ceza puanı

geremy

Onursal Kurucu
Karayolları Trafik Kanun'un suç saydığı bir fiilden dolayı haklarında ceza uygulanan sürücülere, aldıkları her ceza için esasları yönetmelikte belirlenen ceza puanları verilir. Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri (2) ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar.

Aynı yıl içinde ikinci defa (100) puanı dolduran sürücülerin sürücü belgeleri (4) ay süre ile geri alınarak psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar. Muayene sonucunda sürücülük yapmasına engel hali bulunmayanların belgeleri, süresi sonunda iade edilir. Bir yıl içinde üç defa (100) ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri süresiz olarak iptal edilir. Ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet veren sürücülerin sürücü belgeleri ise (1) yıl süre ile geri alınır.

Sürücü belgeleri geri alınan sürücüler, sürücü belgesine el koyan trafik birimine veya en yakın Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'ne alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler.

trafik gov tr den alıntıdır.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Benim 15 puanım yok.

%30 üzeri hız limitini aşmışım da birazcık :D

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Hiç mi ceza yemedin Abi o_O :D

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Valla maşallah, Allah nazardan saklasın, ben ehliyeti aldığımın 2. haftası siftahı açtım. :)

AlperAkbiyik

Saygın Üye
Adı
Alper
Modeli
Renk
Bal Köpüğü
65 puancık :D
3 hız 45
1 fazla yolcu alma 20 (ben cezayı yedikten sonra 10'a düştü)

filizcima

Daimi Üye
2 cezada benden emnıyet kemerı takmadan yakalandım:Dallahtan bızım duldul kemerı takmayınca barım barım bagırıyo :Dartık ceza yemıyorum..hızdan da yemedım sehır ıcınde cok dıkkat ederımde cevre yolu allah ne verdıyse bırıde benı fotolar yakındada bana kaca patlar bılemıcem :D:D

Abdus_05

Yeni Üye
6 Kere radara gırdım 140+ dan. bıde park cezası varr aracını al demıslerdıı bende almadıydım cunkı ısım daha onemlıydıı . bıtek parktan ceza puanı geldı oda 5 mı ne. radarlardan gelmedı.cezaları arkamdan yolladılar polısler sıf puan bınmesın dıye.

ar4920

Azimli Üye
Adı
ANIL EZGİ
Kan Grubu
B RH +
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
BEYAZ
sucun işlendiği tarihten itibaren geriye doğru bir yıl içinde 5 kez hız ıhlalı yapanların ehliyetlerı 1 yıl sureyle geri alınır ıyı kurtarmıssınız