araç temizliğinde dikkat edilmesi gereken hayvan

kokplot

Onursal Üye
http://www.bocekilaclama.web.tr/dosya/akar_resimi.gif den alıntıdır
akar_resimi.gif

Mite(akar) toz biriken yerlerde, tozlu örtüler arasında yaşar. İnsan ve hayvanların deri, kıl döküntüleri ile beslenirler.1gr deri parçası ile yüz binlerce mite(akar) beslenme sağlar. Mite(mayt), halı arasında, yatak odası ve nemli yerlerde yaşamayı sever. Yatak ve bebek odasında halı olmaması mite mücadelesi için iyi bir ilk adımdır.

MİTE (TOZ AKARLARI) - MİTE NEREDE BARINIR?

Mite böceği (toz akarı) bazı hayvanların ve insanların deri döküntüleri ile beslenir.140-160 kadar mite türü bulunur. İnsanların vücudunda milyarlarca mite barınmaktadır. Toz akarı olarak da bilinen mite canlısı ancak mikroskop yardımı ile ancak görülebilir. Mite genel olarak tozlu ortamlarda ve nemli ortamlarda çok olur. Mite canlısı insanlar için tehlikeli bir haşeredir. Astım hastalığı ve bronşit hastalığının olmasına sebebiyet verir bazı insanlarda ise alerjiye neden olur. Mite canlısı evinizde koltuklarda, yün, yastık, yorganlarda, halı, battaniye, çocukların oynadığı peluş cinsi oyuncaklarda ve yataklarımızda bulunabilirler.

Mite haşeresi genel olarak sıcak ortamları sever. Yataklarımız onlar için ideal yaşam alanıdır. Mite tedavisi çok zor olan astım hastalığına sebep olur. Astım insan doğumunun başında yani bebeklikte başlar ve insan ömrünü her yönüyle etkiler. Astımı olan insan solunumda zorlanır. Astım çoğu zaman nefes darlığına ve ölüme sebebiyet verir. Mite den dolayısıyla astımdan korunmak için bazı dikkat etmemiz gereken şeyleri sıralayalım. Yün yatak, yastık, yorgan yerine silikon ve elyaftan yapılan ürünleri kullanmak mite oluşmasını engeller.

http://www.prestijilaclama.com dan alıntıdır
mite1.jpg
Mite oluşumundan kaçmak için neler yapılabilir:

*Antibakteriyel yatak kullanmak gerekir.
*Odalar özellikle yatak odaları her gün havalandırılmalı.
*Yatak odalarında mümkün oldukça halı ve kilim gibi eşyalar kullanılmamalı. Bunlar arasında tercih yapılması gerekiyorsa halı yerine kilim tercih edilmeli.
*Çocuklarınızın peluş oyuncaklarını buzdolabı poşetine koyup ağzını bağlayıp sonra buzluğa yerleştirmeli en az 45 dakika bekletilmeli. Çünkü mite soğuğu sevmez ve ölür.
*Emiş gücü yüksek olan özel elektrik süpürgeleri tercih edilmeli.
Bu önlemler Mite'nin yok olmasını sağlamaz sadece azaltır. Bu haşerelerin tamamen yok olması için evlerin periyodik olarak ilaçlanması gerekir.

normalde ev gibi yerler için bahsedilen bu konuların araç içi tehlikeleri daha çoktur. özellikle kendi sağlığımız ve ailemizin sağlığı için koltuk ve döşemelerin temizliği yeterince sağlanmalıdır.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Sağolasın Abi paylaşım için, ben bunu elektrik süpürgesi tanıtımında öğrenmiştim. Yatağı temizlemiştik. :D

AlperAkbiyik

Saygın Üye
Adı
Alper
Modeli
Renk
Bal Köpüğü
arkadaşlar araçlardaki o halıları çamaşır makinasına atsak nasıl olur yani dağılma falan yaparmı...

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Yok hayır, düşük devirle rahat rahat yıkayabilirsin.

kokplot

Onursal Üye
kimileri bunu neden burada gösteriyorlar diyebilir. doğru söylüyordur. mite yani okuması ile mayt çok değişik rahatsızlıklara yol açabiliyor. bu konu üzerinde durlduğunda bu ayrıntı düşünülerek yapılan kumaş bölgelerin temizliği ve açık bagajlı araçlarda( örnek bizim gigi doblo tarzı araçlar) içeride çok ince toz miktarları havada uçuşuyor. araçlarımızı mutlaka havalandırmalı ve iç temizliğinde göze hitaptan önce hijyeni düşünmeliyiz. ben bunu öğrendikten sonraki temizliklerimde buna dikkat ederek allerjik reaksiyonlarıma nokta koydum araç içinde.

geremy

Onursal Kurucu
bu haşere ve bakterileri öldürmek için bir duman var onu ateşleyip arabaya koyuyorlar.
ozonlamanında faydası var

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
İlk duyduğumda, yataklarda olduğundan dolayı çok tedirgin olmuştum.

Senelerdir alışmışızdır diye düşünüyorum. :)

Aşırı titizliğe gerek yok, sadece pis kalmayalım kâfi :D

geremy

Onursal Kurucu
tabirutin temizlikleri yapar binenlerde dikkat ederse sorun yok.3-5 senede birde detaylı iç temizlik yaptırabilir.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
3-5 seneye araba çıkıyor artık elden Abi :)

Şahsım adına gerek yok benim araçlara o zaman :D

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
ben bugün aynı o detaylı temizlikte yapılan her şeyi uyguladım tsabah 11den akşam saat 5:30da bitti ama geb-ne harika oldu özellikle halınızı çok temiz tutun

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Maşallah, bende müşteriden müşteriye koşuyordum o saatlerde :)

kokplot

Onursal Üye
doblo vip premio tarafından yazılan metin:
ben bugün aynı o detaylı temizlikte yapılan her şeyi uyguladım tsabah 11den akşam saat 5:30da bitti ama geb-ne harika oldu özellikle halınızı çok temiz tutun

*clap**clap**clap* temizliği sevenleri bile severim ..senin doblo şanslı:) tımarını aksatmıyorsun:D

geremy

Onursal Kurucu
DobloM tarafından yazılan metin:
3-5 seneye araba çıkıyor artık elden Abi :)

Şahsım adına gerek yok benim araçlara o zaman :D

eğr temiz bakarsan satarken illa faydasını görürsün.
yada şimdi iyice kirlet satmadan önce detaylı iç temizlik yaptırırsın.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Temiz kullanıyorum Abi :)

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
mustaffa abi detaylı temizlikte yapılsa hiç temizlenmeyen araba< adam olmaz benxe

ben temizliğin faydasını satarkende gördüm bizde doblodan önce palio weekend 1,6 hl vardı çoğu kişi o paraya satılmaz dedi arabayı 2005 ağustosta 10,800lliraya sattık bi bayan ve abisi geli baktılar dediler ne çok parşıyor daha sonra içine ve ter halısına baktılar dediler sıfır gibi ve pazarlık etmediler bile hiç bir yere göstermediler yanlarında birde usta geldi adam dedi araba daha sıfır gibi hiç kaçırmayın alın araba 6 yaşında 120,000kmde idi en bazıydı klima filan yoktu elektirikli cam hid direksiyon vb ama çok memnunuduk özellikle performansı süperdi 205 kmye kadar rahat çıktı dahada gidecekti ama yol yoktu

geremy

Onursal Kurucu
illaki temiz kullanılan araba değerlidir.
yanlız paraya kıyılırda iyi bir yerde detaylı temizlik yaptırılırsa faydası olur.

kokplot

Onursal Üye
şu bir gerçekki burada tüm doblo sahipleri v severleri aynı fikri paylaşıyoruz. yani temizlik bakımımızın gösterge tablosudur. araca binip içini dışını beğenme ögemizdir. gayet temiz ve pırıl pırıl parlayan temiz bir araba herkes tarafından beğeniir.

yalnız bu temizlik ve araç iç ve dışında kullanılacak kimyevi maddeler de seçici olmamız gerekmektedir. kimi tavsiye kimisi marka yoluyla olabilir.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
kokplot tarafından yazılan metin:
şu bir gerçekki burada tüm doblo sahipleri v severleri aynı fikri paylaşıyoruz. yani temizlik bakımımızın gösterge tablosudur. araca binip içini dışını beğenme ögemizdir. gayet temiz ve pırıl pırıl parlayan temiz bir araba herkes tarafından beğeniir.

yalnız bu temizlik ve araç iç ve dışında kullanılacak kimyevi maddeler de seçici olmamız gerekmektedir. kimi tavsiye kimisi marka yoluyla olabilir.

evet malzemelere çok dikkkat etmek gerekir

geremy

Onursal Kurucu
kokplot tarafından yazılan metin:

yazında önemli bir nokta yakaladım abi.
gösterge camı kimyasallara karşı hassas oluyor genelde.onun için yumuşak bez veya mikrofiber bezle tozunu almak en iyisi.
yoksa kalıcı hasar verebilir aman dikkat.

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
arkadaşlar bende elimden geldigin ce dikkat ediyorum doblonun temizligine
sizinle birşey paylaşayım

dobloyu ilk aldık.ön amasör başlıklarını silerken elimi silecek motruna doru uzattım baktım toz çamurlaşmış kafama takıldı öncamın altındaki o plastigi söktüm toz birike birike çamur olmuş resmen bir kova suyla zor temizledim biliyosunuz ki orda havalandırma delikleri var.tıkanma riski de var o yüzden aklınız da bulusun temzilemek isteyenlere