yay_60

Daimi Üye
Adı
ali yilmaz
Modeli
Renk
beyaz
@RAPTOR. Abi. Selenia disindaki yag eksilme yapiyo diyolar ben hep selenia koyduruyorum . dogrumudur esme yapar mi ustam oyle dedi bna

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Hoş geldiniz. Tavsiyem Castrol magnatech 10w40.

m_ates27

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Mustafa ATEŞ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Zabıta Memuru
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Safari Sarısı
@mesut170

Mesut dum sağgılar biden . Teşekkür ederim.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
Hoşgeldiniz.

BurakErdogan

Azimli Üye
Adı
Burak
Modeli
Renk
Bordo
Benim tavsiyem de c.magnateck 10x40 bir hafta once ben degisimi yaptirdim ilk onbin bakimi oldu

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
hoşgeldiniz.selenıa da iyidir.castrol de.10 40.

m_ates27

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Mustafa ATEŞ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Zabıta Memuru
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Safari Sarısı
Benim ustamda selenia 10w40 diyor ve kullanıyorum

volkan guney

Fenomen Üye
Adı
volkan güney
Kan Grubu
A RH -
Meslek
metal işleri
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
gri
Servis artık selenia koymuyor özel de yaptıracaksan castrol yada mobil 1 en iyisi

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
@Yay_60

aynı numara yağın eksilme yapması mantıklı değil.tavsiye edilen yağdan daha ince yaplar kullanmanız durumunda eksilme yapması mümkündür.

örneğin 10w40 yerine 5w30 kullanmanız durumunda bir miktar eksiltme yapması öngörülebilir.

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Şöyle bir dedikodu var teoride mantıklı geliyor ama kışın 5-30 motor çabuk ısınır yazın 10-40 harareti azaltır bence eski araçlar için geçerli olabilir.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
@Sezgin Tok

Yanlış.motor yağında taban değiştirilmesini kesinlikle tavsiye edemeyiz.5w tabanlı motor yağı yerine 10w tabanlı yağ kullanılması hatalıdır.10w tabanlı yağ daha kalın olduğu için soğukta motor boşluklarına 5w tabanlı yağ kadar etkili nüfuz etmez.5w yerine 10w kullanılan araçta kışın ilk çalıştırmalarda oluşacak aşınmaları artar.

10w tabanlı yağ yerine 5w tabanlı yağın kullanılması durumunda araç yağ eksiltebilir.burada misalen 5w40 ve 10w40 motor yağları yakın yük ve sıcaklık şartlarına dayansa bile 5w tabanlı yağ daha ince olduğu için segman arasından geçerek yanma odasına inebilir.bu durumda araç kısa vadede yağ eksiltir.uzun vadede kurumlanma problemleri başgösterebilir.ayrıca örnek 10w40 yerine 10w30 kullanılması durumunda da yük altında motor yağı dayanıklılığını kaybedebilir ve motorda erken aşınma görülebilir.

yaz kış tavsiye edilen yağları kullanınız.özellikle taban değişikliğine gitmeyiniz.yani kullanım şartına göre bi araç kışın 5w30 yazın 5w40 kullanabilir(örn:d2 1.3 multijet).ancak bunun fabrika tarafından önerilen bir değişim olması şarttır.bunun dışında kalan durumlar için yalnızca üreticinin önerdiği yağları kullanınız.

baki

Yeni Üye
Adı
baki çiçek
herkese selamlar bende aranıza yeni katıldım bendede 2004 1.9 jtd doblo var faydalı bilgilerinizi okuyorum şu aralar benimde bir sorunum var ok gibi fırlayan araba gaz yemiyor bazan düzeliyor bazan çok hantallaşıyor bugün sanayiye götürdüm bir özel serviste bir ustaya anlattım durumu bir bakalım dedi kabudu açtı hava filtresine bağlı boruda bulunan bişeyi çıkardı gaza bas dedi bastım çok seri gaz yedi araç geri taktı şimdi bas dedi bastım normale döndü debimetre bozuk değişecek dedi alısan takarız dedi parçacılara gittim araç gayet normale döndü debimetreyi sordum 160 tl bosh marka almadım araç normal birdaha yaparsa alıp taktırrım sanırım kışa girerken yağ bakımı yaptırmıştım bilinçsiz bir yerdi hava filitresini takarken onu gevşek bırakmış diye tahmin ediyorum zaten yağ tapasınıda yalama etti keski çekiç getirdi tapayı sökmeye kullandırtmadım tabi izyapar çizer diye boru anahtarıyla dene olmazssa bırak ben götürür sökerim dedim boru anahtarıyla söktü yeni tapa alıp taktırdım neyse araç şimdilik normale döndü rahatladım.