Yardım Akü şarj sorunu

Serkan11

Azimli Üye
Adı
Serkan
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2008
İyi aksamlar herkeze

Aracim 2013 model 1.3 multijet premio paket aracim 4 ay once almistim akunun nezaman degistigini bilmedigimden garanti olsun diye akumu degistirdim aku degisiminde aku bayisinde yeni takilan akuyu test etmek icin arkadasla baktigimizda garib bir problemle karsilastik aku taktik 12 volt gorduk sonra marşja bastim ama aku sarj olmuyordu nezamanki ufak bir dokunusla gaza bastim aku sarj olmaya basladi sonra kontagi kapatip tekrar denedim yine ayni gaz pedali a basmadan aku sarj baslamiyor normalde marsja bastigimizdan krank mili donmesiyle birlikte kasnak dobdurup saej etmesi lazim kasnak kayis kasnagini degistirdik yine ayni.
Bu konu hakkina basina boyle problem gelen varmi arkadaslar.

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
İyi aksamlar herkeze

Aracim 2013 model 1.3 multijet premio paket aracim 4 ay once almistim akunun nezaman degistigini bilmedigimden garanti olsun diye akumu degistirdim aku degisiminde aku bayisinde yeni takilan akuyu test etmek icin arkadasla baktigimizda garib bir problemle karsilastik aku taktik 12 volt gorduk sonra marşja bastim ama aku sarj olmuyordu nezamanki ufak bir dokunusla gaza bastim aku sarj olmaya basladi sonra kontagi kapatip tekrar denedim yine ayni gaz pedali a basmadan aku sarj baslamiyor normalde marsja bastigimizdan krank mili donmesiyle birlikte kasnak dobdurup saej etmesi lazim kasnak kayis kasnagini degistirdik yine ayni.
Akünün yeni olması sağlam olduğu anlamı taşımaz raf ömrü var eğer rafta fazla beklemişse iyi bir şarj istiyor demektir yada çok kilometre yapmanız lazım 50km en azındanki tam doldursun arkadaşımın aracına aldığımızdan biliyorum internetten sipariş vermişti rafta 8 ay kalmış taktık çalışmadı takviyeyle çalıştırdık biraz dolaştı sabaha yine aynı elektrikçi arkadaşa verdik 8 saat şarjda kaldı ondan sonra sorun olmadı.Bir diğer problem şarj dinamosunun şarj etmeyişi böyle bir durumda arıza ışığı yakar önceki akünüzü de şarj etmezdi bir diğer olasılık akünüzün şarj problemi mevcut,bunu en iyi akünüzü bir elektrikçiye verip 8 saat kadar şarj ettirmeniz yine aynı sorun olursa aküyü değişin.Benim akü son demelerini yaşarken akşamdan sabaha şarj tutmaz oldu hergün takviye yapar duruma geldim arkadaşa verdim 8 saat şarjda durdu şarj almadı bu bitmiş dedi dedim yenisini tak 6 yıl oldu halen gidiyor.Biraz uzun oldu ama tecrübelerimi aktardım nelerden olabileceği konusunda.

Serkan11

Azimli Üye
Adı
Serkan
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2008
Ben elektrikciyede goturdun zaten aku normal saglam aracin marşa basinca sarj baslamasi lazim ama ben gaz pedalina dokununda sarj ediyor olmasini gosterdim oda ilk defa gordumboyle dedi normalda motor calisinca sarj etmeye baslar dedi

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Değerleri ölçtü mü araç çalışırken şarj değerleri nasıldı? Aküde sorun yoksa şarj dinamosu yeterli devri vermiyordur gaza bastığınızda devreye gidiyordur şarj dinamosunun akü üzerinde şarj ettiği voltu ölçtü mü? Normalde akü kendisi 12.2 gibi değerlerde gezerken şarj ederken 14 üzerine çıkabilir.Şarj dinamosu bakım istiyor olabilir içinde kömürler var bozulmuş olsa akü ışığı yanar başka bir ihtimal yok gibi

Serkan11

Azimli Üye
Adı
Serkan
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2008
Değerleri ölçtü mü araç çalışırken şarj değerleri nasıldı? Aküde sorun yoksa şarj dinamosu yeterli devri vermiyordur gaza bastığınızda devreye gidiyordur şarj dinamosunun akü üzerinde şarj ettiği voltu ölçtü mü? Normalde akü kendisi 12.2 gibi değerlerde gezerken şarj ederken 14 üzerine çıkabilir.Şarj dinamosu bakım istiyor olabilir içinde kömürler var bozulmuş olsa akü ışığı yanar başka bir ihtimal yok gibi
Aynen olcüm yapildi kontagi cevirdim 12.3 voltta kaliyor sonra gaz pedaliba dokunuyorum 14.2 volt cikariyor.

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Şarj dinamosunun vermesi gereken 13.8 ve 14.4 civarları şarj dinamosu rolantide şarj edemiyor çünkü aküyle aynı voltaj değerlerinde bunun için aküye yüksek akım göndermesi gerekir.Şarj dinamosu çalışırken sistemi besler aynı zamanda aküyü doldurur, aküyle aynı olunca sistem aküden yiyor ,sorununuz şarj dinamosu bakım yapılması gerekir içindeki kömürler değişir,döner aksama gres falan sürülür marş dinamosu bakımı gibidir.Bozuk olsa hiç şarj etmez akü ışığı yanardı.Muhtemelen önceki akünün canına okuyanda bu oldu farkına varmadınız.

Son düzenleme:

kadire

Daimi Üye
Doblo
Adı
kadir
Kan Grubu
0 +
Meslek
teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
beyaz
İyi aksamlar herkeze

Şarj kömürlerini değiştirin düzelir.