Yardım Araç boşta iken rölanti yükselmesi

musa2852

Daimi Üye
Arkadaşlar merhaba. 2018 model 1.3 mjet doblo safeline sahibiyim. Aracım 33 bin km'de. Araç bir süredir ışıklarda vs beklerken ya da benzinlikte lastik havası ayarlarken (yani çalışır ama durur vaziyette iken) rölantisini 1200-1300 devir bandına alıyor. Ancak bu esnada ayağımı debriyaja basarsam normal rölanti olan 900 devir bandına geri geliyor. Servis kontrolünde aracın kısmen DPF'sinin dolduğunu; devir yükselmesinin trafik ışıkları vs gibi aracın çalışır ama durduğu yerlerde dejenerasyon temizliği için bunu yaptığını ve bunun aracın doğasında olan normal bir şey olduğunu belirtip, kaliteli yakıt ile devirli uzun yol yapmamı söylediler. Kontrollü bir şekilde 15-20 dk süre ile 4 ve 5. viteslerde duruma göre 3-4 bin devir arası gezdim. Ancak henüz bir değişiklik olmadı. Araçta duman atma, ikaz lambası, çekiş problemi ya da yüksek yakıt tüketimi gibi problemlerim yok. Tecrübesi ile beni aydınlatan olursa sevinirim. İyi günler diler teşekkür ederim.

PS: Bir de bu araç euro 6 olarak mı geçiyor beni bilgilendirir misiniz? Öyle ise nasıl anlar ya da teyit edebilirim?

Son düzenleme:

RossKemp

Aktif Üye
Doblo
Adı
Onur Arslan
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Bilgi İşlem Uzmanı
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Siyah
Çekişten düşme ve gaz verince siyah duman var mı ? Motor ısınınca devirde dalgalanma kalıyor mu ? Çözüm olarak ise motor ısındıktan sonra 1 ve 2. viteste yüksek devir çevirerek gezin hafif kurum varsa 3-4 gün içinde açar. Özellikle 1-2-3. viteslerde sabit gazda kendi gaz kesmeye başlarsa EGR'de kurum olabilir. Son çare olarak servisin kesin tespiti DPF ise açtırıp temizletirsiniz. EGR veya küçük bir ihtimal enjektörden olma ihtimalide var bilginiz olsun.

musa2852

Daimi Üye
Çekiş problemi yok, aynalardan görebildiğim kadarı ile duman olayı da yok, sabit gazda kesme de yok, yani bahsettiğim durum dışında bir sıkıntı yok. Sadece araç çalışırken ve duruken rölanti sabit 1200 devirde duruyor, bir dalgalanma söz konusu değil.

kaptan78

Yeni Üye
Doblo
Adı
Recep Alsoy
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Arkadaşlar 2023 model doblo sahibiyim
Araç boşta iken frene basmamak şartı ile debriyaj basıp hafife çekerken araç rolantiyi yükseltiyor diye servise gittim hatta oradaki başka araçlara da baktırdılar hep aynı
Yani aracın kalkışları iyi yapması için konan bi özellik frene basarak yapınca araç kalkmayacak diye algılıyor rolanti yükselmiyor

Castle

Aktif Üye
Doblo
Adı
Serhat
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
Arkadaşlar 2023 model doblo sahibiyim
Araç boşta iken frene basmamak şartı ile debriyaj basıp hafife çekerken araç rolantiyi yükseltiyor diye servise gittim hatta oradaki başka araçlara da baktırdılar hep aynı
Yani aracın kalkışları iyi yapması için konan bi özellik frene basarak yapınca araç kalkmayacak diye algılıyor rolanti yükselmiyor
2020 1.6 multijet sahibiyiz aynısını bende fark ettim. Kalkışlarda stop etmemek için konulan bir sistem gibiymiş.