2012 Doblo enjektör sorunu

onurmolla

Yeni Üye
Adı
Onur
Merhaba abilerim herkese iyi forumlar.

3 4 ay önce 2012 1.3 90 hp Doblo Combi panorama araç aldık, hususi araç ve 100.000 kmdeydi aldığımızda. Arabanın derdi bitmedi, 1 ay önce 1 tane enjektör kaçırıyordu motorun üstü baya kalın bir şekilde kurum bağlamıştı. İzmit bosch dizel servisine götürdük 1 enjektörün içindeki parçaları değiştirdi diğer enjektörleri de temizledi ve 300 küsür lira masraf çıkardı araç. Bugünlerde ise babamın dikkatini araçtan çıkan duman çekti, ben kullanırken duman yok ama o kullanırken vardı ve boşta gaz verince ben de gördüm çıktığını. Bugün tekrar aynı servise götürdük ve aracın diğer 3 enjektörün de iç parçalarının değişmesi gerektiğini öğrendik. En az 1000 lira tutacağını söyledi. Ve biz arabayı günde en fazla 15 20 km kullanıyoruz, adam bu aracın bizim için uygun olmadığını sürekli servislere geleceğimizi bu aracın uzun yol aracı olduğunu ve sürekli olarak dur kalk yapmaması gerektiğini falan söyledi. Ben sıkıyor mu anlamadım çünkü herkesi elinin altında bi doblo var bi bizimki mi sorun çıkarıyor? Ayriyetten arabanın her motoruya gösterilmemesini herkesin anlamayacağını falan da söyledi.
Aynı aracı kullanan abilerim varsa bu sorunun yakıttan mi yoksa bizim kullanmanızdan kaynaklandığı hakkında bilgi verebilirse sevinirim.

mehmet.64100

Saygın Üye
Adı
mehmet
Meslek
Elektrik teknikeri
Modeli
Renk
granit gri
Her arac uzun yolda daha iyi daha ekonomiktir servisiniz biraz sallamis yani şehir ici bu arac kullanilmaz demek istemis yok oyle bisey team doblo ailesinin kaci uzun yolda kullaniyor anca işi düşerse. Oncelikle bunu kafanizdan silin simdi araciniz siyah duman mi atiyor beyaz mi çekişi nasil

onurmolla

Yeni Üye
Adı
Onur
Araç beyaz duman atıyor çekişi daha önce hiç doblo sürmediğim için karşılaştıramıyorum ama çok yakıyor yol bilgisayarında 8.6 lt diyor ağırlıklı tüketim için ve daha 4 5 gün önce sıfırladım değerleri.

mehmet.64100

Saygın Üye
Adı
mehmet
Meslek
Elektrik teknikeri
Modeli
Renk
granit gri
Yakitinizi iyi yerleden alin araci aldiginizda carbon clenan yapılmış miydi sizin sorununuz yakıt pompasindan da kaynaklaniyor olabilir bosch servisinde bunu hemen cozuyorlar arac çalışır durumdayken enjektor çıkışlarından ayri ayri yakit puskurtuyorlar hepsinin ayni puskurtmesi gerekli.ayni değilse pompaya bakılmalı

mehmet.64100

Saygın Üye
Adı
mehmet
Meslek
Elektrik teknikeri
Modeli
Renk
granit gri
Ayrica aracinizin bakimlarini zamaninizda yaptirmaniz onemli

onurmolla

Yeni Üye
Adı
Onur
Yakıtı sürekli olarak shellden alıyoruz yakıt değişikliği yapmak gerekecek anlaşılan, sizin önerdiğiniz bi yakıt var mı? Ayrıca carbon clean mi bilmiyorum ama önce gittiğimizde enjektörleri çıkarıp bir alete takmıştı ve temizlemişti. Aracı ilk aldığımızda bakıma götürdük, tüm filtreler ve takozlar değişti. Zaten biz 10000 km çok zor yaparız bu araçla, yani bakıma uzun aralıklarla gider diye düşünüyorum. Pompa konusunu ise servise bir sorayım umarım daha fazla sorun çıkmaz, 3 enjektörün iç parçaları değişiyor şuan. Bu arada yorumların için teşekkür ederim.

mehmet.64100

Saygın Üye
Adı
mehmet
Meslek
Elektrik teknikeri
Modeli
Renk
granit gri
Bende shell v power nitro aliyorum ama guvenilir yer tanimiyorsaniz yada guvenmiyorsaniz baska yerden deneyin enistem bosch servis yakit sistemleri servisi isletiyor yolun usak a duserse yardimci olurum

onurmolla

Yeni Üye
Adı
Onur
Sağol ama uşak çok ters bir yerde kalıyor :) şimdi ustaya aracın daha önceki gelişimizden sonra dpf temizliği yaptığından bahsettik, sürekli dur kalk olduğu için tam yapamamış olabileceğinden ve partikül filtresindeki bir tıkanıklık veya arızadan dolayı duman atabileceğini söyledi servise götüreceğim ustanın işi bitince.

mehmet.64100

Saygın Üye
Adı
mehmet
Meslek
Elektrik teknikeri
Modeli
Renk
granit gri
Kolay gelsin kardesim insallah önemli bisey olmadan az masrafla halledersin

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
geçmiş olsun.

onurmolla

Yeni Üye
Adı
Onur
Kusuruma bakmayın uzun süredir giremedim, sorunum mazot filtresinden kaynaklanıyormuş. O gün mazot filtresini gösterdiğinde içinde ufak ufak parçalar vardı, değiştirmiştik. Cuma tekrar gittik bu sefer mazot filtresinde sorun yok, araç hayata döndü resmen gözle görülür bi canlılık geldi arabaya. Yardımlarıniz ve iyi temennileriniz için teşekkür ederim, iyi forumlar.

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
@onurmolla
Iyi güzel haber

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Lütfen profil fotonuzu oluşturun

263dbl

Azimli Üye
Başka Araç
Adı
Hakan
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
tofaş araçları opet mazotuyla test ettiği için oper mazotuna göre geliştirme yapıyor opetten mazot alırsanız değişini göreceksiniz.