Bu yakıt nedir bi yardımcı olun kafayı yiyeceğim

Mrt-4

Daimi Üye
Adı
Murat
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
SİYAH
Merhaba herkese 20 lt yakıt 200 km yol yaptım iki sefer denedim aynı sonuç sakin kulanıyorum ecufast yaptırdım yağ filtre bakımı olalı 2000 km oldu düşüremiyorum bir türlü 50 krş net rakam anormallik yokmu lastiklerden şüphe ediyorum 205 55 16 orjinal ebat mı havaları düşük değil ne yapayım

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
@Mrt-4
Şehir içi ise normal hocam

Ben şehir içi 150 km yaptim yol yaptim yol bilgisayarı 12 litre/100 km gösteriyor.

zuhtuakinci

Gerçek Trekking Doblo
Doblo
Adı
zühtü
Kan Grubu
0 +
Meslek
Endüstriyel soğutma
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Gri
Merhaba Arkadaşlar,
2007 model Doblo 2 1.3 multijet kullanıcısıyım. Benimde yakıtım on gün kadar önce 100 km de 15 litreyi aştı. Km de bazen 1 tl yaktığı oldu. Sorunu buldum. Şu an 4.5 litre civarına döndü.

Tamircinize MAP sensörünü balata spreyi ile temizlemesini söyleyin olmazsa MAP sensörünüzü değiştirin. Kesinlikle basınçlı hava tutmayın.
ECU map sensörü arızasını genellikle farkedemiyor. Motora mazotu yüklüyor. Bende 15 litre ortalama ile 500 km yaptım. Bilgisayara bağlattım arıza gözükmüyor. Sonra aklıma geldi MAP sensörünün arızası gözükmüyor diye ben onu 25.000 km önce yenilemiştim temizlenmedi hiç. Spreyle temizlettim yakıt anında düştü.
Deneyin; sonuçta yollarımız çok tozlu her bakımda balata spreyi ile temizletmek lazım.

Hava filtrenizi en fazla 5.000'kmde (Ben 3.500 km bir yeniliyorum.) yenileyin. Ne kadar bakarsak o kadar az yakar aracımız.

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
@Mrt-4
Benimki uzun şase maxi olmasına rağmen şehiriçinde 7.3 yapıyorum ecufastlı
2000devri geçmiyorum

zuhtuakinci

Gerçek Trekking Doblo
Doblo
Adı
zühtü
Kan Grubu
0 +
Meslek
Endüstriyel soğutma
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Gri
Merhaba Yunus Bey;

Sizde MAP sensörünüzü temizletin, hava filtrenizi maksimum 5.000 km bir yenileyin. Faydasını göreceksinizdir.

Multijet motorlu araçlarda kışın motorun ısınma problemi var. Hava soğuk, motor suyu soğuk, motor hacmi küçük, az yaksın diye basmıyoruz, ki bu sefer motor suyu dolayısıyla motor ısınamıyor. Radyatörün önünü kışın alttan 3 parmak kalacak şekilde kapatmak lazım ki radyatördeki su hızla soğumasın.

Sizin aracınızda şehiriçi 7.3 Lt. soğuk havalarda normal benim aracımda (1.3 multijet ecufast eli değdi.) şu an İzmirde bile 7 li litrelerde yakıyor. Motorun soğutma sisteminin tasarım hatasının düzeltilmesi bu sorunu çözer. Aslında biz kullanıcıları düşünmüşler. Motor hararet yapıp conta yakmasın diye sistemi neredeyse ful açık bırakmışlar. Termostat olayı biraz farklı mantıkla çalışıyor bu motorda. Termostatınız bozuksa arabanız hiç ısınmıyor. Su devamlı ısınamadan devirdaim yapıyor. Benim aracım hiç ısınmıyordu. Termostatı değiştirdim. Isınma sorunu biraz düzeldi.

Şimdilik yakıtlar soğukta bu şekilde. Soğutma sistemine ilaveler yapılmalı ki kışın da az yaksın aracımız. Mühendis arkadaşlar bunu görev edinmeli. Cüzü masraflarla sistemdeki hatayı düzeltmeliler. 100 km de 1lt bile düşse faydalı olur. Binlerce 1.3 multijet motor var. Günde onbinlerce litre ekonomi demek bu. Kışın bile rahat rahat binebiliriz araçlarımıza. Yazın mazot ibresibe bile bakmıyoruz. Direk yola çıkıyoruz düşünmeden. 4 - 5 litre/100 km ortalamasıyla çekinmiyoruz yoldan.