Bilgi Araçlarda Periyodik Olarak Yapılması Gerekenler

Bu bilgi sizin için yararlı oldu mu?

• Evet

• Hayır

• Toplam katılım
    10

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
Tüm motorlu taşıtlarda uzun süre verim alabilmek ve yolculukları güvenli şekilde yapabilmek için belli bakımların periyodik olarak yapılması gerekir. Bu bakımlar zaman ve kilometreye göre değişkenlik gösterir.

Lastik basınç kontrolleri
Güvenli bir sürüş için olmazsa olmazlar arasında gelmektedir. Lastikler, üzerindeki kuvvetin yüksek olmasından dolayı zamanla hava kaçırırlar. Yetersiz şişirme veya fazla şişirme ise lastiklerin erken aşınmasına neden olmaktadır.Bu yüzden lastik basınç kontrollerinin ayda bir yapılması gerekir. Hava basınç kontrollerinin yanında balans, ön düzen ayarı, lastik aşınması, hasar kontrolleri, supap kapakları ve diş derinlik ölçümü de yapılmalıdır.

Motor yağı değişimi
Araç çalışırken hareketli parçaların birbirine sürtünmesi ve hasar vermesini engellemede motor yağları benzersiz bir performans sunmaktadır. Hareketli parçalar arasında bir yağ filmi oluşturarak sürtünme ve aşınmanın önüne geçmektedir. Bunun yanında içeriğindeki katkılar motor parçalarının temizlenmesini sağlamaktadır. Bu kadar önemli bir işleve sahip olan motor yağı seviyesinin her 1000 kilometrede bir kontrol edilmesi gerekir. Periyodik olarak 1.3 dizel motorlar 10.000 km’de diğer motorlar ise 20.000 km ya da yılda bir kez değiştirilmelidir.

Yağ filtresinin değişimi
Motor yağını süzmeye yarayan yağ filtresi yağlama kanallarında akışı sağlar. Zamanında değiştirilmeyen filtre tıkanarak işlevini doğru şekilde yerine getiremez. Bu da motor parçalarının hasar görmesine neden olur. Yağ değişimi ile birlikte yağ filtresinin de değiştirilmesi önerilmektedir.

Fren sistemi kontrolü
Güvenli yolculuklar için fren sistemi kontrolleri büyük önem taşımaktadır. Aracınızla yapacağınız yolculuğun emniyetli olabilmesi adına fren sisteminin kontrolü oldukça önemlidir. Aracın ön ve arka fren balataları, fren merkezi, fren hortumları, fren hidroliği gibi aksamlarının düzenli kontrolü güvenli bir sürüş elde etmenizi sağlayacaktır.

Bujilerin kontrolü
Yoğunlaşmış hava-yakıt karışımının ateşlenmesinde rol oynayan bujilerin, zamanında kontrol edilmesi ve gerektiğinde değiştirilmesi gerekmektedir. Bujilerin tırnak aralığı doğru yapılmadığında ateşleme iyi yapılamaz, motorun gücü azalır ve yakıtın çoğu yanmadan egzozdan atılır. Bu da fazla yakıt tüketimine neden olur. Bu yüzden benzinli motorlarda bujilerin her 20.000 km’de bir değişmesi gerekmektedir.

Akü kontrolü
Marş motoruna akım göndererek aracın harekete geçmesini sağlayan akünün; akü bağlantı kabloları ve elektrolit seviyesi kontrol edilmelidir. Bunun yanında kutup başı temizliği yapılarak akü voltajı ölçümü yapılmalıdır.

Süspansiyon kontrolü
Aracın yol tutuş performansında önemli bir rol oynayan süspansiyonlar, lastik ile yol arasındaki sürtünmeyi engelleyerek sarsıntı ve salınımları en aza indirip sürüşleri konforlu ve güvenli hale getirmektedir. Bu yüzden süspansiyonlar gerekli durumlarda kontrol ettirilmeli ve bakımı yapılmalıdır.

Conqueror38

Yeni Üye
Fiorino
Adı
Fatih karaoğlu
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Fiorino
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2018
Merhabalar,

Ben 2018 model 1.3 Fiorino 95HP aracıma bazı rutin kontrollerimi yaparken birşey farkettim ve bu soruyu servise sormaktansa burada sormanın daha verimli olacağını düşündüm.
Aracımız 16.500km de ön tampon alt kısımları birkaç yere sürtmüştü ona bakayım derken daha aşağılara eğildiğimde motorun alt kısımlarını görmeye başladım.
motorun birleşim yerlerinde yağ lekeleri var.
Bunları resimlerle paylaşıyorum. Sizce bu durum normal mi?

Dosyalar

• IMG_0002.JPG
    IMG_0002.JPG
    1,2 MB · Okunma: 64
  • IMG_0003.JPG
    IMG_0003.JPG
    1,2 MB · Okunma: 64

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Merhabalar,

Ben 2018 model 1.3 Fiorino 95HP aracıma bazı rutin kontrollerimi yaparken birşey farkettim ve bu soruyu servise sormaktansa burada sormanın daha verimli olacağını düşündüm.
Aracımız 16.500km de ön tampon alt kısımları birkaç yere sürtmüştü ona bakayım derken daha aşağılara eğildiğimde motorun alt kısımlarını görmeye başladım.
motorun birleşim yerlerinde yağ lekeleri var.
Bunları resimlerle paylaşıyorum. Sizce bu durum normal mi?

Eki Görüntüle 33294Eki Görüntüle 33295
Terleme yapmış sıkıntı olmaz.

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Park halinde kontrol edin sızıntı oluyor mu. Karter koruma varsa sökün ona bakın üzerinde leke leke olur. Ama arkadaşın dedii gibi piyasanın %80 i araçta vardır bu terleme normal. Bende de var. Park halinde agir lekeler yağ azalması olmuyorsa sorun yok. Bu şanzuman tarafı herhalde..

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
O terlemeden sıkıntı olmaz lakin olmasa daha iyi ama Yerli malı traktörlerde ben bunu özellikle gözlemledim , 50 yaşındaki massey ferguson da bir gram terleme yada yağ kaçağı olmuyor lakin bir yaşına girmemiş Türk malı traktörlerin tamamına yakını ya terletir yada yağ damlar heryeri toz içinde kalır bu yüzden. Bu da contaların kalitesizliğinden kaynaklanır.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
O terlemeden sıkıntı olmaz lakin olmasa daha iyi ama Yerli malı traktörlerde ben bunu özellikle gözlemledim , 50 yaşındaki massey ferguson da bir gram terleme yada yağ kaçağı olmuyor lakin bir yaşına girmemiş Türk malı traktörlerin tamamına yakını ya terletir yada yağ damlar heryeri toz içinde kalır bu yüzden. Bu da contaların kalitesizliğinden kaynaklanır.
Maalesef üç kuruşluk conta için.