Artık ayrılma vakti geldi

Abd-ullah

Saygın Üye
Doblo
Tepki
79
Adı
ABDULLAH
Kan Grubu
0 +
Meslek
serbest
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
beyaz
Arkadaşlar, işlerim gereği daha fazla seyahat etmem gerektiği için doblo ekonomik olmaktan dolayısıyla heves olmaktan çıkmaya başladı. Dile kolay ayda 4000 km yol yapmaya başladım. Siz de takdir edersiniz ki sadece bir kişi için bu kadar büyük bir araç kullanmak ticari açıdan lüks hatta israf olmaya başladı. neticede ticari hiç bir mal taşımıyorum sadece binek amaçlı.
Dolayısıyla dizel küçük bir araca yönelmem gerekiyor. Kendimce bir excel sayfası oluşturdum. Araç testlerinden (ne kadar güvenilir tartışılır) ve forumlardan test yakıtlarını derledim. Sıfır ve 2. el fiyatlarına kaydederek fiyattaki aşınmayı, bakım masraflarını, vergiyi, güvenlik donanımlarını da ekleyerek bir yorum yapmaya çalıştım. Neticede 2. el İ20 veya Punto almaya karar verdim (diğer adaylar 206 +, symbol, corsa, fiesta ve polo idi). Tabiki km kriterim 30.000 km altı olacak. Malum 2. el dizel çok risklidir. bu iki araçtan temiz, az km ve uygun fiyat hangisi denk gelirse onu almayı düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla i20 6 vites ve uzun yolda daha avantajlı, 90 beygir ve yerli üretim. fakat yıllık 60.000 km yapmak kaydıyla punto yılda 1000 TL daha avantajlı ve daha yakışıklı daha havalı. Sıfır alacak gücüm olsaydı punto daha avantajlı gözükürdü. İ20 de fiyat erimesi daha fazla.
Varsa sizin her iki araçla yada diğer araçlarla tecrübeniz almak isterim.

NOT: ilanı verdiğimde linkini vereceğim.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Tepki
4.454
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
hayırlısı olsun abdullah abi. bende senin gibi her ay 5-6 bin km biniyorum. bende bireyselim. ticari amaçlı değil. fakat ayrılamıyorum. tarla işleri için lazım oluyo. fakat en doğrusu senin yaptığını yapmak. allah gönlüne göre versin abi. hayırlısı neyse o olsun.

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Tepki
3.193
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
punto i20 den daha geniş görünüyor..daha havalı....ben olsam 1.3 punto alırım keyfime bakarım.....

Tayfunn

Azimli Üye
Tepki
0
bencede punto i20 ye göre daha iyi gibi geliyor ama karar sizin şimdiden hayırlısı olsun

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
hayırlı olsun bencede punto 1,3 alın

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Tepki
1.205
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri
punto yakışır.

Abd-ullah

Saygın Üye
Doblo
Tepki
79
Adı
ABDULLAH
Kan Grubu
0 +
Meslek
serbest
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
beyaz
Tüm hayırlı olsun dileklerine teşekkür ederim.İlk sırada Punto var. İtalyada özellikle zengin olan kuzeyinde genelde alman ve fransız arabaları çoğunlukta ama Punto Fiat'ı kendi vartanında iyi temsil ediyor. Linea zaten İtalya'da yok ve bilinmiyor. İtalyan arkadaşlar Lineayı gördüğünde çok şaşırıyor. Palio, Albea, siena , stilo bile çok az ama Punto çok gördüm İtalya'da. Bu da gösteriyor ki Fiat'ın önem verdiği kaliteli bir araç. Bir de çok sağlam duruşu var ve ikinci el performansı çok iyi. Bir forumda okudum Cerato kullanıcısı aynen şunu yazmış " ben aracımı 30 bine aldım aynı anda arkadaşım puntoyu 24 bine aldı, şimdi s o da ben de 20.000 'e sattık". Araç alırken kriterlerden biri de bu olmalı. İ 20 henüz kendini kabul ettirememiş bir araç o yüzden ikinci elde daha çok kaybettiriyor.
Ben aslında aracımı çok seviyorum Onu kullanmak büyük zevk. Büyük bir hazla koltuğuna kurulup acayip bir keyif alıyorum. Ama serbest piyasada çalışan birisi olarak ticari düşünmek zorundayım. Bazen isteklerimize ve zevklerimize gem vurmak zorunda kalabiliyoruz. Şimdiden özlemeye başladım.
Arkadaşlar arabam 47500 km. Sizce fiyatı ne yazmalıyım ?

Abd-ullah

Saygın Üye
Doblo
Tepki
79
Adı
ABDULLAH
Kan Grubu
0 +
Meslek
serbest
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
beyaz
hayırlısı olsun abdullah abi. bende senin gibi her ay 5-6 bin km biniyorum. bende bireyselim. ticari amaçlı değil. fakat ayrılamıyorum. tarla işleri için lazım oluyo. fakat en doğrusu senin yaptığını yapmak. allah gönlüne göre versin abi. hayırlısı neyse o olsun.
fethi sen de baya km yapıyorsun. Ama tarla dediğin an D1 ve D2 iyi seçimdir. Altı yüksek ve sağlam. Ama ben genelde müşteri ziyaretlerinde bulunuyorum ve tek kişiyim. Bir de üstelik ayda 1500 km extradan otobüs kullanıyorum masrafları düşürmek için ama otobüs bana çok zaman kaybettiriyor ve konfor yok. Geçende klima yüzünden otobüste hasta oldum. Misal İzmir otobüsle 5,5 saat artı 30 ar dakika terminale ulaşma ve terminalden hedefe gitme en az 1 saat. Toplam 6,5 saat halbuki arabayla normal hızlarda 3 saat 45 dakika neredeyse 3 saat sadece gidişte kaybediyorsun bir de gelişi var ki en az 3 saat oradan toplam 6 etti neredeyse 1 mesai.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.367
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
hayırlısı olsun. devir ekonomi devri.haklısınız.biz geniş bir aile olmasak bende dobloyu çok sevmeme rağmen 1,3 linea alırdım.hem vergiden hem de takıttan çok fark ederdi.ama lazım olunca sığmıyoruz taksiye.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
4.454
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
doğru söylüyosun abdullah abi. bence de punto yakışır sana. ekonomisi de meşhur hani :)

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
hayırlısı olsun. devir ekonomi devri.haklısınız.biz geniş bir aile olmasak bende dobloyu çok sevmeme rağmen 1,3 linea alırdım.hem vergiden hem de takıttan çok fark ederdi.ama lazım olunca sığmıyoruz taksiye.

doblonun tadını veremezler binek arabalar

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE