Almanya'da Kırmızı Işıkta Geçmek mi?

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
Kırmızı Işık

Almanya'da bir dost ziyaretinden dönüyorduk. Arabayi ben sürüyordum. Yolun ilerisinde bir kaza oldugunu gördüm. Ne olmus diye bakarken, birden dört yol agzinda oldugumuzu fark ettim. Isik kirmiziya dönmüs ve ben geçmistim. Yapacak bir sey yoktu, olan olmustu. Duramazdim, yola devam ettim. Gece yarisindan sonraydi. Saat 2 gibiydi. Allah'tan, çevrede polis falan da yoktu.

Bu olayin üstünden bir hafta kadar geçmisti. Bir mektup aldim; karakola çagiriyorlardi. Gittim. Beni bir odaya aldilar. "Bir konuda bilginize basvuracagiz. Size bir fotograf gösterecegiz. Bu araba sizin sirkete ait. Geçen hafta, su gün, saat 02:12'de su kavsakta kirmizi isikta geçerken kameraya yakalanmis. Bakin bakalim, direksiyondaki kisiyi taniyor musunuz?" Fotografa baktim, "Pek taniyamadim bu kisiyi" dedim.

Bunun üzerine bir fotograf daha çikardilar. Bu benim fotografimdi. "Bu sizin fotografiniz, bunu yabancilar subesinden bulduk. Biz, otomobildeki kisi ile bu fotograftaki kisinin ayni oldugunu düsünüyoruz? Ne dersiniz?" dediler. "Cevap vermeden önce, isterseniz avukatinizla görüsünüz" diye de eklediler. "isterseniz size prosedürü anlatalim.

Eger bu arabayi süren ben degilim derseniz, sizi mahkemeye verecegiz. Mahkeme uzmanlara basvuracak. Eger resimdeki kisi oldugunuz ispat edilirse para cezasi alacaksiniz. Bu ceza, eger arabayi sürenin siz oldugunu kabul ederseniz vereceginiz cezanin birkaç kati olacak. Bir de resmi makamlari oyalamaktan dolayi ayri bir cezaya maruz kalacaksiniz." Düsündüm.

Avukatima soracak bir sey yoktu. "Verin, bir daha bakayim fotografa" dedim. Sonra da "Evet, bu arabadaki kisi benim" dedim. Memnun oldular,"Dogru seçim yaptiniz" dediler. Yüklü bir ceza ödedim.. Ama ehliyetime el koydular. "Ne zaman alirim ehliyetimi geri?" diye sordugumda "Bizden haber bekleyiniz" dediler.

Aradan bir hafta geçti. Bir hastaneden davet aldim. Beni göz klinigine çagiriyorlardi. Gittim. Siki bir göz muayenesinden geçtim. Sonra beni bir grup doktorun karsisina çikardilar. Her biri benim raporu eline alip, "Renk körü degilsiniz. Gözünüzün saglam oldugunu biliyor musunuz? Ama kirmizi isikta geçmissiniz" dediler. Artik bana ehliyetimi geri verecekler diye düsündüm. Ama vermediler.

Aradan bir hafta, on gün geçti. Yine hastaneden bir davet aldim; bu kez psikiyatri bölümünden. Verilen tarihte hastaneye gittim. Beni bir odaya aldilar. Odada dört doktor vardi. ilk doktor, "Raporunuza bakiyorum. Gözleriniz saglammis. Ama trafik isiklari kirmiziya döndükten tam 58 saniye sonra geçmissiniz. Bunun yanlis oldugunu biliyor musunuz?" diye sordu. Ben de "Evet, yanlis bir davranis" dedim. Ayni seyi, diger doktorlar da aynen tekrarladi. Ben de "Evet, yanlis bir davranis" diye ayni cevabi verdim. Artik bana ehliyetimi geri verecekler diye düsündüm. Ama vermediler.

Aradan bir hafta, on gün gibi bir süre geçti. Bir mektupla karakola davet aldim. Gittim, sanirim artik ehliyetimi geri alacaktim. Ama düsündügüm gibi olmadi. "Sizi, trafige çikaracagiz" dediler. Bana bir program verdiler. Bu, günde iki saatlik, dört günlük bir programdi. ilk gün gittim. "Arabaya binin, sehir içinde dolasacagiz" dediler. Benimle birlikte üç kisi daha bindi arabaya. Hareket ettim. ilk trafik isiklarinda durdum. Yanimdaki görevli "Buna, trafik isigi denir. Kirmizida durulur. Sari isik, kirmiziya dönüsü gösteren uyaridir. Anladiniz degil mi?" dedi.

Ben de tekrarladim "Evet, kirmizi da durulur. Sari isik, kirmiziya dönüsü gösteren uyaridir." Isik yesile döndügünde kalktim. Görevli, "Yesil isikta da kalkilir. Degil mi?" dedi. Ben de tekrar ettim, "Evet, yesil isikta kalkilir." Yolda bir süre sonra kirmiziya dönen bir isiga rastladik. Bu kez arkadaki görevlilerden birisi, "Buna, trafik isigi denir. Kirmizida durulur. Sari isik, kirmiziya dönüsü gösteren uyaridir.

Anladiniz degil mi?" dedi. Ben de tekrarladim, "Evet, kirmizida durulur. Sari isik, kirmiziya dönüsü gösteren uyaridir." diye tekrar ettim. Bu sahneyi iki saat süresince her isikta tekrarladik. O günden sonraki üç günde de, yine arabama üç görevli bindi. Her isikta ayni sahne usanilmadan tekrarlandi. Ama sonunda ben de ehliyetimi geri aldim.

Yukaridaki öyküyü Almanya'da yasayan bir Türk isadamindan dinledim. "Sonuç ne oldu?" dedim. Çok ciddi biçimde cevap verdi, "Ben artik kirmizida hep duruyorum.

Alıntıdır.

Dosyalar

• 10687141_10152608124173542_1184337471876629977_n.jpg
    10687141_10152608124173542_1184337471876629977_n.jpg
    62,8 KB · Okunma: 15

m_ates27

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Mustafa ATEŞ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Zabıta Memuru
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Safari Sarısı
Bende Almanya da geçen bir anımı anlatayım:
Rahmetli babamla büyük bir alışveriş merkezine gittik. orada gezerken bir trafik polisi elbisesi gördüm. babama bunu alalım mı dedim kırmadı aldı ve bana bunu dışarıda giyme yanı yola çıkma dedi. eve geldik ve 3 gün sonra babam işe gittiğinde bende elbiseyi giydim ve evin az ilerisinde işiksiz bir kavşak vardı oraya gittim. elimde bir tarafı kırmızı değer tarafı yeşil ikaz vardı. gelen araçlara kırmızı gösterince duruyorlar yeşili gözterinçede geçiyorlardı. bunu 1 saat kadar yaptım kavşakta beni gören ev sahibi bunu babam eve gelince söyledi. babamda bana kızdı ben sana dışarıya çıkma demedim mi diye . Olay şu yanı inanın 6 yaşındaydım Almanlar küçük çocuk da olsa kurallara uyuyor. ben onu gördüm.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
@m_ates27

vaybe arkadaş helal olsun adamlara...

yayalar olarakta şu algı var bizde.. Yayaya kırmızı yandığı halde eğer araçlar durdu ise hemen geçilmeye başlanıyor. Bu da büyük bir yanlış..

m_ates27

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Mustafa ATEŞ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Zabıta Memuru
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Safari Sarısı
Ben Almanya da insanların ne kuralı olursa olsun uyduklarını gördüm. Bu konuda çok hassaslar. İnanın sabahları herkes evinin önünü temizler ( belediyenin süpürgeci sini beklemezler) kar yağınca evin önündeki yoldaki karı temizlerler. Böle bir hassasiyetleri var. İmrenileçek bir toplum değiller ama yinede elinde olmadan imreniyorsun.

Omer Akdemir

Onursal Üye
Dedemden duyduklarım kadarıyla Almanya'da kurallara uymak gerçekten çok önemli. Dediğiniz gibi evlerin önleri süpürülürmüş falan. Birçok ülkede yaya, yaya yoluna adım atar atmaz aracın durduğu görülür. Fakat bizim ülkemizde neden isi bir taraflarını belli eden, gösteriş yapan kadınlara ne olursa olsun yol verilirken diğer insanları insandan saymayıp daha fazla hızlanarak üstlerine süren insanlar var. Bu birazda cezaların caydırıcı olmamasına bağlı, örneğin " insanlara rahatsızlık verdiğinden dolayı abartı egzozlu araçların çekilmesi " gibi birşey varken yaya yollarında veya kırmızı ışıklarda duymayan insanlara 1 ihtar bile verilmemesi eksikliğin boyutunu gösteriyor.

Benim başıma gelen bir olay ve o adamın herhangibi bir ceza aldığı sanmıyorum. Geçen tek yönlü yoldan tersten gelip az kalsın arabama vuran adamdan bahsediyorum. Hayır aracıma vursa yine ben suçlu gözükeceğim neden ehiyetsiz olduğum için benim aracım çekilicek 3000tl ceza verilicek. Ama tamamen hatalı olan o. Ülkemizde düzenlenmesi gereken bir TRAFİK KURALLARI konusu var. Bunları MODİFİYE VB. şeylerle üstüne gitmekle çözülemez. 34 KES 55 plakalı aracın internette bir ton videosu var bu adam bu videoları paylaşırken korkmuyorsa bu cezaların caydırıcı olmamasından kaynaklıdır. Kısacası; Ülkemizde TRAFİK KURALLARI tamamen değiştirilmeli ve gerçekten dikkat edilmeli. Anlatılan olayda gece 02 de geçiyor ve ceza yiyor bizim ülkemizde yok öyle birşey :)

Kurallara bende uymuyorum ehliyetsiz araba kullanıyorum, hızlı gidiyorum(GECELERİ İNSAN YOKKEN - KİMSENİN HAYATINI TEHLİKEYE ATAMAM). Ama bu kuralların düzeltilemesi gerek.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
bu hikayeden çıkarılacak ders:almanyada kırmızı ışıkta geçmeden önce yüzüne kar maskesi tak!

bir şey daha:bu kadar üstün teknolojiyle trafik kontrolü yapabilen alman hükumetinin vatandaşlarının namusunu neden Türk kızları koruyor?

o çok moder alman polisinin üstüne 13 sırp piçini ve iki alman zillisini koy bir TUĞÇE etmiyor!

ANLOVE

Onursal Üye
Aracım Yok
Adı
QQQQ QQQQ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Q
Aracınız
Aracım Yok
Renk
Metalik Siyah
Ben eğitimim gereği 2 hafta kadar Hollanda'da bulundum. Bırakın ışıkları eğer şerit çizgileri düz ise şerit değiştirmeniz yasak değiştirdiğiniz an yakalanmamanız imkansız bunu bize rehberlik eden Türk rehber söyledi.

Bunun haricin de yollarda ki kaldırımlar 5 santim var yada yok o kadar alçak yani dedim Türkiye'de böyle olsa bu kaldırımların üstünden "U" dönüşü yapılır.. :) Ne diyeyim ağlanacak halimize ben bile güldüm.

Omer Akdemir

Onursal Üye
Türkiye'de bazı şöförler o çizgilerin üstünden gidebilirmiyim diye uğraşıyor, adamlar onu kural olarak algılıyor.

Aynen öyle abi ağlanıcak halimize gülüyoruz. Hadi park edebiliyorsan et yurtdışında kaldırıma arabayı bir daha görebiliyormusun bakalım :)

Yurtdışında araçlara uygulanan hiçbirşeye ceza kesilmiyor ama KURALLARA UYMAMANIN cezası çok büyük. Ülkemizdede bunun yapılması gerekiyor ve eğer düzgün araçlar isteniyorsa yani insan hayatını tehlikeye atmayacak araçlar vergilerin düşürülmesi gerek.