Amortisör takozu ses sorunu çözüldü

zekizz36

Azimli Üye
Doblo
Adı
Zeki çağlayan
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Siyah
Arkadaşlar, Youtube da izlediğim bir video da amortisör takozunun üst kısmından giren yağmur suyu ve toz nedeniyle takozda bulunan bilyalarda ki yağlanmanın az ve paslanma olduğu için, direksiyonu çevirdiğinizde ses yapıyor. Benim dobloda da aynı sorun vardı. Bir kaç ay bu şekilde kullandım. Sonra videoyu izledikten sonra, aklıma şöyle bir şey geldi; takozunun üst kısmından su giriyorsa, bu kısıma wd40, yada sıvı gresi bolca sıktığımızda yağ, bilyaların olduğu kısıma gidiyor ve ses kesiliyor. İki haftadır aracımda hiçbir ses yok. Tek yapmanız gereken, kaportayı kaldırıp, sileceğim alt kısmında bulunan plastik parçanın, kaportacı alt kısmında kalan 4 birasını sökmek. Parçayı komple çıkarmaya gerek yok. Sprey sıkmadan önce takozun üzerinde bulunan pislikleri tornavida yardımıyla temizledikten sonra bu işlemi yapın. Birer hafta arayla bu işlemi yaparsanız daha güzel olur. Bu hafta, nasıl yapılacağı hakkında videosunu da paylaşacağım.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Video çok daha faydalı olur.Ayrıca yağladıktan sonra oraya bir kapak bulup kapatılırsa inşaALLAH uzun süre sorun çıkarmaz diye düşünüyorum.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Tekrar ses yapıyor maalesef. Değişince üzerini kapatmak en iyisi idi.ben öyle yapmıştım sonra tekrar sıkıntı yaşamadım. Şimdi kapaklı model yapmışlar sıkıntı olmaz sanırım.