Böyle bir ses geliyor sizce nedendir ?

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Sesi anlamak güç tam olarak nereden geliyor tok gelen ses mi? Motorun üstündeki hava filtre kabını bastırın ses kesiliyor mu bakın benimkinde de benzeri bir ses var filtre kabının arkada kulak var oradaki lastik özelliğini kaybettiğinde kulak lastiğin bulunduğu demir oluğa sürttüğü için ses yapar,bu değilse fandan gelebilir hararet sorunu var mı? Su eksilttiğinden bahsettiniz hortumları gözden geçirdiniz mi altına falan baktığınızda bir sızıntı var mı? Ne kadar su eksiltiyor genleşme kabı boşalıyor mu max -min ne seviyede? Bunlar önemli,kaçak olmayıp da su eksiltiyorsa conta yakmış olma ihtimali vardır.Yağ çubuğuna bakabilirsiniz.

Son düzenleme:

lodoslu_91

Azimli Üye
Doblo
Adı
Recep Doğan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Grafik Tasarıncı
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Siyah
Filtre kabı lastikleri yeni değişti. Ordan olmaz diye tahmin ediyorum. Filtre kapağına bastırınca ses gitmiyor. Evet tok geliyor ses daha bu akşam başladı. İşyerinden çıkarken birşey yoktu sabahta birşey yoktu. Evin önünde durunca farkettim sesi. Ustama attım videoyu devirdaimdan olabilir dedi. Tabikide canlı olarak görmesi gerek onunki sadece varsayım. Yarın götüreceğim. Önceden böyle bir ses yoktu. Hep takip ederim. Durunca motoru hemen kapatmam biraz rölantide çalıştırır öyle kapatırım. Kulağım bu konuda iyidir en ufak cızırtıyı bile duyarım motordaki. Ses içerdende duyuluyor. Gaza basınca kesiliyor. Rölantideyken var ses. Yağ çubuğunda birşey yok normal. Hiç hararet yapmadı şu ana kadar. Genleşme kabındaki su minimumda kalıyor. Tamamen boşalmıyor su. Daha altına düşmüyor. Soğutma suyuna yağ felan karışmamış yani conta yakma ihtimalini düşünmek istemiyorum. Alt plastik Korumalıkta su var. Gözlemlediğim kadarıyla. Tek temennim conta yakmaması inşallah büyük sıkıntı çıkarmaz.

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Su da yağ görseniz yağ soğutucu patlak olur değişimle düzelir yağ çuğuğuna bakmanızı söylemem yağa su karışmışmı seviye yüksek olur ve sıvılaşır.Sizde su sisteminde sorun var bir yerden az da olsa kaçırıyor.Bu ustanın söylediği gibi devirdaime zarar vemişse oradan olabilir su tıpalarından kaçırıyor olabilir,hortum bağlantılarından vs..Azda olsa özellikle motor çalışınca bir yerlerden kaçırıyor özellikle kayışın orayı çekmişsiniz oradan geliyor muhtemelen usta ondan devirdaim pompasından olabileceğini söyledi fazla bir masraf açmadan kurtarırsınız.Antifirizi eksik etmeyin aracınızdan.

lodoslu_91

Azimli Üye
Doblo
Adı
Recep Doğan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Grafik Tasarıncı
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Siyah
Teşekkürler değerli yorumunuz için

lodoslu_91

Azimli Üye
Doblo
Adı
Recep Doğan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Grafik Tasarıncı
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Siyah
Sonuçlanınca buradan sizleri bilgilendiririm benzer durum yaşayan olursa diye.

lodoslu_91

Azimli Üye
Doblo
Adı
Recep Doğan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Grafik Tasarıncı
Aracınız
Doblo
Modeli