2005 doblo 1.3 jtd enjektör memesi yenilenmesi sonrası çekiş düşmesi.

Akatirci78

Yeni Üye
Doblo
Adı
Ahmet
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Jtd
Aracim 2005 doblo premio 1.3 jtd
167000 kmde aldım. Suan 178000 kmde.
Soğuk motor ilk marşta beyaz duman cig yakıt koku problemi vardi. Onun disinda gec calisma, cekis problemi vs yoktu.
Ustam pompaciya yonlendirdi. Pompaci enjektorleri soktu. Memelerinin yandigini yenilenmesi gerektigini soyledi ve 1300 tl bedelle yenilendi.
Soguk motor ilk marsta
beyaz duman var
Cig yakit kokusu var
Cekis dusmesi var
2000-3000 devir arasi toplamiyor.
Akismetre dedi fisini cekti farketmedi.
Biraz km yap dedi farketmedi
Simdide havalar isinsin diyor.
Ben arabadan sogudum.
Koku fiat doblolarda kronik diyor.
Aracin hararet yapmis diyor ama tek kendim kullaniyorum. Yapmadi. 12 sene isyerinde ford transitin 90psdan 200ps a kadar hepsini kullandim. 1 senedir doblo aldim sahsima, kullaniyorum. Bu sorunlari yasiyorum. Yardimci olun.

Eyüp27

Aktif Üye
Doblo
Adı
Eyüp
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Makina teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
Bence ustanı değiştir derim. Havalar ısınsın diye bişey olabilir mi ya. Bu havalarda bile bi motor sıkıntı çıkaracaksa ocakta şubatta ne yapsın. Aracın su eksiltiyo mu kontrol ediyo musun eksilme var mı ilk önce bunu bilmek gerekir diye düşünüyorum

Akatirci78

Yeni Üye
Doblo
Adı
Ahmet
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Jtd
Eksilme yok.
Bence ustanı değiştir derim. Havalar ısınsın diye bişey olabilir mi ya. Bu havalarda bile bi motor sıkıntı çıkaracaksa ocakta şubatta ne yapsın. Aracın su eksiltiyo mu kontrol ediyo musun eksilme var mı ilk önce bunu bilmek gerekir diye düşünüyorum
Aracin su eksiltmesi yok. 167000kmde aldim.
Araci malatyadan alip 800 km getirdim. Getirdigim gun tum bakimlarini yaptirdim. Yag yag filtresi yakit hava polen. Suyuna hic ekleme yapmadan 10000 km bindim. Tekrar 178000 bakimi geldi.
Yağ, mazot, hava, polen filtreleri opar marka yag selenia 3.2 lt. 5-40 Aracin orjinal bakim kitini aldim. Mazot filtresi degisimine gerek yik dediler. Onu bile degistirdim. Yine suya ekleme yapilmadi. Antifiriz -50 olctuler.

Eyüp27

Aktif Üye
Doblo
Adı
Eyüp
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Makina teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
Eksilme yok.

Aracin su eksiltmesi yok. 167000kmde aldim.
Araci malatyadan alip 800 km getirdim. Getirdigim gun tum bakimlarini yaptirdim. Yag yag filtresi yakit hava polen. Suyuna hic ekleme yapmadan 10000 km bindim. Tekrar 178000 bakimi geldi.
Yağ, mazot, hava, polen filtreleri opar marka yag selenia 3.2 lt. 5-40 Aracin orjinal bakim kitini aldim. Mazot filtresi degisimine gerek yik dediler. Onu bile degistirdim. Yine suya ekleme yapilmadi. Antifiriz -50 olctuler.
Mazotu sürekli tek bir yerden mi alıyosunuz farklı bi yerden alıp deneme yaptınız mı mazottanda kaynaklı olabilir yada sorun üst kapak contasında benim aklıma gelenler bunlar diğer arkadaşlarda fikirleriyle yardımcı olacaktır. Bide arabayı çalıştırınca eğzosu kontrol edin isterseniz su damlacıkları var mı eğzozta

Akatirci78

Yeni Üye
Doblo
Adı
Ahmet
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Jtd
Mazotu sürekli tek bir yerden mi alıyosunuz farklı bi yerden alıp deneme yaptınız mı mazottanda kaynaklı olabilir yada sorun üst kapak contasında benim aklıma gelenler bunlar diğer arkadaşlarda fikirleriyle yardımcı olacaktır. Bide arabayı çalıştırınca eğzosu kontrol edin isterseniz su damlacıkları var mı eğzozta
Enjektorleri elletmeden once arabada cekis ve devir problemi yoktu. Sadece duman ve koku problemi vardi. Ne olduysa pompaci enjektor memelerini degistirdikten sonra oldu. Yakiti surekli petrol ofisinden euro dizel alirim.

Tefoo

D3
Doblo
Adı
Tevfik
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Esnaf
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Sarı
Enjektör problemler için carboncleaner tavsiye ederim sakın depoya dökmeyin boşa gider yapan kişilere götürün würth marka kullansınlar 100-150 tl gibi bir ücreti var

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Enjektorleri elletmeden once arabada cekis ve devir problemi yoktu. Sadece duman ve koku problemi vardi. Ne olduysa pompaci enjektor memelerini degistirdikten sonra oldu. Yakiti surekli petrol ofisinden euro dizel alirim.
Enjektörü başka bir pompacıya göster. Sanki enjektör yapan pompacıda sorun var. Makineye bağlayıp akışı kontrol edilmeli. Enjektörü tamir etmek yerine çıkma başka bir enjektör ile değiştirmiş olabilir mi? Yeni araclarda enjektör değişimi sonrası tanıtmak gerekiyor. Senin araç için böyle birşeye gerek var mı bilmiyorum?

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Enjektör problemler için carboncleaner tavsiye ederim sakın depoya dökmeyin boşa gider yapan kişilere götürün würth marka kullansınlar 100-150 tl gibi bir ücreti var
Araçta düzenli carbon clean yapılmadı ise 100.000 km geçen araçlarda önerilmiyor ve enjektör arızası yasanabiliyor. Depoya atılan wurt katkıyı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Eski aracım 5008 uzun yolda katkı sonrası Samsun'da yolda kaldık. Yetkili servis ve 1300 lira vererek bir enjektör değiştirmek zorunda kaldık.

Akatirci78

Yeni Üye
Doblo
Adı
Ahmet
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Jtd
Enjektörü başka bir pompacıya göster. Sanki enjektör yapan pompacıda sorun var. Makineye bağlayıp akışı kontrol edilmeli. Enjektörü tamir etmek yerine çıkma başka bir enjektör ile değiştirmiş olabilir mi? Yeni araclarda enjektör değişimi sonrası tanıtmak gerekiyor. Senin araç için böyle birşeye gerek var mı bilmiyorum?
Butun islem boyunca basinda bekledim. Eski enjektor memelerinide aldim ellerinden. Yeni memeyi taktiktan sonra makinaya takip olcum yaptilar. Ama enjektorleri iscisi takti usta takmadi. yarim saat camiye namaza gittim sokup cikarmamislardir herhalde ? modelli araclara tanitim yaparken gordum ama benim araci bilgisayara baglayip islem yapmadilar.

Akatirci78

Yeni Üye
Doblo
Adı
Ahmet
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Jtd
Araçta düzenli carbon clean yapılmadı ise 100.000 km geçen araçlarda önerilmiyor ve enjektör arızası yasanabiliyor. Depoya atılan wurt katkıyı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Eski aracım 5008 uzun yolda katkı sonrası Samsun'da yolda kaldık. Yetkili servis ve 1300 lira vererek bir enjektör değiştirmek zorunda kaldık.
Aracim yuksek devirde siyah duman atiyor diye wurt enjektor temizleyici yakit katkisi kullandim. 1 depoda. Aradan belli zaman sonra tavsiye uzere carbon clean yakit katkisi kullandim. Araba rolantide calisirken koku yapmaya basladi ve soguk motorda beyaz duman atmaya basladi. 4 enjektor memesi degistirdim. Arabanin cekiside kalmadi. 2000-3000 devir arasi toplamiyor.

Tefoo

D3
Doblo
Adı
Tevfik
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Esnaf
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Sarı
Aracim yuksek devirde siyah duman atiyor diye wurt enjektor temizleyici yakit katkisi kullandim. 1 depoda. Aradan belli zaman sonra tavsiye uzere carbon clean yakit katkisi kullandim. Araba rolantide calisirken koku yapmaya basladi ve soguk motorda beyaz duman atmaya basladi. 4 enjektor memesi degistirdim. Arabanin cekiside kalmadi. 2000-3000 devir arasi toplamiyor.
Depoya dökülen katkı yakıt hortumlarından itibaren pislikleri sökerek geldiği için enjektörlere zarar veriyor bildiğim kadarıyla