CARBON CLEAN YAPAN ARKADAŞLAR BURAYA

AHMETOGUZEFE

Daimi Üye
merhaba arkadaşlar aracım 2011 1.3 safeline 79000 de bugüne kadar kapsamlı bakım hiç yapılmamış benim yaptığım ise sadece 2-3 hafta önce wurth kullanmak oldu yakıtta fark etti baya daha az yakıyor eskiye göre ama genede 7 nin üstünde ortalama yakıyor o yüzden carbon clean yapmayı düşünüyorum tavsiyeleriniz nelerdir ?

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
serviste yapmış olmaları lazım 2011 model araba garantiyi bozmuşlar mı?
karbon temizleme yaptırın faydasını görürsünüz.

Abd-ullah

Saygın Üye
Doblo
Adı
ABDULLAH
Kan Grubu
0 +
Meslek
serbest
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
beyaz
servis her 40 bin km de bir yapar. ben 30 binde bir yaptırıyorum servise. Fakat 70.000 km'ye kadar yaptırmadıysanız sonrası hiç yaptırmayın diyorlar çünkü kurumlar artık iyice katılaşdığı için verilen kimyasalın hiç yararı olmadığı gibi zararı olmaktaymış. Yine de bir araştır istersen. Ben her yaptırdıktan sonra faydasını görüyorum araba sessizleşiyor gaz pedalına daha iyi tepki veriyor.

AHMETOGUZEFE

Daimi Üye
ben ikinci el aldım aldığımda araç 75000 deydi 4 bin ancak gittim ilk sahipleri çok umursamazlardı hiçbir bakım yapılmamış araba benim elimde resmen canlandı bakım flan hiçbişe yapılmamış zaten garantisi bana geldiğinde bitmişti yarın garantiden değil ama çok güvendiğim ustam var garantiden bile çok daha iyi yapacağına şüphem yok o yapıcak carbonu yarın bakalım değişim olacakmı yakıt durumu nasıl olur peki azalır mı eskiye göre çünkü wurthle bile yakıt tasarrufu oluştu hemen belli etti

AHMETOGUZEFE

Daimi Üye
hocam 70 binden sonra yapmayın demişsiniz de beni düşündürdü açıkcası o zaman ben hiç bakım yapmayayım madem birakayım araba ölsün :) hem de hatırlıorum bu forumda bir arkadaş aracım 120 binde demişti her 20 binde bir yaptırıorum çok faydası oluyo demişti genede hocam beni iyice bilgilendirirseniz iyi olur bu bilgiyi aldığınız kaynak sağlammı

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
yaptırın sıkıntı olmaz.şimdiki yakıtlar da iyi zaten.faydasını görüsünüz.

Abd-ullah

Saygın Üye
Doblo
Adı
ABDULLAH
Kan Grubu
0 +
Meslek
serbest
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
beyaz
hocam 70 binden sonra yapmayın demişsiniz de beni düşündürdü açıkcası o zaman ben hiç bakım yapmayayım madem birakayım araba ölsün :) hem de hatırlıorum bu forumda bir arkadaş aracım 120 binde demişti her 20 binde bir yaptırıorum çok faydası oluyo demişti genede hocam beni iyice bilgilendirirseniz iyi olur bu bilgiyi aldığınız kaynak sağlammı
Özür dilerim yanlış cümle kurmuşum şimdi farkettim doğrusu kırmızyla yazılı olan olacak. Yani 70.000 e kadar yaptırmadıysanız hiç yaptırmayın olacak. Bu bilgiyi bir kaç yerden okudum en son forum donanım haberde Vezir rumuzlu bir çok kişinin saygı duyduğu bir"otomobil uzmanı"nın yazısını okydum aşağıda görebilirsin.

quote:

Sizinle aynı düşücedeyim.
Carbon clean öneriyormusunuz? Partikül kopardığı söyleniyor. Önermiyorsanız bu kurum temizliği için ne önerirsiniz?

bu soru ara ara çeşitli forumlarda soruluyor .

özetle karbon temizleme için kirlenmenin aşırı olmaması gerekiyor .Ama bunu kapalı bir kutuda nasıl bileceğiz asıl sorun burada. En ,deal özüm soruluyorsa bunun cevabı ULTROSONIK temizliktir . Ancak bununn için temizlenecek parçaların sökülebilmesi ve ultrasonik temizlik için küçük bir banyoya konulabilmesi lazım. Zaten karbon temizleme olayı da bu zorluktan dolayı yan çözüm olarak çıkmış ama bazı sakıncaları da beraberinde getirmektedir. nedir bu sakıncalar.
Bunu bir örnekle yanıtlamak gerekirse , çok kirli bir duvarınız var ve elinizde bir kimyasal olduğunu varsayın. temizlemek için yaptığınız çaba sonucunda kalınlaşmış katmanlar suyun içine girmek yerine farklı yerlerde birikebilir. Bu da önceden sorun olmayan şeylerin sonradan sorun olabileceğini gösterir. farzedelim ki damarlarımızda kolestrol var ve damardan bir sıvı enjekte ederek bunu temizlemek istiyoruz peki ama bu çıkan partiküller bir kılcal damarı tıkarsa ne olacak aynı durum motor için de geçerli.Risk ne kadar bilemiyoruz tamemen duruma bağlı . Ama özetle ne kadar az kirlenme varsa risk de yok denecek kadar azalmış oluyor.

bu durumu görmek değil ama hissetmek mümkündür. Araç eskisi gibi performans vermez ve yakıt iyi yakılamazsa eksozdan çıkan gazdaki siyah duman oranı artar , göz ile görülmeye başlıyorsa kurum artıyor olabilir. Servislerde bazıları 60000 km de bir bazıları daha erken bazıları da en geç 75000 km de bir yapılmasını öneriyorlar . hangisi doğrudur bilemeyeceğim ama bana 60000 km de bir mantıklı geliyor . Biraz da yakıta ve nasıl kullmnıldığına bağlı birşey

Yine de sen bilirsin. Eski sahibi hiç bakım yaptırmamış dediğin yağını da mı değiştirmemiş. Eğer öyleyse adam arabayı hem hor kullanmış hem de kötü mazot atmış olabilir. Bu durumda yukarıdaki yazıya göre bence hiç yaptırma.
Not: Konunun uzmanı değilim forumda ustalar mevcut.

AHMETOGUZEFE

Daimi Üye
eyvallah hocam sağolasın yok tabiki yağı flan değişmiş o yüzden ben yarın yaptırayım bunu en azından içim rahatlar aracın sesi fazla gelio artık dumanı koyu gelio bence yaptırmak çözüm olur ilgin için teşekkür ederim.

ahmet-42

Daimi Üye
Adı
AHMET
Kan Grubu
A RH +
Meslek
MEMUR
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
BEYAZ
ben yaptıedım gözle görülür bir şey hissedemedim

34 TU 8546

Yeni Üye
doblomdan önceki aracıma reno servısınde yaptırmıstım arac 118000km idi yaptırmaz olaydım arac uygulamadan sonra yag eksıltmeye ve duman atmaya basladı o yuzden sattım aracımı ve birdaha asla yaptırmam ve km yuksek araclara tavsıye etmem..km dusuk araclarda yaptırmanında bır gereyı yok bence zaten arac yenı tabı herkezın kendı dusuncesı bende motorum daha ıyı olsun dıye yaptırmıstım ama saglam motoru yetkılı servıste yapılmasına rağmen bozduk soylenen ıse pıstonların etrafındakı olusan kurumun temızlenmesınden oturu bosluk olusmus ondanmıs be kardesım madem nıye demıyorsunuz km sı yuksek araclarda uygulamanın zararı olabılır dıye ben asla tavsıye etmem basımdan boyle bırsey gectıyı ıcın..

serkanortanca

Onursal İzmir Yöneticisi
Başka Araç
Adı
YİĞİT SERKAN ORTANCA
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Özel kolluk
Aracınız
Başka Araç
Modeli