Borbet Jant ?

kartepeLi

Azimli Üye
Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim şimdiden.

Dobloma borbet taktırmak istiyorum sadece jantı mı değiştirmem gerek yoksa jant ve lastik mi ?
borbetler 16' olucak.

Tavsiye ettiğiniz boyutlar varmı ?

Cevapları bekliyorum teşekkürler şimdiden.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
kartepeLi tarafından yazılan metin:
Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim şimdiden.

Dobloma borbet taktırmak istiyorum sadece jantı mı değiştirmem gerek yoksa jant ve lastik mi ?
borbetler 16' olucak.

Tavsiye ettiğiniz boyutlar varmı ?

Cevapları bekliyorum teşekkürler şimdiden.

Doğru yer kardeşim ve bu konudaki dikkatin için çok teşekkürler..

Borbet diyince ilk akla gelen olmayan süspansiyonun daha da kötü olması demektir.
Arkada makas var bi de borbet ve ince yanak lastik olunca sert sarsıntı hissedeceksindir.

Ama gösteriş açısından dobloya okadar güzel gidiyor ki anlatamam..bence borbet olan bir doblo ile biraz sürüş yap..birini gör sor arkadaşa kardeş ben de taktıracağımda biraz sürebilirmiyiz diye kıracağını sanmıyorum..Hem bizim siteye de üye yaparsın :D

Borbet aldı isen ince yanak lastikte lazım tabi...Umarım yardımcı olabilmişimdir

Black Hawk

Saygın Üye
bu siteden alacağın jant ölçüsüne göre alman gereken lastik ölçüsünü hesaplayabilirsin.

http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

ama metrik işaretlemeyi unutma.. yoksa kafa karıştırıyor.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
Black Hawk tarafından yazılan metin:
bu siteden alacağın jant ölçüsüne göre alman gereken lastik ölçüsünü hesaplayabilirsin.

http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

ama metrik işaretlemeyi unutma.. yoksa kafa karıştırıyor.

*tup* *clap*

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
ERCAN tarafından yazılan metin:
ya ingilizcemiz yok ..nasıl bir yol takip edicez..?

seni de tebrik ediyorum abi doğru söylüyorsun :D

ilk seçenekte stock tire = şuanki durum
ikinci seçenekte new tire = yeni durum

bunu çözelim...*hmm*

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
ingilizcesi olmayan arkadaşlar için türkçe bir modül

http://www.lastix.com/haberler.asp?nws=14

modülü kullanacak arlkadaşlar için uyarı!

seçtiğiniz lastik/jant ebatları için eski ve yeni arasındaki fark %3 ün altında olmalıdır!

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
fabrika özelliklerinin dışındaki herşeye karşıyım.hele brobetlerden nefret ederim ...

Ama o avatardaki doblo muhteşem.(hemde benim arabanın renginden.Ne yapsam acaba?o_O

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
yeni dobloya borbet nasıl olur acaba?bak o arabanın makasıda yok.havalı mc pherson var!fotoshopçu arkadaşlar.şu yukardaki avatarda görülen borbetleri yeni dobloya atsanıza bakalım nasıl görünüyor.çabuk atın ama çatlarım ben!

Black Hawk

Saygın Üye
Kullanımını anlatayım diyecektim ama Raptor abimiz aynı işi yapan Türkçe site vermiş. Eline sağlık abi. Açıklama yapmaya gerek yok sanıyorum...

kartepeLi

Azimli Üye
Teşekkürler yardımcı olduğunuz için açıklamalar gayet netti. Dikkat istiyorsan biraz katlancaksın yanlışmıyım :)

kartepeLi

Azimli Üye
Birşey daha sorucam borbet aracı yorarmı herkez bunu söylüyor ? alıcağım lastik ebatları 215/55/16 olucak. Orjinal lastıklerımıde değiştirmem gerekiyor dimi ?

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
aracı yorar.. biraz senin sürüş tekniğine de bağlı..

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
RAPTOR tarafından yazılan metin:
yeni dobloya borbet nasıl olur acaba?bak o arabanın makasıda yok.havalı mc pherson var!fotoshopçu arkadaşlar.şu yukardaki avatarda görülen borbetleri yeni dobloya atsanıza bakalım nasıl görünüyor.çabuk atın ama çatlarım ben!

çatlama abi aman deyim elimden aceleyle bu kadar geldi bak bakam :D

borbetdoblo.png

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
kartepeLi tarafından yazılan metin:
Birşey daha sorucam borbet aracı yorarmı herkez bunu söylüyor ? alıcağım lastik ebatları 215/55/16 olucak. Orjinal lastıklerımıde değiştirmem gerekiyor dimi ?

orjinal lastiklerinizin en büyük ebadı 185/65/15 dir.sizin takacağınız 16 jantlara orjinal lastiklerinizin montajı mümkün değildir.

alacağınız jantlara takacağınız lastiklerin orijinal jant/lastik ombinasyonuna uyumu yukarıda belirtilen linklerle verilmiş programlar tarfından hesaplanmaktadır.takacağınız 16 jantlarla seçtiğiniz lastiklerin fark yüzdesi %+3 ile %-3 arasında kalırsa aracınız yorulmaz.yakıt ve çekişte karasızlıklar görülmez.

ancak brobet jantlara takacağınız lastiklerin taban yüzünün geniş oluşundan ayrıca yanak genişliğinin azalmasından dolayı araç içi ses ve sarsıntıda kaçınılmaz bir artış olacaktır.

ayrıca alacağınız yeni lkastiklerin en az %50 oranında pahalı olacağınıda unutmayınız.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
kardelenkurt tarafından yazılan metin:

çatlama abi aman deyim elimden aceleyle bu kadar geldi bak bakam :D

borbetdoblo.png

bi geniş lastik ve geniş jant

muhteşem!

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
şimdi örnek olarak bir hesap yaptım.1.3 multijet premio D2 nin orijinal jant/lastik ebadı 185/65/15 dir.senin bahsettiğin 16 Jant için en uygun lastik 195/55/16 dır.aradaki fark ise %-0.09 civarındadır.bu lastik bu araç için uygundur.

aynı orijinal lastik ebadı için 205/55/16 da uygundur.bu durumda ise aradaki fark %+1.65 civarında olacaktır.

her iki lastikte uygundur.her ikiside güvenli sınır içindedir.195 ebad orijinale daha yakındır.205 lastikte uygundur ve kullanılabilir.tercih tamamen kullanıcının.

görüldüğü gibi +yada - %3 sınırını geçmeyen lastikleri kullanabilirsiniz.benim tavsiyem mümkün mertebe %2 nin altında kalarak max güvenliğin sağlanmasıdır.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
şimdi örnek olarak bir hesap yaptım.1.3 multijet premio D2 nin orijinal jant/lastik ebadı 185/65/15 dir.senin bahsettiğin 16 Jant için en uygun lastik 195/55/16 dır.aradaki fark ise %-0.09 civarındadır.bu lastik bu araç için uygundur.

aynı orijinal lastik ebadı için 205/55/16 da uygundur.bu durumda ise aradaki fark %+1.65 civarında olacaktır.

her iki lastikte uygundur.her ikiside güvenli sınır içindedir.195 ebad orijinale daha yakındır.205 lastikte uygundur ve kullanılabilir.tercih tamamen kullanıcının.

görüldüğü gibi +yada - %3 sınırını geçmeyen lastikleri kullanabilirsiniz.benim tavsiyem mümkün mertebe %2 nin altında kalarak max güvenliğin sağlanmasıdır.

olay budur abi *clap*

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
bir doblocu kardeşimize en küçük bir faydamız dokunduysa ne öutlu bize