D1 kasa doblo 1.9jtd acil soru

Ad
UĞUR DURMUŞ
Araç Kasa Tipi
D1
Renk
kırmızı
Araç Model
CLASSiC 1.9 TDI
arkadaşlar öncelikle selamun aleykum ben doblo ailesine yeni katıldım size bir sorum olacak aracımın yağını yag fılıtresını degıstırecegım 2004 model 1.9 jtd D1 kasa dır aracım hangı motor yağını onerırsınız ve fılıtre ne marka olsun ilginiz için şimdiden teşekkürler.

m_ates27

Daimi Doblocu
SMS Onaylı
Ad
Mustafa ATEŞ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Zabıta Memuru
Araç Yılı
2006
Araç Kasa Tipi
D2
Renk
Safari Sarısı
Araç Model
CLASSiC Premio
Ugur Doblo ailesine hoşgeldin. İyi forumlar

34 ysf 57

Daimi Doblocu
SMS Onaylı
Ad
Yusuf Gökdepe
Araç Kasa Tipi
D1
Renk
Kırmızı
Araç Model
CLASSiC SX JTD
öncelikle hoş gelmişsin dostum.
bende de d1 1.9 (jtd olduğunu yeni öğrendim) forumda daha önce konusu olmuştu bizlere 10 40 önermişlerdi ama internette 5 40 diyende var bu konuda sana en net cevabı @RAPTOR verebilir.

Ad
ali yilmaz
Araç Kasa Tipi
D1
Renk
beyaz
Araç Model
CLASSiC SX JTD
@RAPTOR. Abi. Selenia disindaki yag eksilme yapiyo diyolar ben hep selenia koyduruyorum . dogrumudur esme yapar mi ustam oyle dedi bna

Sezgin Tok

Daimi Doblocu
Ad
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Araç Kasa Tipi
D3
Renk
Lal Kırmızı
Araç Model
COMBi 1.3 90 HP MJET E4 PREMiO
Hoş geldiniz. Tavsiyem Castrol magnatech 10w40.

Fethi KORKUT

BURSA YÖNETİCİSİ
İl Yöneticisi
SMS Onaylı
Ad
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Araç Yılı
2013
Araç Kasa Tipi
D1
Renk
Beyaz
Plaka
16ADC71
Araç Model
Aracım Başka Marka
Hoşgeldiniz.

Ad
Burak
Araç Kasa Tipi
D3
Renk
Bordo
Araç Model
COMBi 1.6 105 HP MJET E4 PREMiO
Benim tavsiyem de c.magnateck 10x40 bir hafta once ben degisimi yaptirdim ilk onbin bakimi oldu

m_ates27

Daimi Doblocu
SMS Onaylı
Ad
Mustafa ATEŞ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Zabıta Memuru
Araç Yılı
2006
Araç Kasa Tipi
D2
Renk
Safari Sarısı
Araç Model
CLASSiC Premio
Benim ustamda selenia 10w40 diyor ve kullanıyorum

volkan guney

Daimi Doblocu
SMS Onaylı
Ad
volkan güney
Kan Grubu
A RH -
Meslek
metal işleri
Araç Yılı
2014
Araç Kasa Tipi
D3
Renk
gri
Plaka
34 TP 1350
Araç Model
PANORAMA 1.6 105 HP MJET E5
Servis artık selenia koymuyor özel de yaptıracaksan castrol yada mobil 1 en iyisi

RAPTOR

Daimi Doblocu
Araç Kasa Tipi
D1
Renk
Beyaz
Araç Model
CLASSiC 1.2 ELX
@RAPTOR. Abi. Selenia disindaki yag eksilme yapiyo diyolar ben hep selenia koyduruyorum . dogrumudur esme yapar mi ustam oyle dedi bna
aynı numara yağın eksilme yapması mantıklı değil.tavsiye edilen yağdan daha ince yaplar kullanmanız durumunda eksilme yapması mümkündür.

örneğin 10w40 yerine 5w30 kullanmanız durumunda bir miktar eksiltme yapması öngörülebilir.

Sezgin Tok

Daimi Doblocu
Ad
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Araç Kasa Tipi
D3
Renk
Lal Kırmızı
Araç Model
COMBi 1.3 90 HP MJET E4 PREMiO
Şöyle bir dedikodu var teoride mantıklı geliyor ama kışın 5-30 motor çabuk ısınır yazın 10-40 harareti azaltır bence eski araçlar için geçerli olabilir.

RAPTOR

Daimi Doblocu
Araç Kasa Tipi
D1
Renk
Beyaz
Araç Model
CLASSiC 1.2 ELX
Şöyle bir dedikodu var teoride mantıklı geliyor ama kışın 5-30 motor çabuk ısınır yazın 10-40 harareti azaltır bence eski araçlar için geçerli olabilir.
Yanlış.motor yağında taban değiştirilmesini kesinlikle tavsiye edemeyiz.5w tabanlı motor yağı yerine 10w tabanlı yağ kullanılması hatalıdır.10w tabanlı yağ daha kalın olduğu için soğukta motor boşluklarına 5w tabanlı yağ kadar etkili nüfuz etmez.5w yerine 10w kullanılan araçta kışın ilk çalıştırmalarda oluşacak aşınmaları artar.

10w tabanlı yağ yerine 5w tabanlı yağın kullanılması durumunda araç yağ eksiltebilir.burada misalen 5w40 ve 10w40 motor yağları yakın yük ve sıcaklık şartlarına dayansa bile 5w tabanlı yağ daha ince olduğu için segman arasından geçerek yanma odasına inebilir.bu durumda araç kısa vadede yağ eksiltir.uzun vadede kurumlanma problemleri başgösterebilir.ayrıca örnek 10w40 yerine 10w30 kullanılması durumunda da yük altında motor yağı dayanıklılığını kaybedebilir ve motorda erken aşınma görülebilir.

yaz kış tavsiye edilen yağları kullanınız.özellikle taban değişikliğine gitmeyiniz.yani kullanım şartına göre bi araç kışın 5w30 yazın 5w40 kullanabilir(örn:d2 1.3 multijet).ancak bunun fabrika tarafından önerilen bir değişim olması şarttır.bunun dışında kalan durumlar için yalnızca üreticinin önerdiği yağları kullanınız.

baki

Yeni Doblocu
Ad
baki çiçek
Araç Kasa Tipi
D2
herkese selamlar bende aranıza yeni katıldım bendede 2004 1.9 jtd doblo var faydalı bilgilerinizi okuyorum şu aralar benimde bir sorunum var ok gibi fırlayan araba gaz yemiyor bazan düzeliyor bazan çok hantallaşıyor bugün sanayiye götürdüm bir özel serviste bir ustaya anlattım durumu bir bakalım dedi kabudu açtı hava filtresine bağlı boruda bulunan bişeyi çıkardı gaza bas dedi bastım çok seri gaz yedi araç geri taktı şimdi bas dedi bastım normale döndü debimetre bozuk değişecek dedi alısan takarız dedi parçacılara gittim araç gayet normale döndü debimetreyi sordum 160 tl bosh marka almadım araç normal birdaha yaparsa alıp taktırrım sanırım kışa girerken yağ bakımı yaptırmıştım bilinçsiz bir yerdi hava filitresini takarken onu gevşek bırakmış diye tahmin ediyorum zaten yağ tapasınıda yalama etti keski çekiç getirdi tapayı sökmeye kullandırtmadım tabi izyapar çizer diye boru anahtarıyla dene olmazssa bırak ben götürür sökerim dedim boru anahtarıyla söktü yeni tapa alıp taktırdım neyse araç şimdilik normale döndü rahatladım.

Yukarı Alt