1. vitese takarken ses yapıyo

Newy19

Yeni Üye
Trafikte veya yokuş yukarı yavaş gitmem gereken yerlerde 2. vitesin devrinin 1. vites seviyesine geldiğinde vites değiştirirken "garcc" diye ses geliyor. Connect kullanıyorum iş yerinde daha önceleride başka arabalar kullandım düşük devirlerde 1. vitese alırken hiç sorun yaşamamıştım. Neden kaynaklanıyor olabilir? Araç 76000de, en son bakımın ne zaman yapıldığını bilmiyorum. Daha yeni adık galeriden. doblo 1.3 multijet.

UmitKaraburun

Daimi Üye
Başta Arabanız Hayırlı olsun Aracınızı aldıktan sonra bakımını yaptırmanızı tavsiye ederim cok büyük sorunlar yaşayabilirsiniz debriyajı tam basmadıgınızdan vites geçisinde sorun yasar.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
debryaj tam bastığınızdan emin olun.

Benim 1.3 2006 110.000 de baskı balata değiştirdiğim. Ben de geri takarken aynı sesi alıyordum şimdi yok.

Debrayjın kavraması nasıl acaba?

Newy19

Yeni Üye
Kavramasında bir sorun yok, hatta altına paspas sıkışıyor olabilir dedik ama ondanda değilmiş. Sadece 1. viteste yapıyor bunu diğerlerinde herhangi bir problem yok.

undabah

Daimi Üye
Başka Araç
Adı
HKN
Kan Grubu
0 +
Meslek
Şoför
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2001
Renk
Mor
2den 1. vitese düşerken uygun devri veremiyorsanız bu sesi duymanız normaldir. Bu sırada 1-2 aragaz verin bakalım yine yapacak mı ? Ama hız neredeyse 0'a bile yaklaştığında ses geliyorsa ya debriyaj bitti ya da 1. vites senkromeci ömrünü tamamlamış, geçmiş olsun

AlperAkbiyik

Saygın Üye
Adı
Alper
Modeli
Renk
Bal Köpüğü
kardelenkurt tarafından yazılan metin:
debryaj tam bastığınızdan emin olun.

Benim 1.3 2006 110.000 de baskı balata değiştirdiğim. Ben de geri takarken aynı sesi alıyordum şimdi yok.

Debrayjın kavraması nasıl acaba?

Benim diecemi Murat Abi demiş o benden çok yaşayacak aynı geri vitese geçişlerde aynı ses bendede geliyodu ve sorunun kavramadan kaynaklandığı ortaya çıktı. Aracını yeni almışsın bi servise veya sanayide güvenilir bi ustaya git aracını kontrol ettir daha büyük sıkıntılar açmasın başına...

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Newy19 tarafından yazılan metin:
Trafikte veya yokuş yukarı yavaş gitmem gereken yerlerde 2. vitesin devrinin 1. vites seviyesine geldiğinde vites değiştirirken "garcc" diye ses geliyor. Connect kullanıyorum iş yerinde daha önceleride başka arabalar kullandım düşük devirlerde 1. vitese alırken hiç sorun yaşamamıştım. Neden kaynaklanıyor olabilir? Araç 76000de, en son bakımın ne zaman yapıldığını bilmiyorum. Daha yeni adık galeriden. doblo 1.3 multijet.

kardeşim araç senkromençlere takılıyor.2. vitesten 1. vitese geçişlerde iyice yavaşlamadan yada sert şekilde zorlayarak 1. vitese geçmeye çalışıyorsunuz.iyice yavaşlamadan (durma hızına yakın)1. vitese geçmeye zorlarsanız senkromençlere takılırsınız ve garç diye bir ses alırsınız.bu sesi ekseri diğer vitesler yapmaz(yada çok nadir olarak extrem durumlarda yapar)ford şanzımanında senkromençler zayıf olduğu için varlıkları bile belli olmaz.ford da sesin gelmemesi bu yüzdendir(bazı araçlarda senkromenç yoktur yada zayıftır.)

senkromenç nedir?

senkromenç dişlileri araç seyir halinde iken kasis yada benzeri etkilerle oluşacak sarsıntı ile aracın vitesten çıkmasını önleyen dişli takımıdır.hemen hemen tüm araçlarda vardır.bazı kamyonların ağır yük-düşük hız şanzımanlarında(Low/L) ve bazı arazi araçlarının takviye şanzımanlarında(Off Road/4WD ) yoktur.

ayrıca ayağınızın altında çok kalın paspas yada debriyajın sona kadar gitmesini önleyecek cisim varsa buda sorun oluşturuyor olabilir.

muallim46

Yeni Üye
bnm dobloyu alalı 3 ay oldu ama aldıgım adam zaten yaslıydı 0 almıs almancıydı sadece yazları gelince biniyordu suan aracım 58 binde inanması zor ama adm daha 5. vtese bile takmamıs adam ölünce bn aldım araba kız gibi daha üstüne kuş pisleme şansı bile olmamıs :D

AlperAkbiyik

Saygın Üye
Adı
Alper
Modeli
Renk
Bal Köpüğü
kardeş adam ölünce aldıysan dikkatli ol :)))))))))

KinqDoblo33

Azimli Üye
korkma :) 400 tl ye serviste bakım yapıyorlar debriyaja o ondan kaynaklanıyor aynı sorun bendede vardı benim arabamda 1.3 multijet dışarıda parçayı biraz bulmak zor benim olduğum bölgeye göre. Ben dışarda 150 tl ye yaptırdım hiç güzel olmadı aradan 2 ay geçti baktım olmayacak servise gidip o bakımı yaptırdım ve debriyaj yumuşak ve yağ gibi oldu. Şundanda olabilir vitesin altında pembe yağlar var özel yağlar o azalmışsa eğer ondanda yapıyor olabilir aynmı sorunu bende yaşadım ve yaptırdıktan sonra değişti.

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
servisde bakım yapmak cok pahallı ve bence gereksiz.

ben dün deyiştirdim debriyajı valyo marka orj yani 110 tl işcilik 90 tl şanzıman yag kacırıyordu onuda yaptı ustam şuan debriyaj cok güzel oldu araç 95000 binde

KinqDoblo33

Azimli Üye
premio2007_55 tarafından yazılan metin:
servisde bakım yapmak cok pahallı ve bence gereksiz.

ben dün deyiştirdim debriyajı valyo marka orj yani 110 tl işcilik 90 tl şanzıman yag kacırıyordu onuda yaptı ustam şuan debriyaj cok güzel oldu araç 95000 binde
hiç bir şey servisin yaptığı kadar iyi olamaz bence :) adamlar garanti veriyor sana. ama dışardaki yaptırdıkların sadece sözde garanti bazıları onu bile vermiyor.:(

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
yerim servisin garentisini ben şitdetle karşıyım servise verilen paralara benim ustam servisten daha iyi ve yaptıgı işin arkasın da

KinqDoblo33

Azimli Üye
yerim servisin garentisini ben şitdetle karşıyım servise verilen paralara benim ustam servisten daha iyi ve yaptıgı işin arkasın da
o bana kalmış birşey değil sizin zevkiniz ben sadece daha sağlam diye söyledim..:) üstünüze alınmayınız..

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
biizm burda adamın biri 2004 1,9 doblosu vardı adam servisde bakım yaptırdı 3500 tl bakım masrafı cıkmış adamda gönül rahatlıyla binecek tabi haliyle ama servis driger kayışını deyiştirmemiş ve motor.pert oldu ve bunu servis kendi hatasını olmadıgını söylemiş

KinqDoblo33

Azimli Üye
biizm burda adamın biri 2004 1,9 doblosu vardı adam servisde bakım yaptırdı 3500 tl bakım masrafı cıkmış adamda gönül rahatlıyla binecek tabi haliyle ama servis driger kayışını deyiştirmemiş ve motor.pert oldu ve bunu servis kendi hatasını olmadıgını söylemiş
:)) ayıııp :)

undabah

Daimi Üye
Başka Araç
Adı
HKN
Kan Grubu
0 +
Meslek
Şoför
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2001
Renk
Mor
serviste çalışan adamlar da mahallenin çocukları yani sanayici ne ise o da o.
Eskisi gibi yok italyaya gideyim eğitim alayım, seminere gideyim yok zaten.
wolkswagen elemanlarına hala okulda ders verir gibi servisteki dersliklerde uzmanlardan ders verdiriyor elemanlarına

Newy19

Yeni Üye
Bugün bir motorcu ile görüştüm senkromeç değişimi ve yağ değişimi+ yağ filtresi ve işçilik toplamda 400tl dedi. Bu kadar tutması normal mi? İstanbul Avcılar tarafına yakın tanıdık motorcu varsa onlarında fiyat konusunda tavsiyelerini almak isterim arkadaşlar.

geremy

Onursal Kurucu
Bugün bir motorcu ile görüştüm senkromeç değişimi ve yağ değişimi+ yağ filtresi ve işçilik toplamda 400tl dedi. Bu kadar tutması normal mi? İstanbul Avcılar tarafına yakın tanıdık motorcu varsa onlarında fiyat konusunda tavsiyelerini almak isterim arkadaşlar.

fiyat abartılı.

filizcima

Daimi Üye
ya banada bı akıl verın servıs sorun yok dıyo benım canım sıkılıyo benım arabada 4.vıtese gecerken vıtes topuzunun olduugu yerden gelıyo benzerı bı ses ve zor gecıyo bazen sorun nekı ??debrıyaja tam basıyorum kavrama ıyı ama sadece 4.vıteste bazen debrıyaja tam basmamısım gıbı hem ses hemde zorluk cekıyorum