205/55/16 Michelin 91v lastik

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
teori ile pratik her zaman birbirini tutmuyor. 32/36 arası olduğu zaman araç resmen yanak üzeri gidiyor. arıca yakıt sarfiyatı artıyor lastik çok fazla sürtünüyor ve eziliyor. eski kangoo aracımda 14 inç lastik vardı ona bile lastikçiler 32/34 basıyor senin verdiğin rakamlar çok düşük. o lastik o ölçülerde eziliyor
Bende aynı lastik ölçüsünü kullanıyorum. Aracın sağ kapısında fabrika lastik basınç bilgileri mevcut kontrol edebilirsin. Yalnız orda bar olarak paylaşılmış psi dönüştürmen gerekiyor. Araç senin lastik senin yalnız sert şekilde kaldırıma yada başka birşeye lastiği vurursan lastik balon yapar yada parçalanır. Yüksek hızda yaşarsan sonucu çok ağır olur. Teori ile pratik konusuna gelirsek üretici hesapliyorsa her zaman uyar.

Beerrrdush

Azimli Üye
Doblo
Adı
TANER
Kan Grubu
0 +
Meslek
Aşçı
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Urban
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Bende aynı lastik ölçüsünü kullanıyorum. Aracın sağ kapısında fabrika lastik basınç bilgileri mevcut kontrol edebilirsin. Yalnız orda bar olarak paylaşılmış psi dönüştürmen gerekiyor. Araç senin lastik senin yalnız sert şekilde kaldırıma yada başka birşeye lastiği vurursan lastik balon yapar yada parçalanır. Yüksek hızda yaşarsan sonucu çok ağır olur. Teori ile pratik konusuna gelirsek üretici hesapliyorsa her zaman uyar.
haklısın orada değerler orjinal lastik ebatı için. lastiği yeni aldım sayılır. değişik değerlerde deneyip bana göre uyun değerleri bulacağım. ama bana göre o lastik ebatı için 32/36 çok düşük bir değer

RossKemp

Aktif Üye
Doblo
Adı
Onur Arslan
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Bilgi İşlem Uzmanı
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Siyah
haklısın orada değerler orjinal lastik ebatı için. lastiği yeni aldım sayılır. değişik değerlerde deneyip bana göre uyun değerleri bulacağım. ama bana göre o lastik ebatı için 32/36 çok düşük bir değer

Michelin yetkilisinin dediğine göre binek araç lastiği olarak geçtiği için 34 ve 36 arası basılıyormuş. Bende 34'te kullanıyorum yük veya uzun yol için 36 basıyorum, virajlara biraz hızlı girerim yeri iyi tutuyor ama 40 basıp denediğimde aynı virajlarda kafadan kaymaya başlıyor araç. Normal orjinal ölçülü lastikte 38 basılıyor diye biliyorum.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Araç zıplamıyor mu? 205 55 16 ölçüsünde 32 ile 36 arasında olması gerekir.
195 60 16 ise 33 ile 39 arasında olması gerekiyor yük durumuna göre.
Kendi orjinalinde önler 39 psi arkada yüke göre 39-45 arası basılması lazım. Tabi bu fabrika lastiğinde.

ggundugan

Yeni Üye
Doblo
Adı
Gökhan
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Merhaba arkadaşlar d3 aracımıza continental eco contact 6 205/55r16 91v model lastik almayı düşünüyoruz. Araç yük için kullanılmıyor ve genelde asfalt yollarda kullanılıyor. Güvenlik açısından sorun olur mu? Deneyimi olan arkadaşlar paylaşabilir mi?

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
1 yıldır Petlas 515 serisi 205 55 16 lastik kullanıyorum. Yazın dağ bayir yayla dolaştık. Herhangi bir sorun yaşamadık. Orjinal ebattan daha fazla memnun kaldım.
Forumdaki tüm lastik konularına yazmışsın 🤣🤣